DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette ürün kategori filtrelerini geliştirecek 6 yöntem

E-ticarette ürün kategori filtrelerini geliştirecek 6 yöntem

E-ticarette ürün kategorilerinin optimizasyonu geri dönüşümlerde büyük bir rol oynar. Bu kategorilerin iyi bir şekilde düzenlenmesi, kullanıcıların aradıkları ürünleri daha rahat bulmalarını sağlayacağı gibi, alışveriş deneyimlerini de kolaylaştırır.

Kullanıcı deneyimini artırmak ve kullanıcıların kararlarını daha iyi vermelerini sağlamak için ürün kategorilerinde bir takım geliştirmeler de yapmak gerekiyor. Ürüm filtreleme özellikleri üzerinde yapılacak bir takım geliştirmeler, bunu sağlayacaktır.

Her farklı detay için filtre özelliği kullanın

Ürünleri birbirinden ayıran birçok özellik vardır. Ürünün fiyatı, rengi, bedeni, boyutu ve benzeri özellikleri değişiklik gösterebilir. Bu durumda da kullanıcılara tüm bu detayları filtreleme özelliği sunmak, kullanıcı deneyimini artırabilir.

Örnek olarak, bir kullanıcı belli bir fiyat aralığında, medium beden, kırmızı bir elbise arayabilir. Tek tek ürünler arasında bu aradıklarını bulmak yerine onlara bu filtre özelliğini sunarsanız, kullanıcıların elinizdeki ürünlere daha hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Bu filtrelerin hepsi standart olmak zorunda değildir. Farklı ürün kategorilerinde, ürünlerin özelliklerine göre farklı filtre özellikleri ekleyebilirsiniz. Kullanıcılar bu filtreleri kullanarak kendi isteklerine yönelik bir arama yaparak ürünleri inceleyebilirler.

Tema bazlı filtreleme kullanın

Bu başlığı biraz daha detaylandırmamız gerekebilir. Kullanıcıların ilgisini çekebilecek farklı temalar kullanmanız da mümkün. Örnek üzerinden anlatacak olursak, bir kategori içinde “yeni gelenler”, “en çok satanlar”, “indirimdeki ürünler” gibi farklı temalar oluşturabilirsiniz ve filtreleme özelliklerine bu temaları ekleyebilirsiniz.

Bunların yanı sıra eğer ürünlerle ilgili koleksiyonlarınız varsa bunları da farklı filtrelerle kullanıcılara sunabilirsiniz. Marka koleksiyonları bu filtreleme özelliği için oldukça uygundur.

Her kategoride kaç ürün olduğunu öne çıkarın

Filtre seçeneklerine, o başlık altında kaç farklı ürün alternatifi koymanız da oldukça yararlı olacaktır. Bir özellik altında kaç ürün bulunduğu, tüketicilerin o filtreleme seçeneğini kullanıp kullanmayacaklarına karar vermelerini sağlar.

Bu filtrelerin altına ürünler eklendiği zaman, bu seçenekleri güncellemeniz de gerekecektir. Çünkü ürün satışları olduğunda ve stoklarınızdaki ürün sayısı azalmaya başladığında bu filtrenin altındaki ürünlerin de adet sayısı değişecektir.

Filtrelerinizde, eğer hiç bulunmuyorsa bu filtre seçeneklerini kaldırmanız da tabii ki iyi olacaktır. Elinizde bu arama kriterine göre bir ürün bulunmuyorsa, bu seçenekleri kaldırarak tüketicileri bu sayfalara yönlendirmemelisiniz.

Aynı anda birden fazla seçenek seçebilme özelliğini sunun

Kategoriler içinde filtreleme özelliği kullanırken, tüketicilerin birden fazla filtre özelliği seçebilmelerine de olanak sağlamanız gerekiyor. Örnek olarak bir tüketici, 100-200 TL arasındaki, kırmızı ve mavi, small ve medium elbiselere bakmak isteyebilir.

Kullanıcılar farklı renkleri görmek isteyebilirler ve ürünlerin bedenleri konusunda internetten satış yaptıkları için emin olmayabilirler. Bu durumda da ürünlerin farklı alternatiflerini incelemek isteyebilirler. Birden fazla filtre özelliği sunarak, kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz.

Seçilen filtreleri ekranda kullanıcılara gösterin

Kullanıcıların arama yaparken seçtikleri filtreleri onlara göstermeniz de oldukça yararlı olacaktır. Kullanıcılar bir süre sonra hangi kriterlerde arama yaptıklarını unutabilirler. Filtre seçeneklerinde seçili kategorileri göstererek, kullanıcılara bu filtreleri hatırlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra kullanıcılar diledikleri zaman bu filtrelerden bazılarını silerek, yeni bir arama sonucuna gidebilirler.

Filtre seçenekleri mobilde de rahatça kullanılabilmeli

Filtre seçeneklerinizi hazırlarken, bu özelliklerin mobile de uyumlu olmasına özen gösterin. Kullanıcılar akıllı telefonları üzerinde de ürün aramaları yapıyorlar. Bu aramaları yaparlarken de hazırladığınız bu filtre seçeneklerini kullanmak isteyeceklerdir. Mobil cihazlara uyumlu bir tasarım hazırlayarak bu filtrelerin kolay bir şekilde seçilebilmesini sağlamanız gerekiyor. Bilgisayar üzerinde kullanılabilen tüm seçeneklerin, mobil site üzerinde de rahat bir şekilde kullanılması, mobilden gelen trafiğinizi artıracağı gibi, bu cihazları kullanan kişilerin site üzerinde geçirdikleri zamanı da artıracaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!