DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-Ticaret sitelerinde kriz yönetimi

E-Ticaret sitelerinde kriz yönetimi

​Ticarette her zaman kazanacağınızı garanti edemezsiniz. Aynı durum e-ticaret için de geçerli. Küçük ve orta ölçekli ticari kuruluşlar hatta büyük markalar bile e-ticarette, zaman zaman beklenmeyen durumlar ve krizlerle karşı karşıya gelebilir. Bu durumlar; müşteriye ürünün ulaşmaması, hasarlı ürün teslimi ve teknik sorunlar olabileceği gibi daha ciddi krizler olabilir.

 

Ancak her kriz gibi, e-ticaret yaparken yaşanacak krizler de yönetilebilir. Bu nedenle e-ticaret sektöründeki her iş sahibinin, girişimcinin ve yatırımcının kriz yönetimi kavramına aşina olması gerekiyor. Kriz zamanlarında soğukkanlılığı koruyarak gereken önlemleri almak atılacak ilk adımlardan biri. Peki e-ticarette ne gibi beklenmeyen durumlar yaşanabilir ve kriz yönetiminde nelere dikkat etmek gerekir?

 

Kargoda hasar görmüş ürünler

Müşterilerin özel günlerde verdiği siparişlerin zamanında teslim edilmesi ile ilgili krizler zaman zaman karşınıza çıkabilir. Yılbaşı, bayram, doğum günleri gibi özel anlam ifade eden günlerde teslimatı tam zamanında yapmak bir e-ticaret sitesi için en etkili itibar kazanma yönlemlerinden biridir.

 

Ancak kargo şirketlerinin bu yoğun zamanlarda hızlı davranmaya çalışması paketlerin hasar görmesine sebep olabiliyor. Bu nedenle bu konuda sağlam geçmişi olan güvenilir bir firma tercih etmenizde büyük fayda var. Özel niteliklere sahip ürünlerin teslimatı konusunda müşterinize olası bir hasarın karşılanacağına dair garanti vermeniz, teslimat ücretini sorun olmaktan çıkarabilir.

 

Kargo ücretleri sorunu

Lojistikle ilgili diğer bir kriz kaynağı da çoğunlukla kargo ücretleriyle ilgili karşımıza çıkıyor. Özellikle kırılacak, akacak, dökülecek ürünlerin kargo ücretlerinde fark varsa bunları müşteriye en baştan sağlıklı bir şekilde aktarmak önemli.

 

Tüketicinin teslimat ücreti farkını siparişi onayladıktan sonra öğrenmesi müşteri için tatsız bir sürpriz olabilir. O güne kadar binlerce kez müşterilerinizi memnun etmiş bile olsanız, bu tarz bir kötü sürprizin sosyal medya ve dijital mecralarda markanızın itibarını zedeleyebileceğini unutmayın.

 

Altyapıdan kaynaklanan krizler

Müşteri satın alma sürecini tamamlarken, sitenin çökmesi her e-ticaret şirketinin en büyük korkusu. Hangi noktada olursa olsun, o anda sitede bulunan tüm ziyaretçileri etkileyebilecek bu durum, hediye ve fırsat dağıtmakla çözülemeyebilir. IdeaSoft gibi profesyonel bir altyapı kullanıyor olmanız, bu tür bir altyapı kriziyle karşılaşmamanızı sağlayabilir.

 

Krizlerde atılması gereken 5 önemli adım

Paylaştığımız türde durumlar yaşadığınızda öncelikle bir kriz yönetim planı yapmanız size yardımcı olur. Bu plan dahilinde izleyeceğiniz şu adımlar krizi en kısa sürede hasarsız atlatmanızı sağlayabilir;

 

  • Problemin kaynağını belirlemek,
  • Sorumluluğu üstlenmek,
  • Her zaman sakin kalmak,
  • Hızla çözüm üretmek ve
  • Çözümü hemen uygulamak.

 

Uzun soluklu, sürdürülebilir bir iş sahibi olmak isteyen her e-ticaret sitesi için kriz yönetimine ilişkin bir planı olması gerekiyor. Bu sorunların birçoğunu hiç yaşamamak için ihtiyacınız olan her konuda IdeaSoft’un profesyonel desteğini alabilirsiniz. IdeaSoft’un tüm e-ticaret paketleri e-ticaret konusunda ihtiyacınız olan gelişmiş özelliklerle donatılmıştır. Ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak IdeaSoft’un size sunduğu pratik e-ticaret altyapısını kendiniz de yakından inceleyebilirsiniz…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!