DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret için Twitter kullanımında en sık yapılan 10 hata

E-ticaret için Twitter kullanımında en sık yapılan 10 hata

​İnternet her geçen gün daha da sosyal bir mecra haline geliyor. Kullanıcıların kendi aralarında ve markalarla iletişim beklentilerinin sürekli olarak artıyor olması, öncelikli olarak da internet üzerindeki işletmelerin bu konudaki çalışmalarını artırmasını zorunlu kılıyor.

 

Sosyal web denildiğinde ilk akla gelen sitelerden biri de Twitter. Dünyanın en popüler sosyal ağ sitelerinden biri olan Twitter’ın Türkiye için özel bir önemi de var. Emarketer ve Internet World Stats verilerine göre internet kullanıcıları arasında Twitter’ın dünyada en yaygın olduğu ülke Türkiye.

 

Tüm internet nüfusunun yüzde 31’inin Twitter kullandığı Türkiye’de, e-ticaret açısından bakıldığında bu mecrayı pazarlama için kullanmamak büyük bir hata olacaktır. Fakat Twitter’ı aktif olarak kullanan e-ticaret sitelerinin de bu konuda ne yazık ki bazı ciddi hatalar yaptığını görüyoruz.

 

İşte Ideasoft olarak e-ticaret için Twitter kullanımında gördüğümüz en sık yapılan 10 hata…

 

1- Eksik profil bilgileri

Uygun bir kullanıcı adı ve profil resmi seçmiyor, profilinizde markanızın adı, sitenizin adresi veya sloganınız yer almıyorsa Twitter’a 1-0 geriden başlıyor demektir.

 

2- Tarzına karar vermemek

Özellikle sitenizin Twitter hesabınızı birden fazla kişi yönetiyorsa hepsinin ne tarzda tweet göndereceğine baştan karar verin. Biri resmi ifadeler kullanırken, diğeri müşteriler ile samimi bir tarzda iletişim kuruyorsa bu tutarsızlık takipçileri rahatsız edecektir.

 

3- Yanıt vermekte geç kalmak

Twitter üzerinde sizden bahseden veya size bir soru soran takipçilerinize mümkün olan en hızlı sürede yanıt verin. Yanıtların gecikmesi müşterileriniz tarafından onları önemsemediğiniz şeklinde algılanabilir.

 

4- Müşterilerin ne duymak istediklerini hesaba katmamak

Twitter’da sizin canınız çektiği değil, müşterilerin görmek, duymak istediği paylaşımlarda bulunmalısınız. Aksi taktirde takipçi sayınızın hızla azaldığı izlemek zorunda kalırsınız.

 

5- Hashtag kullanmamak

Sizi takip etmeyenlere bile ulaşmanızı sağlayacak hashtag’lerin Twitter’da etkisi büyük. Uygun hashtag’leri doğru tweet’lerde kullanarak büyük fark yaratabilirsiniz.

 

6- Twitter için özgün içerik oluşturmamak

Twitter’ı kopyala – yapıştır içerikler ile kullanmak bu büyük potansiyelden asla en iyi şekilde faydalanamayacaksınız demektir. Twitter’ın doğasına uygun özgün içerikler oluşturmaya özen gösterin.

 

7- Düzenli tweet göndermemek

Twitter’ı sadece aklınıza estiğinde kullanıyorsanız, takipçilerinizin sizi takip etmeye devam etmesi için de bir neden kalmaz. Twitter’da düzenli olarak paylaşımlarda bulunmayı ihmal etmeyin.

 

8- Fırsat ve kampanyaları duyurmamak

Eğer bir kampanya düzenliyorsanız bunu mutlaka Twitter üzerinden duyurun. Hatta sadece Twitter takipçileriniz için özel kampanyalar düzenlemeyi de ihmal etmeyin.

 

9- Müşterin söylediklerine kulak asmamak

Siz onları takip etmiyor olsanız bile müşterileriniz Twitter üzerinde sizden bahsediyorlar. Onları dinleyerek ürünleriniz ve müşteri ilişkileriniz konusunda çok değerli bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

10- Twitter hesabını duyurmamak

Eğer aktif bir Twitter hesabınız olduğunu kimse bilmiyorsa Twitter’da ne yaptığınızın da önemi kalmıyor. Twitter hesabınızı sitenizden ve diğer sosyal medya hesaplarınızdan duyurmayı ihmal etmeyin.

 

Doğru şekilde kullanıldığında Twitter Türkiye’de potansiyel olarak 11 milyonun üzerinde kişiye ulaşmanızı sağlayabilir. Belki bunların hepsine birden ulaşmanız mümkün değil ama bu büyük potansiyelden siz de pay alarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Tabi ki bunun için gelişmiş özelliklere sahip ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir e-ticaret alt yapısına ihtiyacınız var. Gelin ücretsiz IdeaSoft demo hesabınızı bugünden oluşturun ve akıllı e-ticaret paketleri ile kazanmaya siz de başlayın…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaPazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!