DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette güçlü bir ekip kurmanın 5 sırrı

E-ticarette güçlü bir ekip kurmanın 5 sırrı

E-ticaret sektöründe başarılı olabilmeniz için iyi ve güçlü temellere sahip bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. Alanındaki uzman kişilerle çalışmak kadar, birbiriyle uyumlu bir ekiple çalışmak da önemlidir. Hatta uyumlu ancak ortalama seviyede bir ekiple çalışmak, alanında uzman ama uyumusuz bir ekiple çalışmaktan daha iyi sonuçlar verebilir.

E-ticaretteki ekibinizi kurarken bazı faktörlerin üzerinde durmanız bu nedenle de oldukça önemlidir. Bu rehberde de dikkat etmeniz gereken unsurlara yer vereceğiz.

Görevlere odaklanın

E-ticaret şirketiniz için bir ekip kurarken, önemli görevlere odaklanmanız oldukça önemlidir. Şirket içindeki önemli görevleri üstlenecek kişileri seçmeniz, daha doğrusu doğru insanları seçmeniz, uzun vadede şirketinizin performansını ciddi oranda etkileyecektir.

Şirketinizdeki önemli pozisyonlara çalışan alırken, ciddi bir vakit ayırmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra adayları seçerken, sizin çalışma prensiplerinize uyabilecek ve şirket kültürünüze ayak uydurabilecek birini seçmeye önem vermelisiniz.

Her pozisyona değer verin

Şirket içindeki bazı pozisyonlardan daha önemliymiş gibi görünüyor olabilir; ancak bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Yönetici pozisyonlarına birilerini seçerken daha farklı bir yaklaşım sergileyebilirsiniz; ancak şirket içindeki tüm pozisyonlara değer vermeniz gerekiyor.

Alt pozisyonlara değer vermemeniz buradaki çalışanların performanslarını olumsuz etkileyeceği gibi, şirkete bir bağlılık da hissetmezler. Ancak unutmamak gerekiyor ki, alt pozisyonlardaki çalışanların performansları ne kadar yüksek olursa, şirketin genel performansı da bir o kadar iyi olur.

İyi iletişim kurun

Ekibinizi oluşturduktan sonra, aranızdaki bağın kuvvetli olabilmesi için tüm çalışanlarınızla iyi bir iletişiminizin olması oldukça önemlidir. Şirketle ilgili kararlar alındığında tüm çalışanlarınızı bilgilendirili ve bu kararlar alınırken, şirket çalışanlarının da fikir ve görüşlerini de almalısınız .

Çalışanlarınızla devamlı iletişim içinde olmak ve onların görüşlerine önem vermeniz, ekibinizin daha motive bir şekilde çalışmasını sağlayacağı gibi, onların şirkete olan bağlılıklarını da artırı.

Herkes kendi fikrinin değerlendirilmesine önem vermektedir, bu nedenle de hangi pozisyonda olursa olsun ekibinizin tümüyle bu iletişimi sağlamak şirketinizin temellerini daha da sağlamlaştıracaktır.

Hedefler koyun

Ekibinizin performansını artırmak için yapmanız gerekenlerden biri de hedefler koymak olacaktır. Kısa, orta ve uzun vadede bazı hedefler koymak, ekibinizin daha kararlı ve azimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.

Herkesin şirketin amaçlarını bilmesi ve bu amaçlar uğrunda çalışması, ekibinde birbiriyle daha organize çalışmasını sağlar. Bunu sağlamak için de bir önceki maddede belirttiğimiz iletişim unsuru üzerine çalışmalısınız.

Yöneticiler ve personel arasındaki iletişimin kurulmasını sağlamak, sizin işiniz olacaktır. Çalışanlar diledikleri zaman yöneticilerine ve size ulaşabilmeliler.

Bu iletişim ağı sağlandıktan sonra, ortaya koyduğunuz hedefler için çalışmak daha kolay olacaktır. Çoğu zaman bu iletişim eksiklikleri, hedeflerin gerçekleşmemesine neden olmaktadır.

Başarıyı ve başarısızlığı ödüllendirin

Çalışanlarınızın başarılarını ödüllendirmek, onları çalışmaya daha çok teşvik edecektir. Başarılı olan çalışanlarınızı sözlü ya da maddi olarak ödüllendirmek, onların hoşuna gidecektir ve diğer çalışanları da başarılı olmak için çalışmaya yönlendirecektir.

Ancak sadece başarılar ödüllendirilmemeli. Başarısızlıklar da olacaktır ve sizin bu durumlara olan yaklaşımınız oldukça önemli. Başarısız olan çalışanlarınızla bir araya gelmeli ve sorunun ne olduğunu araştırmanız gerekiyor. Bu olumsuz durumu pozitife getirecek bir yaklaşım sergilemeniz, bu kişilerin ilerleyen zamanlarda benzer hatalar yapmaktan kaçınmalarını sağlayacaktır. Başarısızlıklar karşısında sert tepkiler vererek, kırıcı konuşmalar yapmak, çalışanlarınızın moralini bozacağı için işe yaramayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!