DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette teşekkürler sayfası neden önemli?

E-ticarette teşekkürler sayfası neden önemli?

E-ticarette müşterilerinize satın alma işleminden sonra ulaşmanın en güzel yollarından biri de iyi ve özenle hazırlanmış bir teşekkürler sayfasıdır. İnternetten alışverişlerde müşterilerle birebir iletişime girilemiyor. Bu nedenle fiziki mağazada olduğu gibi satış görevlisi, müşteriye olan minnet duygusunu gösteremez.

Bu durumda da önceden hazırlanmış bir landing page kullanımı e-ticaret sitelerinde bir gereksinim olarak görülür. Bu landing page’in amacı ise tüketicilere teşekkür etmek.

Daha önceki yazılarımızda landing page’lerin her birinin bir amacı olduğunu ele almıştık. Bu konuda daha detaylı bilgiyi “landing page yapımında dikkat edilmesi gerekenler” adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Satın alma işleminden sonra tüketicilere ulaşmak için de bu teşekkürler sayfalarından yararlanabilirsiniz. Tüketicilere teşekkür etmenin yanı sıra bu sayfanın da farklı amaçları da olabilir. Bu nedenle de e-ticaret şirketleri için önemlidir. Bu yazıda da bu sayfaları hangi amaçlar için kullanabileceğinizin üzerinde duracağız.

Müşterilerinizle aranızda bir bağ kurmanızı sağlar

Yapılan alışveriş sonrasında tüketicilere göstereceğiniz teşekkürler mesajı, onlarla aranızda bir bağ kurmanızı sağlayabilir. İçten ve özenerek hazırlanmış bir mesaj, bu alışverişin daha sıcak bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilir.

Tüketicileri sosyal hesaplarınıza yönlendirmenizi sağlar

Siteniz üzerinden alışveriş yapan tüketicileri, sosyal mecralardaki hesaplarınızı takip etmeye yönlendirebilirsiniz. Bu sayfalarda sosyal ağ profillerinizi paylaşarak, tüketicilere gösterebilir ya da sayfayı beğenmeleri durumunda onlara indirim kodu sunabilirsiniz. Böylelikle tüketiciler indirim kuponu almak için hesaplarınızı beğenebilirler.

Bunun yanı sıra tüketicilere, satın aldıkları ürünleri sosyal ağlarda arkadaşlarıyla paylaşmaları durumunda da hediye çeki sunacağınızı belirterek, onları markanızın reklamını yapmaya yönlendirebilirsiniz. Tüketiciler çok şahsi ve özel ürünler almadıkları sürece bu ürünleri, sevdikleriyle paylaşmak isteyebilirler ve bunu yaparken bir de indirim kuponu alacaklarsa daha hevesli olarak bunu yapabilirler.

Anlık kampanyalar sunabilirsiniz

Tüketicilere satış sonrasında anlık kampanyalar sunmak için de teşekkürler sayfalarından yararlanabilirsiniz. Belli bir satış ve ödeme sonrasında tüketicilere sunduğunuz teşekkürler sayfasında, belli bir zaman aralığı için geçerli olan bir kampanya ya da fırsat sunabilirsiniz. Sadece 15 dakika ya da yarım saat için geçerli olan bu fırsatlarda tüketicilere aldıkları ürünlerle ilgili çapraz satış yapabilir ya da onlara farklı bir ürün önerisinde bulunabilirsiniz.

İşin içine belli bir zaman diliminin girmesi, tüketicilerin hızlı bir şekilde karar vermek zorunda kalmasına neden olur. Eğer gerçekten ilgilendiği bir ürün sunabilirseniz, bu zaman aralığında tüketici bu ürünü satın almak isteyecektir. Bu da geri dönüşümlerinizi artırmanızı sağlar.

E-posta aboneliğine yöneltin

Teşekkürler sayfasında, tüketicilerden e-posta bülteninize abone olmalarını isteyebilirsiniz. Aldıkları hizmetten memnun kalan tüketiciler zaten sizinle ilgili gelişmeleri takip etmek için e-posta listenize kayıt olmak isterler.

Bu kişilerin yanı sıra e-posta bültenine kayıt olunması halinde tüketicilere ne gibi faydalar sağlayacağınızı belirten bir mesaj sunduğunuz takdirde, alışverişlerini tamamlayan kişileri e-bülten aboneliğine çekebilirsiniz. Böylelikle teşekkürler sayfası üzerinden abone sayınızı da artırabilirsiniz.

Onların fikirlerini sorabilirsiniz

Alışverişlerini tamamlayan tüketicilere yönelik bir anket hazırlayabilirsiniz. Bu ankette onlara, site üzerindeki alışveriş sürecinde yaşadıkları deneyimleri, hangi kısımlarda zorlandıklarını ya da sorun yaşadıklarını sorabilirsiniz. Bu anket sayesinde onlara daha iyi bir hizmet sunacağınızı belirttiğiniz takdirde tüketicilerin yaklaşımı da daha olumlu olabilir. Tabii ki bir de bu anketin süresini maksimum 1-2 dakika tutmanız da önemli. Çok uzun süren anketler tüketicilerin ilgisini çekmez.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıTasarım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!