E-ticaret sitenizin hedef kitlesini belirlemek için 5 pratik ipucu

E-ticaret sitenizin hedef kitlesini belirlemek için 5 pratik ipucu

Yeni kurulan e-ticaret sitelerinde en fazla emek ve zaman planlama için harcanıyor. Çevrimiçi alışverişte satışları arttırmak için en önemli konularının başında da doğru hedef kitleyi belirlemek ve ona yönelik çalışma yapmak geliyor.

Kurduğunuz e-ticaret şirketinizi piyasada nasıl konumlandıracaksınız ve hedef kitlenizi neye göre belirleyeceksiniz? Bu yazımızda bunlar ve benzeri kritik soruların cevaplarını bulmanızda ve hedef kitlenizi belirlemenizde size yardımcı olabilecek ipuçlarını incelemeye çalıştık.

1- Ürün öncelikli ya da hedef kitle öncelikli planlama yapmak

İşin başında pek çok e-ticaret firması bu ikilemi yaşıyor. Elbette ticaret yapabilmek için bir ürün ve bu ürünü satın alacak bir de müşteri kitlesi gerekiyor. Dolayısıyla aslında her iki olguya da önem vermekte fayda var ancak bir hedef kitle oluşturmak zaman alırken bir ürünü piyasaya sürmek çok daha kısa sürelerde gerçekleşiyor. Bu yüzden ilk etapta satış yapacağınız alanı ve ürünleri belirledikten sonra o yönde bir hedef kitle çalışması yapmanız mantıklı olabilir.

2- İş planınızı belirleyin

İşinizi için koyduğunuz hedefler ve sattığınız ürünler üzerinde bol bol araştırma ve analiz yapmanızın yardımı dokunabilir. Sunduğunuz ürün ve hizmetlerin hangi ihtiyaçları karşıladığı ya da hangi problemleri çözdüğü üzerine araştırmalar yaparak ve potansiyel müşterilerinize çözümler sunarak hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

3- Kitlenizi iyi tanıyın

Hedef kitlenizin kimler olduğunu bilmek her zaman yeterli olmayabilir. Hangi siteleri takip ettiklerini ve hangi sosyal ağlarda aktif olduklarını bulmak işinize yarayabilir. Sosyal medya verileri dışında, kullanıcıların e-postalarını hangi saatlerde kontrol ettikleri, çevrimiçi alışverişe aylık ne kadar harcama yaptıkları gibi istatistiksel veriler planlama yaparken kolaylık sağlayabilir.

4- Müşteri profilinizi geliştirin

Araştırmanızı yaptıktan sonra bir müşteri profili tanımlamak isteyebilirsiniz. Bunun, kısa bir açıklamadan çok, kimlerin tipik müşteriler olabileceğine dair, demografik ve psikografik bilgiler içeren derinlemesine bir araştırma sonucu ortaya çıkaracağınız bir tanım olmasında fayda var. Planlamanızı, tanımladığınız bu hedef kitleye göre oluşturabilirsiniz.

5- Rakiplerinizin müşteri profillerini inceleyin

Özellikle sosyal medya hesaplarını takip ederek rakipleriniz ve onların hedef kitleleriyle ilgili önemli verilere ulaşabilirsiniz. Rakiplerinizin Facebook sayfasını takip eden kullanıcıların yaş grubu, alışveriş alışkanlıkları, hangi siteleri kullandıkları gibi önemli bilgiler ışığında içerik ve pazarlama planlamanızı oluşturabilirsiniz.

E-ticaret sadece satışı yapılacak ürün ya da hizmeti bulmaktan ibaret değil, o ürünü tanıtmak, alıcılara ulaştırmak ve sonucunda da kâr elde etmek tabii ki. Bunun için, ürünlere büyük paralar yatırmadan önce çok iyi araştırma yapmak, her sonucu hesaba katmak ve riskleri en aza indirmek gerekiyor. Siz de hedef kitlenizi belirlerken bu ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca IdeaSoft altyapı paketiyle e-ticaret ile ilgili tüm teknik ihtiyaçlarınızı kolayca ve uygun maliyetle çözebilirsiniz. Gelin hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, IdeaSoft ile kazancınızı üst seviyelere taşıyın.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)