DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Ekonomik durgunluk dönemlerinde e-ticaret için ipuçları

Ekonomik durgunluk dönemlerinde e-ticaret için ipuçları

​Her ülkenin ekonomisinde bazı dönemlerde durgunluklar yaşanabilir. Durgunluğu ülkenin kendi içerisinde gelişen olaylar tetikleyebileceği gibi, bölgesel ve hatta küresel çaptaki olaylar da ekonomilerin yavaşlamasına neden olabilir. Ekonomik durgunluklar da doğal olarak ticari etkiler ve buna hazırlıklı olmayan işletmelerin zor dönemler geçirmesine neden olabilirler.

 

E-ticaret aslında ticaretin elektronik hali olmakla beraber, yakından bakıldığında pek çok açıdan geleneksel ticaretten farklılıklar gösterir. Bunlardan biri de durgunluk dönemlerinden geleneksel perakendecilik sektörünün etkilenmesidir.

 

Örneğin 2007 ve 2008 yılları arasında ABD’deyi etkileyen ekonomik kriz, ciddi bir durgunluğa neden olmuş ve pek çok sektör bundan sert bir şekilde etkilenmişti. Fakat ABD’li araştırma şirketi Forrester’ın rakamlarına göre bu dönem içerisinde e-ticaret sektörü bırakın gerilemeyi, yüzde 13 büyüme gösterdi. Ekonomik krizden etkilenen İngiltere’de de durum farklı değildi.

 

Bu gibi dönemlerde doğru adımları atarak durgunluk dönemlerinde daha az sıkıntı yaşamak ve hatta büyümeyi sürdürmek mümkün olabilir. İşte IdeaSoft’tan e-ticaret işletmelerine durgunluk dönemleri için bazı öneriler…

 

Sınırlı stok

Şartlar uygun olduğunda toptan ve daha uygun fiyattan alım yapmak e-ticarette uygun bir yaklaşımdır ama özellikle durgunluk döneminde stokların yığılmasını önlemek için, hızlı satılamayacak ürünlerde sınırlı stok tutmak iyi bir fikir olabilir.

 

Doğru ürün seçimi

Durgunluk döneminde tüketiciler daha az harcama yapmaya çalışarak gündelik ihtiyaç ürünlerinin alışverişine öncelik verirler. Var olan ürün yelpazeniz içerisinde bu dönemde daha çok ihtiyaç duyulabilecek ürünleri öne çıkartmak doğru bir pazarlama stratejisi olur.

 

Ayrıca durgunluk dönemlerinde insanlar evlerinde daha çok zaman geçirirler ve bu yüzden de evlerinde kullanabilecekleri ürünlere yönelirler. Ürün yelpazeniz içerisinde ev yaşantısına yönelik ürünlerin bu dönemde satışının artabileceğini hesaba katmanızda fayda var.

 

Ek fayda sağlamak

Durgunluk dönemlerinde tüketiciler için ellerinde tuttukları paranın değeri artacağından dolayı, birden fazla işleve sahip ürünlerin daha çok ilgi görmesi olağandır. Bu yüzden birden fazla işleve sahip ürünlerin yanı sıra, siparişlerin yanında sizin ufak ama işlevsel hediyeleriniz satışlarınıza olumlu etki edebilir.

 

Güven veren markalar

Bu dönemlerde tüketiciler harcadıkları her kuruşun hesabını yapma eğiliminde oldukları için, riskten uzak durmaya çalışırlar. Bu yüzden de genel olarak tüketiciler güven veren markalara daha fazla yönelmeye başlarlar. Eğer ürün yelpazenizde geniş kitlelerin güven duyduğu markalara ait ürünlere daha fazla yer verirseniz satışları artırma ihtimalinizi de artırabilirisiniz.

 

Sadece bu birkaç önemli ipucu ile ekonomik olarak durgun olan dönemler e-ticaret sitenizin durgunluğa girmesini önlemeniz mümkün olabilir. Eğer siz de ekonominin yükselişte olduğu dönemlerde de, durgunluk anlarında da satış yapabilecek bir e-ticaret sitesine sahip olmayı düşünüyorsanız, ücretsiz demo talebinde bulunabilir ve çok kısa bir sürede kendi online mağazanıza kavuşabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!