DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz için doğru anahtar kelimeleri bulmanın yolları

E-ticaret siteniz için doğru anahtar kelimeleri bulmanın yolları

​Arama motorlarında gerçekleştirilen aramalardan gelen organik trafik pek çok e-ticaret sitesi için en değerli ziyaretçilere sahip olmanın bir numaralı kaynağıdır. Ziyaretçi o anda aktif olarak ilgilendiği bir ürünü aramakta olduğu için, karşısına çıkan sonuçlardan bir tanesi üzerinden satın alma gerçekleştirme ihtimali oldukça yüksektir.

 

Arama motoru optimizasyonu (SEO) yani organik trafik elde edebilmek için işte bu yüzden e-ticaret sitelerinin en önemli araçlarından biridir. Fakat doğru bir şekilde SEO yapabilmenin birinci kuralı sizin için en uygun anahtar kelimeleri seçebilmekten geçer.

 

SEO çalışmalarınızı ve hatta reklam kampanyalarınızı hangi anahtar kelimeler üzerinden gerçekleştirmeniz gerektiğine karar vermek çok da kolay bir işlem değildir. Üstelik ilk anda sizin için çok cazip görünen bir anahtar kelime belki de aşırı yüksek rekabet ve benzeri nedenlerden dolayı size uygun olmayabilir.

 

IdeaSoft’un sizler için hazırladığı E-ticaret Bilgi Bankası’nda işinize yarayacak pek çok konuda önemli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz ve şimdi de e-ticaret siteniz için doğru anahtar kelime seçimini nasıl yapabileceğinizi aktaracağız…

 

Doğru anahtar kelime = Kaliteli trafik

Öncelikle doğru anahtar kelime seçimi sadece sitenize organik trafik sağlamakla kalmaz, sitenize kaliteli trafik çekmenin de birinci koşuludur. Diyelim ki sitenizde sadece mutfak ürünleri satıyorsunuz ama arama motorunda sizin satmadığınız bir ürüne dair arama sonucunda çok sayıda ziyaretçi çekiyorsunuz. Her ne kadar bu sitenize trafik sağlasa da ziyaretçilerin aradıkları ürünün satışını yapmadığınız için bu ziyaretlerden bir gelir elde edemeyeceksiniz. Önemli olan satışa dönüşebilecek trafiği sağlamaktır.

 

Beyin fırtınası ile ilk listeyi oluşturun

Doğru anahtar kelimeyi bulabilmek için önce doğru anahtar kelime olabilecek çok sayıda sözcüğü içeren bir listeniz olmalı. Bunun için e-ticaret siteniz ile ilgili olduğunu düşündüğünüz tüm anahtar kelimeleri bir arada bir listeye ekleyin.

 

Anahtar kelime önerileri alın

Bu önerileri almak için kimseye sormanıza gerek yok, internet üzerindeki ücretsiz araçlar size yardımcı olabilir. Örneğin Google Arama Trendleri aracı gerçekleştirdiğiniz bir arama ile ilgili alakalı terimleri sizin için sıralayacaktır.

 

Aranma oranlarına bakın

Yine ücretsiz bir araç olan Google’ın Anahtar Kelime Aracı sizin için anahtar kelimelerin aranma oranları konusunda fikir verecektir. Aynı zamanda daha yüksek rekabetin yaşandığı anahtar kelimeleri de buradan görebilirsiniz. Anahtar Kelime Aracı’na bulduğunuz anahtar kelimeleri gruplar halinde girin ve aranma oranlarına bakın. Eğer sadece Türkiye’de faaliyet gösteriyorsanız bakmanız gereken “Yerel Aylık Aramalar” sütunudur. Burada daha aranan kelimeler sizin için daha önemli birer trafik kaynağı olabilir.

 

Anahtar kelime rekabetini inceleyin

Yine aynı tabloda Rekabet sütunu altında bu anahtar kelime ile ilgili rekabeti göreceksiniz. Bu rekabet reklam verenlerin ilgili anahtar kelimeye gösterdikleri ilginin ifadesidir. Arama motoru optimizasyonu açısından incelenirken ise şuna dikkat etmelisiniz; eğer bir anahtar kelime çok aranıyor fakat düşük rekabet varsa, reklam verenler bu anahtar kelimenin ya çok fazla geniş bir ifade olduğunu ya da bu anahtar kelimeye verilen reklamların satışa dönüşmediğini düşünüyorlar demektir.

 

Sonuç

Fakat bu durumun sizin siteniz için farklı olabileceğini de gözden kaçırmayın. Başkalarının satış yapamadığı bir anahtar kelime sizin siteniz için çok uygun olabilir. Bu nedenle aranma oranları en yüksek anahtar kelimelerden başlayarak, siteniz ile doğrudan ilgili olanları ayrı bir listede toplayın. Rekabet oranlarının size reklam verenler tarafından satışa dönüp dönmeyeceği konusundaki ipuçlarını da değerlendirip listenizi oluşturun.

 

Fakat unutmayın arama motoru optimizasyonu bir kez yapılıp bırakılacak bir işlem olmadığı için anahtar kelime seçimi de sürekli güncellenmelidir. Değişen trendler ve ürünler anahtar kelimelerinizi etkileyebileceği gibi, daha iyi performans sağlayan anahtar kelimeleri tespit etmek için de denemelerinizi sürdürmeniz faydalı olacaktır.

 

Arama motoru optimizasyonu konusunda seçebileceğiniz en iyi e-ticaret alt yapısının ise IdeaSoft akıllı ticaret paketleri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden hiç vakit kaybetmeyin ve ücretsiz IdeaSoft demo hesabını başvurunuzu yaparak, en pratik şekilde e-ticaret sitenize organik trafik sağlamaya bugünden başlayın…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru Optimizasyonuİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!