DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizin hedef kitlesini belirlemek için 5 pratik ipucu

E-ticaret sitenizin hedef kitlesini belirlemek için 5 pratik ipucu

Yeni kurulan e-ticaret sitelerinde en fazla emek ve zaman planlama için harcanıyor. Çevrimiçi alışverişte satışları arttırmak için en önemli konularının başında da doğru hedef kitleyi belirlemek ve ona yönelik çalışma yapmak geliyor.

Kurduğunuz e-ticaret şirketinizi piyasada nasıl konumlandıracaksınız ve hedef kitlenizi neye göre belirleyeceksiniz? Bu yazımızda bunlar ve benzeri kritik soruların cevaplarını bulmanızda ve hedef kitlenizi belirlemenizde size yardımcı olabilecek ipuçlarını incelemeye çalıştık.

1- Ürün öncelikli ya da hedef kitle öncelikli planlama yapmak

İşin başında pek çok e-ticaret firması bu ikilemi yaşıyor. Elbette ticaret yapabilmek için bir ürün ve bu ürünü satın alacak bir de müşteri kitlesi gerekiyor. Dolayısıyla aslında her iki olguya da önem vermekte fayda var ancak bir hedef kitle oluşturmak zaman alırken bir ürünü piyasaya sürmek çok daha kısa sürelerde gerçekleşiyor. Bu yüzden ilk etapta satış yapacağınız alanı ve ürünleri belirledikten sonra o yönde bir hedef kitle çalışması yapmanız mantıklı olabilir.

2- İş planınızı belirleyin

İşinizi için koyduğunuz hedefler ve sattığınız ürünler üzerinde bol bol araştırma ve analiz yapmanızın yardımı dokunabilir. Sunduğunuz ürün ve hizmetlerin hangi ihtiyaçları karşıladığı ya da hangi problemleri çözdüğü üzerine araştırmalar yaparak ve potansiyel müşterilerinize çözümler sunarak hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

3- Kitlenizi iyi tanıyın

Hedef kitlenizin kimler olduğunu bilmek her zaman yeterli olmayabilir. Hangi siteleri takip ettiklerini ve hangi sosyal ağlarda aktif olduklarını bulmak işinize yarayabilir. Sosyal medya verileri dışında, kullanıcıların e-postalarını hangi saatlerde kontrol ettikleri, çevrimiçi alışverişe aylık ne kadar harcama yaptıkları gibi istatistiksel veriler planlama yaparken kolaylık sağlayabilir.

4- Müşteri profilinizi geliştirin

Araştırmanızı yaptıktan sonra bir müşteri profili tanımlamak isteyebilirsiniz. Bunun, kısa bir açıklamadan çok, kimlerin tipik müşteriler olabileceğine dair, demografik ve psikografik bilgiler içeren derinlemesine bir araştırma sonucu ortaya çıkaracağınız bir tanım olmasında fayda var. Planlamanızı, tanımladığınız bu hedef kitleye göre oluşturabilirsiniz.

5- Rakiplerinizin müşteri profillerini inceleyin

Özellikle sosyal medya hesaplarını takip ederek rakipleriniz ve onların hedef kitleleriyle ilgili önemli verilere ulaşabilirsiniz. Rakiplerinizin Facebook sayfasını takip eden kullanıcıların yaş grubu, alışveriş alışkanlıkları, hangi siteleri kullandıkları gibi önemli bilgiler ışığında içerik ve pazarlama planlamanızı oluşturabilirsiniz.

E-ticaret sadece satışı yapılacak ürün ya da hizmeti bulmaktan ibaret değil, o ürünü tanıtmak, alıcılara ulaştırmak ve sonucunda da kâr elde etmek tabii ki. Bunun için, ürünlere büyük paralar yatırmadan önce çok iyi araştırma yapmak, her sonucu hesaba katmak ve riskleri en aza indirmek gerekiyor. Siz de hedef kitlenizi belirlerken bu ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca IdeaSoft altyapı paketiyle e-ticaret ile ilgili tüm teknik ihtiyaçlarınızı kolayca ve uygun maliyetle çözebilirsiniz. Gelin hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, IdeaSoft ile kazancınızı üst seviyelere taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticarete girişRekabetSektör Analizi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!