DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette başarısızlığa neden olabilecek hatalar

E-ticarette başarısızlığa neden olabilecek hatalar

​E-ticaret daha düşük maliyetle daha geniş kitlelere ürünlerinizi sunabileceğiniz bir imkan sunması nedeniyle son dönemin en cazip iş alanlarından biri haline geldi. Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de e-ticaret en hızlı büyüyen ve yükselen sektörlerden biri. Fakat yeni bir işe girmek aynı zamanda belli oranda bir riski de göze almak anlamına gelir.

 

Her ne kadar e-ticaret alanında alınan risk, pek çok farklı sektöre göre daha düşük olsa da bu risklerin farkında olmak ve önlemlerini mümkünse baştan almak, değilse de bazı yanlışları düzeltmek başarı ihtimalini de arttıracaktır.

 

Biz de IdeaSoft olarak sizler için e-ticarette başarısızlığa yol açabilecek bazı hataları bir araya getirdik. Böylece bu hatalara düşmeden önce olası risklerin farkında olarak, başarılı olma ihtimalinizi de artırmış olacaksınız…

 

Web’de bulunamamak

Dünyanın en iyi e-ticaret sitesini yapmış bile olsanız eğer müşterileriniz sitenizi arama motorlarında bulamıyorlarsa sitenizin ne kadar iyi olduğunun da bir önemi kalmıyor. Bu yüzden sitenizin arama motorlarında bulunabilir olmasına yönelik arama motoru optimizasyonu çalışmalarına önem vermeniz çok önemlidir. Bu konuyla IdeaSoft olarak bu konuyla ilgili daha önce paylaştığımız “E-ticaret siteleri için temel arama motoru optimizasyonu (SEO) ipuçları” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

 

Az ürün çeşidine sahip olmak

E-ticaret sitenizi ziyaret eden kullanıcılar karşılarında çeşit görmek isteyeceklerdir. Eğer e-ticaret sitenizde yeteri kadar ürün yer almıyorsa, sınırlı seçenekler arasında aradığını bulamayan kullanıcılar sitenizi bir daha dönmemek üzere terk edebilirler. Bu nedenle ürün çeşitlerinizi çoğaltmak, hem daha fazla müşteriye hitap edebilmek, hem de müşterilere ilgilendikleri ürünlere benzer daha farklı seçenekler sunabilmek açısından önemli bir noktadır.

 

Sosyal medyayı gözden kaçırmak

Facebook, Twitter gibi sosyal ağ sitelerinin müşterilerinizin internet üzerinde en sevdikleri buluşma yeri olduğunu unutmayın. Buradaki büyük potansiyeli gözden kaçırmak ve sosyal ağ pazarlamasına yönelik çalışma yapmamak bile tek başına e-ticarette başarısız olmanın bir nedeni olabilir. Çünkü rakiplerinizin hemen hemen tamamı şu anda sosyal ağlar üzerinde kendilerini ve ürünlerini tanıtıyorlar. Sizin de vakit geçirmeden e-ticaret sitenizin Facebook sayfasını ve Twitter hesabını açıp kullanmaya başlamanızda fayda var. Fakat sosyal medya pazarlaması konusunda da dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bu yüzden aynı zamanda IdeaSoft olarak paylaştığımız “E-ticaret sitelerinin sosyal medyada en sık yaptıkları 5 hata” yazısını da dikkate almanızı öneririz.

 

Bu yukarıdaki maddeler son dönemlerde IdeaSoft olarak gördüğümüz en sık yapılan hatalardan bazıları. Neyse ki her biri için önlem almak ve bunların neden olduğu riski azaltmak mümkün. Bu konulara dikkat ederek e-ticaret işinizde sadece başarılı olmakla kalmayacağınıza, aynı zamanda da uzun soluklu ve karlı bir iş sahibi olacağınıza eminiz. Bu yüzden daha fazla vakit kaybetmeden adresimizi ziyaret edip  IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri için ücretsiz demo başvurunuzu yapabilirsiniz…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!