Anahtar kelime araştırmanıza ve bulmanıza yardımcı 8 ücretsiz araç

E-ticaret siteniz için anahtar kelime bulmanıza yardımcı olacak 8 ücretsiz araç

E-ticaret sitelerinde önemli bir yere sahip olan içerikleri oluştururken, anahtar kelimeleri doğru belirlemek önem taşıyor. E-ticaret sitelerinin arama motoru optimizasyonunu (SEO) çalışmaları için anahtar kelimelerin önemi tartışılmaz derecede yüksek.

Bu anlamda doğru anahtar kelimeleri bulmak, arama sonucu sayfalarında üst sıralarda yer alabilmek için önem taşıyor. Ancak anahtar kelime belirleme süreci, e-ticaret siteleri için bazen düşünüldüğünden daha zor olabiliyor. Bu nedenle bazı araçlardan faydalanarak anahtar kelimelerinizi belirlemeniz faydalı olabilir. İşte bu konuda sizlere yardımcı olabilecek ücretsiz web araçlarından bazıları….

1. Google AdWords Keyword Planner

E-ticaret sektöründe yer alan hemen herkesin bildiği ve kullandığı anahtar kelime planlama araçlarının başında Google Anahtar Kelime Planlayıcı (AdWords Keyword Planner) geliyor.

Bu araç, e-ticaret sitenizle ilgili doğru anahtar kelimeleri size sunarken, hedeflediğiniz kitleye, ülkeye ve sektöre göre filtreleme yapabildiği için hedef kitle odaklı kelime tercihleri yapmanızı kolaylaştırabilir. Google tarafından geliştirilen bu ücretsiz hizmeti kullanarak anahtar kelime planlamanızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

2. Übersuggest

Bu akıllı araç da Google önerilerini tarayarak kullanabileceğiniz anahtar kelimeleri sizin için belirliyor. Übersuggest, aradığınız her bir harf için Google Suggest önerilerini tarayıp, sonuçları size sunuyor. Yaklaşık 100 kadar sonucun listelendiği aracı kullanarak anahtar kelime planlamanızı kuvvetlendirebilirsiniz.

3. SEOChat Suggestion Keyword Finder

SEOChat Suggestion Keyword Finder da daha önceden belirlediğiniz anahtar kelimeleri, kelime önerileri arasında inceleyip, daha derin ve kapsamlı bir arama yapıyor ve işinize yarayacak anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı oluyor.

4. Screaming Frog SEO Spider

İngiliz bir arama motoru optimizasyonu (SEO) firması tarafından geliştirilen Screaming Frog SEO Spider yazılımının ücretsiz sürümüyle 500’e kadar siteyi tarayarak anahtar kelime önerileri elde edebilirsiniz. Aynı zamanda bu yazılımı kullanarak e-ticaret sitenizin SEO analizini de yapabilirsiniz.

5. WordStream’s Free Keyword Tool

Bir anahtar kelime veritabanı olan WordStream’s Free Keyword Tool, veri tabanında yer alan trilyon sayıda anahtar kelime arasından size uygun önerilerde bulunuyor. Daha karlı niş ürünlere ilişkin anahtar kelimeler de dahil olmak üzere kullanabileceğiniz her türlü anahtar kelime önerisinde bulunan bu araç, aylık olarak internette tarama yaparak, veri tabanını sürekli güncelliyor.

6. Keyword Tool IO ve SERPs Keyword Tool

Keyword Tool IO ve SERPs Keyword Tool da pratikte ‘’Übersuggest’’ uygulamasıyla aynı işi görse de ek olarak YouTube, Bing ve birkaç başka arama motoru için de uygun anahtar kelimeleri bulup size sunan iki farklı araç. Google kullanıcıları dışında kalan potansiyel müşterilerin kullandığı anahtar kelimeleri belirlerken bu programı kullanmayı düşünebilirsiniz..

7. Link Sleuth

Teknik olarak bir anahtar kelime aracı olmasa da Link Sleuth uygulamasını kullanarak herhangi bir sayfanın etiket, meta açıklaması, başlık ve meta anahtar kelime bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu verileri anahtar kelime planlamanızda kullanabilirsiniz.

8. Trellian Keyword Discovery

Trellian Keyword Discovery de anahtar kelime önerileri için kendi veri tabanını kullanan uygulamalardan. Trellian, ilgili anahtar kelimeleri bulduktan sonra bu kelimelerin aylık olarak kaç kere arandığı bilgisini de size sunuyor.

E-ticaret sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda görünmesi için yapılan SEO çalışmalarında çok önemli bir yeri olan anahtar kelimeleri seçerken bu ücretsiz araçlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca IdeaSoft e-ticaret yardımcı paketini kullanarak e-ticaret siteniz için gereken her türlü düzenlemeyi kolayca yapabilirsiniz. Eğer siz de işinizi online’a taşıyarak gelirlerinizi artırmak ve dijital dünyada yer almak istiyorsanız ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı hemen oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya başlayın.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)