DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz için en karlı müşteri grubu hangisi?

E-ticaret siteniz için en karlı müşteri grubu hangisi?

​E-ticaret firmanızı daha karlı bir hale taşımak için, size en çok kar sağlayan müşteri grubunu tanımak, bu gruba uygun pazarlama stratejileri kurarak onların sadakatini arttırmak ve benzer müşteri kitlesini sitenize çekmek çok önemli bir noktadır.

 

Bazen karlı müşteri grubu ile firmanıza alışveriş başına daha yüksek ödeme yapanlar ya da sıklıkla alışveriş yapan müşteri grubu birbirine karışabilir. Ancak sitenizden yüksek bedel ödeyerek ürün alanlar sadece bir kez satın alma gerçekleştiriyor olabilirler. Veya satın alma bedeli yüksek bile olsa, söz konusu ürün kar marjı düşük ürünler arasında yer alıyor olabilir. Aynı şekilde sizden sıklıkla alışveriş yapan bir kişi sadece indirim ve kampanyalarınızı takip ediyor ve bu düşük karlı ürünleri satın alıyor olabilir.

 

IdeaSoft olarak bu yazıda firmanız için en karlı müşteri grubunu bulmak ve bu grubun sadakatini artırarak, sayılarını artırmaya yönelik özel çözümlere dair sizlerle bazı ipuçlarını paylaşacağız.

 

1) Genellikle bir e-ticaret sitesinde karın %80’i müşterilerin %20’sinden gelir. Var olan müşterileriniz arasından bu kişileri tespit ederek onlara özel bir VIP programı sunabilirsiniz.

 

2) Sosyal medyada web sitenizi öneren ya da siteniz ile ilgili konuşan kişileri bulun. Bu kişiler sizin en sadık kitlenizdir. Onlara özel kampanyalar ya da küçük sürprizler hazırlayarak, onları sizi çevrelerine tanıtmak konusunda daha da teşvik edebilirsiniz.

 

3) Satın almalarında indirimli ürünleri değil de normal ücretli ürünleri seçen müşterilerinizi de bu gruptan düşünebilirsiniz. Bu kişiler fiyat avantajı için değil, gerçekten sitenizi tercih ettikleri sizin e-ticaret sitenizden alışveriş yaparlar. Onları e-posta grubunuza dahil olmaya teşvik etmeniz, tekrar irtibatta bulunabilmeniz için çok faydalı olacaktır.

 

4) Satın aldıkları ürünlerin yanı sıra bu ürünler ile ilgili diğer ürünleri de alan müşterileriniz de size oldukça kar sağlayabilirler. Bu müşterilerinizi de satın aldıkları ürün grubuna yakın ürün grupları ile ilgili gelişmeleri ve yenilikleri e-posta ile haberdar olmalarını sağlamanız etkili olacaktır.

 

E-ticaret siteniz için en karlı müşteri grubunu tanımladıktan sonra onlar için izleyebileceğiniz bu yöntemler sayesinde sitenizin karlılığını artırmanız mümkün olacaktır. Eğer henüz bir e-ticaret siteniz yoksa IdeaSoft’un size neler sunabileceğine göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: İpuçlarımüşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!