DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret hacminin artmasını neler sağlıyor?

E-ticaret hacminin artmasını neler sağlıyor?

Dünyada e-ticaret, her yıl yaklaşık olarak 18,7 oranında bir büyüme kaydediyor. Bu konuda Türkiye’nin de Avrupa ortalamasına hızla yaklaştığı görebiliyoruz. Ülkemizde, 2015 yılında 18,9 milyar TL’ye ulaştığı görülen e-ticaret hacminin, 2016 yılında internet kullanıcılarının daha artacağı öngörüsüyle, yüzde 16,8 büyüme kaydetmesi ve dolayısıyla yaklaşık 23 milyar TL’yi bulması bekleniyor.

Elbette, bu sürpriz değil. Online alışverişlerde sepet ortalamaları git gide yükselirken, artık ciddi birer başarı grafiği çizen ve hedef kitlesini internet ve sosyal medya araçlarıyla doğru analiz eden markalar, dönüşüm oranlarını da büyük bir hızla artırıyor. Bu da 2016’dan beklentilerin yüksek olmasının nedenlerinden biri.

Peki, e-ticaret hacminin büyümesi nelere bağlı? Bu konuda neler yapılabilir? İşte e-ticaret hacminin büyümesini sağlayan bazı etkenler…

Fiziksel mağazaların e-ticarete katılım oranının artması

Her sektörden, dünyanın önde gelen markaları, artık e-ticarete daha büyük yatırımlar yapıyor; pazarlama stratejilerini e-ticaret üzerine yoğunlaştırıyor. Ancak, yine de daha pek çok şirket fiziksel mağazanın yanı sıra e-ticaret alanında da faaliyet göstermenin satış ve pazarlama açısından ne kadar karlı olabileceğini keşfetmiş değil.

E-ticarete katılımın artması, dijital ortamda her ne kadar rekabeti daha da artıracak olsa da e-ticaret hacmini büyütürken, aynı zamanda ülkemizin dünyada önemli bir e-ticaret gücü olmasını sağlayan faktörlerden biri olacak. Bu nedenle, fiziksel mağazaların yanı sıra e-ticarette de faaliyet göstermek, hem kurumsal hem de ulusal olarak kalkınmada önemli rol oynuyor.

Kurumsal firmaların da e-ticaret müşterisi olması

E-ticaret müşterileri her geçen gün artıyor. Özellikle ödeme seçeneklerinin artması, alternatif ödeme sistemlerine e-ticaret sitelerinin entegre olması, e-ticaret müşterisinin yaşını oldukça düşürdü. Bu da daha genç ve internetle daha ilişkili bir kitleyi, e-ticaret dünyasına kazandırarak, e-ticaret hacmindeki bu önemli büyümeye katkı sağladı.

Ancak, e-ticaret müşterisi olarak bireysel katılımların yanı sıra, kurumsal firmaların da birer e-ticaret müşterisi olarak sektöre katkı sağlamaları, önemli yatırımlar yaparak yer aldıkları e-ticaret dünyasına müşteri olarak da dahil olmaları, e-ticaret hacminin büyümesi için oldukça önemli. Ayrıca, hala e-ticaret sitelerine yeterince güven duymayan pek çok kişinin e-ticaret müşterisi olarak kazanılması açısından da bu alışverişler, dijital ortama duyulan güveni artırmaya yardımcı olur.

Dönüşüm oranlarını artıracak çözümler

İnternet kullanıcıları, artık gerçek tecrübelere daha çok değer veriyor ve ürün kullanıcılarının görsel paylaşımlarını ilgiyle takip ediyorlar. Bu da dijital ortamdaki blog ve vlog’ların takipçilerinde önemli bir artış kaydediyor. Dolayısıyla, yalnızca üretici firmalar değil, e-ticaret alanında faaliyet gösteren pek çok şirket de etkileşimi yüksek blogger ve vlogger’larla anlaşarak, satışlarını artırmak üzerine stratejik çalışmalar sürdürüyorlar.

Özellikle son birkaç yıldır, görsel paylaşım sitelerinin de popülaritesini artırması, e-ticaret sitelerine oldukça fayda sağladı. E-ticaret sitelerini ya da sundukları ürünleri öne çıkaran paylaşımlarda bulunan blogger ve vlogger’ların sosyal medya hesaplarını takip eden pek çok kişi, marka ve ürünleri keşfederek, online alışverişlerini artırdı. Dolayısıyla, bu tür çalışmalara hız verip, pazarlama stratejilerini internet kullanıcılarının davranışlarını doğru analiz ederek gerçekleştirmek, e-ticaret hacminin daha da büyümesine zemin hazırlayacak.

Siz de e-ticaret hacminin büyümesine önemli katkılarda bulunabilir ve web sitenizin trafiğini artıracak, dönüşüm oranlarını yükseltecek, e-ticaretteki son trend’lere ulaşabilirsiniz. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun; pazarlama stratejilerinizi alanında uzman ekiplerle belirleyerek, karlılığınızı artırmaya bugünden başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!