DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Hangi sosyal ağ daha çok kazandırıyor?

Hangi sosyal ağ daha çok kazandırıyor?

Günümüz internet kullanıcıları zamanlarının çoğunu sosyal ağlarda geçiriyor. Bu da, e-ticaret sitelerinin pazarlamada bu mecralara yönelmesine neden oluyor. Hangi sektörde ürün pazarlıyor olursanız olun Facebook, Instagram, Pinterest, YouTube gibi sosyal ağlarda, hedeflediğiniz dikeye uygun bir kitle bulunabiliyor. Peki hangi sosyal ağ satışlarda daha etkili? Ya da izlediğiniz pazarlama stratejileri için hangi mecra daha uygun?

Farklı araştırmalardan elde edilen verilere göre birden fazla sosyal ağ sitesinde varlık göstermenin hem marka bilinirliğinize, hem de satışlarınıza etkisi büyük. Fotoğrafçılıktan giyime, web tasarımından güzelliğe… Sosyal ağlar e-ticaret işinizde satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

İşte ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı araştırma sonuçları.

Pazar payı paylaşımı

E-ticaret alanında, sosyal ağlarda satışa dönüşen ziyaretlerin büyük kısmını Facebook elinde tutuyor. Facebook’un hakim olduğu alanlar arasında spor malzemeleri, evcil hayvan ürünleri, fabrikadan satış gibi onlarca farklı dikey bulunuyor. Bu da, e-ticaret faaliyetlerinizde Facebook’un, satışlarınızı hızla artırmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bunun yanında Twitter, Pinterest ve YouTube gibi diğer sitelerin de oldukça etkili oldukları alanlar var. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkün:

Pinterest: Antika ve kolleksiyon eşyaları, kitap ve dergiler, IT ve bilgisayar

YouTube: Dijital ürünler, servisler, ticaret, otomotiv

Twitter: Ev ve ofis mobilyaları, bahçe gereçleri, hediyelik eşyalar

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Dönüşüm oranları

Araştırmalar, son yıllarda sosyal ağlarda e-ticaret hacminin genişlediğini gösteriyor. Özellikle Pinterest, LinkedIn ve Facebook üzerinden gerçekleşen satın almalar, diğer sosyal ağlara oranla, gözle görülür biçimde yüksek. Kullanıcılar için e-ödeme sistemlerinin güvenilirliğindeki artışla birlikte, bu sayının daha da artması bekleniyor.

Dönüşüm oranlarında Facebook tartışmasız lider. Ancak Facebook haricinde öne çıkan sitelerin büyük çoğunluğunu Vimeo, YouTube, Instagram gibi görsel ve video ağırlıklı paylaşım ağları oluşturuyor. Bu adeta, sosyal ağlarda görsel içeriklerin dönüşüm sağlamadaki gücünün bir kanıtı niteliğinde. Sıralamada bu siteleri Twitter ve Google Plus takip ediyor.

Ortalama satın alım değerleri

Araştırmaların ortaya koyduğu diğer bir önemli veri ise sipariş miktarının, elde edilen gelire oranı. Buna göre, alışveriş başına gerçekleştirilen harcama tutarları, sosyal ağlar arasında farklılık gösteriyor. Instagram ve Pinterest gibi görsel sosyal ağların bu alanda da rakiplerini geride bıraktığı görülüyor.

Milyonlarca kişinin kullanıcısı olduğu sosyal ağlar, e-ticarette birçok sektör için verimli bir pazarlama mecrası. Sosyal medya pazarlama çalışmalarınızı, güçlü ve güvenilir ödeme sistemlerine sahip kaliteli bir e-ticaret altyapısı ile birleştirerek satışlarınızı artırabilirsiniz. Türkiye’nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft sanal POS, hazır tema ve SEO destekli akıllı e-ticaret paketleriyle, internetten ürün satmayı sizin için kolaylaştırıyor. Siz de IdeaSoft demo hesabınızı bugünden oluşturun, hızla büyüyen pazarda yerinizi alın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!