DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteleri için 8 pratik SEO ipucu

E-ticaret siteleri için 8 pratik SEO ipucu

İnternet kullanıcılarının çoğalmasıyla birlikte, online alışveriş yapan kullanıcıların sayısı da her geçen gün artıyor. Bu durum, internetten satış yapmaya karar veren birçok girişimcinin; bir alışveriş sitesi sahibi olarak, e-ticaret sektörüne girmesine neden oluyor.

 

E-ticaret sitenizin; ürün bulmak, karşılaştırmak ve satın almak için herkesin tercih ettiği arama motoru olan Google’da üst sıralarda yer almasını, daha fazla trafik çekerek, satışlarınızın artmasını ve doğru müşterilerle buluşabilmeyi hedefliyorsanız, rekabete çok açık olan bu ortamda arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejinizin güçlü olması gerekiyor. Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO, internette bilgi ve ürün aramak için kullanılan arama motorlarının, bu bilgileri ön sayfada gösterebilmesi için web sitelerinin yaptığı gerekli optimizasyon çalışmalarından oluşuyor.

 

Peki, e-ticaret gelirinizi ve kârlılığınızı artırmanız için etkili bir SEO stratejisini nasıl oluşturabilirsiniz? IdeaSoft sizin için etkili SEO stratejisi oluşturmanın 10 önemli adımı açıklıyor…

 

Anahtar kelime optimizasyonu

SEO çalışmalarına başlarken arama motorlarında en sık aranan anahtar kelimeleri tespit ederek bu kelimelere sitenizde vermeniz organik trafik sağlayabilmeniz açısından önem taşıyor. Anahtar kelimeleri belirleyebilmek için potansiyel müşterinin neye ihtiyacı olduğunu ve hangi kelimeleri kullanarak arama motorlarında araştırma yapacağını değerlendirmek gerekiyor.

 

Anahtar kelime listesi belirlenmiş olan bir SEO çalışması sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda görüntülenmesini sağlıyor. Ürün ve hizmetlerinizin anahtar kelimelerini belirlerken müşteri kitlenizin ne aradığını da iyi biliyor olmanız, doğru anahtar kelimeler üretmenizi sağlar. Bu nedenle standartların dışında oluşturduğunuz uzun kuyruk (long tail) anahtar kelimeler, kullanıcıların arama sonuçlarında doğrudan sitenize ulaşmasını kolaylaştırabilir.

 

Etiket kullanmanın önemi

Özellikle e-ticaret sitelerinin blog’unda yer alan yazı etiketlerini de hem ziyaretçiler hem de arama motorları için önemli bir yere sahip anahtar kelimeler olarak nitelendirilebilir. Bu etiketlerin doğru kullanımı SEO açısından son derece önemli. Yanlış kullanılan; spam, fazla sayıda ve içerikle ilgisiz etiket kullanımı gibi durumlar ise e-ticaret sitenizin SEO kalitesini düşürebiliyor.

 

Etiketleri belirlerken; yazıda en çok geçen kelimeleri etiket olarak kullanmak, sayılarını yazının uzunluğuna göre belirlemek ve yazının içeriğiyle kullanılan etiketlerin uyumlu olması, SEO açısından büyük avantaj sağlıyor.

 

Tüm platformlarda çalışabilen e-ticaret sitesi oluşturmak

İnternet artık sadece evlerde masa üstü ya da diz üstü bilgisayarlardan ulaşılan bir mecra değil. Mobil internet kullanımının artışıyla beraber akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarların da kullanımı hızla arttı. Bu nedenle web sitenizin tasarımının ve tüm işlevlerinin bu platformlarda da kullanılabilir olması SEO çalışmalarının önemli unsurlarından biri.

 

Özgün içerik

Web siteniz için özgün içerik üretmeniz hem potansiyel müşteri sayınızı artırır, hem de arama motorlarında ön sayfalara çıkmanıza yardımcı olur.

 

Özgün içerik tamamen e-ticaret sitenize ait, sizin tarafınızdan kurgulanmış makaleler olarak tanımlanabilir. Örneğin; mobil telefon kelimesi, çeşitli sitelerde aynı içerik ve başlıklarla veriliyorsa o sitelerin arama motorlarında ön sayfalara çıkması mümkün olmaz. Ancak farklı başlıklarla mobil telefon ürünlerine dair kendi özgün yazılarınızı üretir ve anahtar kelimeleri de buradan seçerseniz arama sonuçlarında diğer sitelere göre daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

 

Yorum ve eleştirilere izin vermek

Yapılan araştırmalar müşteri yorumlarının e-ticaret sitelerinde satışları artırdığı gösteriyor. Hatta bazı olumsuz yorumların bile satışı olumlu etkilediği görülüyor. Müşteri yorumları, ürün satışına vereceği desteğin yanı sıra, SEO stratejileri için de önem taşıyor. Müşterilerden gelen her yorum arama motorları tarafından özgün bir içerik gibi algılandığı için siteniz sürekli güncellenen ve içeriği özgün bir e-ticaret sitesi olarak değerlendiriliyor.

 

İstatistikleriniz şeffaf olsun

Herhangi bir ürünün kaç yorum aldığı, kaç kere görüntülendiğini hatta o gün ne kadar satın alındığına dair rakamsal bilgileri sitenizde paylaşmanız, müşterilerinizin ürüne olan ilgisini ortaya koyar. Böylece ürünün hem görüntülenme hem de satış şansı artabilir. Ayrıca bu bilgiler SEO açısında çok önemli olan sayfa görüntülenme oranlarına da katkı sağlar.

 

Blog oluşturmak

SEO stratejilerinde çok önemli bir unsur olan özgün içerik konusunda atacağınız en faydalı adım bir blog hazırlamak olabilir. Böylelikle potansiyel müşterileriniz hem e-ticaret sayfanızdan ayrılmadan aradıkları ürünle ilgili bilgiye ulaşabilir hem de sayfa gösterimini artırarak SEO açısından avantajlı durma geçebilirsiniz.

 

Sosyal medyadan uzaklaşmayın

Sosyal medya artık sadece kişisel paylaşımların yer aldığı bir platform değil. Sosyal medya paylaşımları firmaların pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra SEO çalışmaları için de önemli bir unsur haline geldi. Sosyal medya hesaplarını optimize eden ve sık sık paylaşımda bulunan e-ticaret siteleri arama sonuçlarında başarılı sıralamalar elde edebiliyor.

 

IdeaSoft, e-ticaret işinize yalnız teknik destek sağlama konusunda değil; ihtiyacınız olan her konuda yanınızda. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu olanaklarla tanışmak için; hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, kazançlı çıkın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru OptimizasyonuSEOWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!