E-ticaret için Twitter kullanımında en sık yapılan 10 hata

E ticaret icin Twitter kullaniminda en sik yapilan 10 hata

​İnternet her geçen gün daha da sosyal bir mecra haline geliyor. Kullanıcıların kendi aralarında ve markalarla iletişim beklentilerinin sürekli olarak artıyor olması, öncelikli olarak da internet üzerindeki işletmelerin bu konudaki çalışmalarını artırmasını zorunlu kılıyor.

 

Sosyal web denildiğinde ilk akla gelen sitelerden biri de Twitter. Dünyanın en popüler sosyal ağ sitelerinden biri olan Twitter’ın Türkiye için özel bir önemi de var. Emarketer ve Internet World Stats verilerine göre internet kullanıcıları arasında Twitter’ın dünyada en yaygın olduğu ülke Türkiye.

 

Tüm internet nüfusunun yüzde 31’inin Twitter kullandığı Türkiye’de, e-ticaret açısından bakıldığında bu mecrayı pazarlama için kullanmamak büyük bir hata olacaktır. Fakat Twitter’ı aktif olarak kullanan e-ticaret sitelerinin de bu konuda ne yazık ki bazı ciddi hatalar yaptığını görüyoruz.

 

İşte Ideasoft olarak e-ticaret için Twitter kullanımında gördüğümüz en sık yapılan 10 hata…

 

1- Eksik profil bilgileri

Uygun bir kullanıcı adı ve profil resmi seçmiyor, profilinizde markanızın adı, sitenizin adresi veya sloganınız yer almıyorsa Twitter’a 1-0 geriden başlıyor demektir.

 

2- Tarzına karar vermemek

Özellikle sitenizin Twitter hesabınızı birden fazla kişi yönetiyorsa hepsinin ne tarzda tweet göndereceğine baştan karar verin. Biri resmi ifadeler kullanırken, diğeri müşteriler ile samimi bir tarzda iletişim kuruyorsa bu tutarsızlık takipçileri rahatsız edecektir.

 

3- Yanıt vermekte geç kalmak

Twitter üzerinde sizden bahseden veya size bir soru soran takipçilerinize mümkün olan en hızlı sürede yanıt verin. Yanıtların gecikmesi müşterileriniz tarafından onları önemsemediğiniz şeklinde algılanabilir.

 

4- Müşterilerin ne duymak istediklerini hesaba katmamak

Twitter’da sizin canınız çektiği değil, müşterilerin görmek, duymak istediği paylaşımlarda bulunmalısınız. Aksi taktirde takipçi sayınızın hızla azaldığı izlemek zorunda kalırsınız.

 

5- Hashtag kullanmamak

Sizi takip etmeyenlere bile ulaşmanızı sağlayacak hashtag’lerin Twitter’da etkisi büyük. Uygun hashtag’leri doğru tweet’lerde kullanarak büyük fark yaratabilirsiniz.

 

6- Twitter için özgün içerik oluşturmamak

Twitter’ı kopyala – yapıştır içerikler ile kullanmak bu büyük potansiyelden asla en iyi şekilde faydalanamayacaksınız demektir. Twitter’ın doğasına uygun özgün içerikler oluşturmaya özen gösterin.

 

7- Düzenli tweet göndermemek

Twitter’ı sadece aklınıza estiğinde kullanıyorsanız, takipçilerinizin sizi takip etmeye devam etmesi için de bir neden kalmaz. Twitter’da düzenli olarak paylaşımlarda bulunmayı ihmal etmeyin.

 

8- Fırsat ve kampanyaları duyurmamak

Eğer bir kampanya düzenliyorsanız bunu mutlaka Twitter üzerinden duyurun. Hatta sadece Twitter takipçileriniz için özel kampanyalar düzenlemeyi de ihmal etmeyin.

 

9- Müşterin söylediklerine kulak asmamak

Siz onları takip etmiyor olsanız bile müşterileriniz Twitter üzerinde sizden bahsediyorlar. Onları dinleyerek ürünleriniz ve müşteri ilişkileriniz konusunda çok değerli bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

10- Twitter hesabını duyurmamak

Eğer aktif bir Twitter hesabınız olduğunu kimse bilmiyorsa Twitter’da ne yaptığınızın da önemi kalmıyor. Twitter hesabınızı sitenizden ve diğer sosyal medya hesaplarınızdan duyurmayı ihmal etmeyin.

 

Doğru şekilde kullanıldığında Twitter Türkiye’de potansiyel olarak 11 milyonun üzerinde kişiye ulaşmanızı sağlayabilir. Belki bunların hepsine birden ulaşmanız mümkün değil ama bu büyük potansiyelden siz de pay alarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Tabi ki bunun için gelişmiş özelliklere sahip ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir e-ticaret alt yapısına ihtiyacınız var. Gelin ücretsiz IdeaSoft demo hesabınızı bugünden oluşturun ve akıllı e-ticaret paketleri ile kazanmaya siz de başlayın…

 

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)