DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-bülten ile satışları artırmak için 5 ipucu

E-bülten ile satışları artırmak için 5 ipucu

​E-bülten e-ticaret siteleri için düşük maliyeti ve yüksek etkisi ile son derece önemli bir pazarlama yöntemidir. Ideasoft alt yapısının da desteklediği e-bülten yapısı sayesinde siz de müşterileriniz ile e-bültenler yardımı ile iletişim kurabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

Fakat e-bültenin sizin için ne kadar faydalı olacağı sizin e-bülten pazarlamasını ne kadar başarılı uyguladığınız ile doğru orantılı olacaktır. Bu konu sizin uzmanlık alanınız olmayabilir ama e-bülten yardımı ile satışları artırmak için izleyebileceğiniz pek çok farklı yöntem var. Neyse ki bunların hepsini deneme yanılma yöntemi ile öğrenmek zorunda değilsiniz. IdeaSoft olarak bizim işimiz, sizin işinizi kolaylaştırmak ve bu yazıda da e-bülten ile satışlarınızı artırmanızı sağlayacak 10 tane önemli ipucunu sizlerle paylaşıyoruz…

 

1- Erken kalkan yol alır: Yapılan araştırmalar e-postaların en çok günün en erken saatlerinde okunduğunu ortaya koyuyor. Bu yüzden e-bültenleri günün erken saatlerinde göndermek açma ve okuma sayılarını ciddi oranda artıracaktır. Örneğin sabah 7 ile 8 arası gönderimler için iyi bir saat aralığı.

 

2- Az ama öz: E-bülten içerisinde çok uzun yazılara yer vermeyin. Paylaşmak istediğiniz konuları başlık ve kısa özetlerini e-bültene yerleştirin ve daha fazlasını görmek isteyenler için tıklayabilecekleri bir bağlantı sağlayın. Bu sayede hem kullanıcıları uzun metinlerle sıkmamış olursunuz, hem de sitenizin trafiğini artırabilirsiniz.

 

3- E-bülteni sosyalleştirin: Kaliteli içeriğin çok önemli olduğunu daha önce de vurgulamıştık. Kullanıcılara e-bülten içerisinde sunduğunuz bu kaliteli içeriği paylaşmaları için imkanlar sağlayın. Böylece onlar da kaliteli buldukları bu içerikleri veya e-bülten içerisinde yer alan kampanya ve fırsatları tanıdıklarına duyurabilsinler.

 

4- Gönderim sıklığına dikkat edin: Kendinizi müşterilere hatırlatmak için onlara sık sık e-bülten göndermek isteyebilirsiniz. Fakat gereğinden sık gönderimlerde iki önemli sorunun ortaya çıkma riski de oluşur. İlki kullanıcıları sıkmak ve aboneliği terk etmelerine neden olmak, ikincisi ise sık gönderimlerde içerik kalitesini sürdürmekte zorlanmak. En iyisi haftada 1’den daha sık gönderim yapmamak, hatta çoğu zaman 15 günde bir veya ayda bir gönderim yapmak olabilir.

 

5- Kullanıcıları dinleyin, hatta konuşmaya teşvik edin: E-bültenlerinizi tek yönlü bir iletişim kanalından çıkartıp, kullanıcıların da şekillendirdiği bir yapıya kavuşturabilirsiniz. Onlara e-bültenlerde ne tarz içerikler görmek istediklerini sorun, önerilerini dikkate alın. Onları size sorular sormaya davet edin. Ardından da onların sorularını, kendilerinden izin alarak isimleri ile birlikte bir sonraki e-bültende yanıtlayın. E-bülten konseptinize uygun yazıları varsa onlara da benzer şekilde yer vererek e-bültenin etkisini çok önemli oranda artırabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta PazarlamaE-ticaret İşletmeciliğiPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!