E-bülten ile e-ticarette fark yaratmak

E bulten ile e ticarette fark yaratmak

​/a>Günümüzde e-posta pek çok farklı iş alanında olduğu gibi e-ticarette çok önemli rol oynayan bir araç. Müşterilerinize satın alma detaylarını veya kargo durumunu e-posta sayesinde rahatlıkla iletebilirsiniz. Ama e-büten şeklinde bir e-posta bundan çok daha fazlası; düşük maliyetlerle yüksek etki sağlayabileceğiniz bir pazarlama yöntemi olarak kullanılabilir.

 

E-bülten stratejisi doğru oluşturulduğunda müşteri sadakatini artırmanın yanı sıra doğrudan satışları artırmak da mümkün olabilir. Hatta grup alışveriş gibi bazı e-ticaret sitelerinde iş modelleri neredeyse tamamen e-bültenler üzerine kuruludur.

 

Biz de IdeaSoft olarak e-ticaret sitesi sahiplerinin pazarlama açısından büyük fayda sağlayabileceğine inandığımız e-bülten konusu ile ilgili en çok merak ettiğiniz üç soruyu sizler için yanıtladık.

 

E-bülten ne işime yarar?

Her şeyden önce e-bültenler var olan müşterileriniz ile iletişim halinde kalabilmek için en iyi seçeneklerinizden biri. Düzenli gönderilen ve doyurucu içeriğe sahip e-bültenler müşterilerinizin siteye geri dönmelerini sağlamanın en etkili yöntemlerinden biridir. Bu sayede hem satışa hem de müşteri sadakatine katkı sağlar.

 

Fakat e-bülten üyelerinizin hepsinin sadece var olan müşterilerinizden oluşmadığını göreceksiniz. Online mağazanıza ve satmakta olduğunuz ürünlere ilgi gösteren ama henüz alışveriş yapmamış potansiyel müşterileriniz de sizi daha yakından tanımak ve olası fırsatları takip etmek için e-bülteninize üye olabilirler. Bu durumda e-bülten potansiyel müşterileri gerçek birer müşteriye dönüştürmek konusunda çok faydalı olacaktır.

 

E-bültende neler yer almalı?


Söz konusu online bir iş olduğunda IdeaSoft olarak her zaman belirttiğimiz gibi içerik son derece önemlidir. E-bülteninizin işe yaraması için ilk ihtiyacınızın iyi bir içerik olduğunu unutmayın. E-bültenin bir pazarlama aracı olduğunu söylemiştik ama e-bültenin çok fazla “reklam kokmasından” kaçınmanız çok önemli.

 

E-bültenin arzu ettiğiniz faydaları sağlayabilmesi için aboneleri tarafından ilgi çekici bulunması gerekli. Bunun için online mağazanızın alanına giren konularda müşterilerinizin ilgisini çekebilecek makaleler yayınlamak iyi bir seçim olur. Örneğin outdoor etkinlikler ile ilgili bir e-ticaret siteniz varsa, kamp malzemelerinin nasıl kullanıldığına dair bir makale ilgi çekecektir. Bunun dışında son zamanlarda konseptinizle alakalı konularda en çok ilgi gören haber ve trendleri paylaşmanız yine müşterilerinizi memnun edecektir.

 

Tabi ki bunların yanı sıra sitenizdeki fırsat ve indirimlere e-bülten içerisinde yer vermek müşterilerin sitenize çekmek için iyi bir yol olacaktır.

 

E-bülten abonelerimin sayısını nasıl artırabilirim?


Her şeyden önce e-bülteninizin alıcılarını sadece abone olan kişilerle sınırlı tutmayı unutmayın. Bu e-postaları almak için istekli olmayan, hatta çoğu sizden habersiz insanlara toplu olarak izinsiz gönderim yapmak etik olmamanın dışında, sizin markanıza da büyük zarar verecektir.

 

Abone sayınızı artırmak için öncelikle sitenizin ana sayfasına kullanıcıların kolaylıkla fark edip kayıt olabilecekleri bir üyelik formu koyun ve kullanıcıları üye olmaya davet edin. Kullanıcıları teşvik etmek için üyelik ile birlikte bir indirim kuponu sağlamak iyi bir fikir olabilir.

 

Sitenizin ana sayfasının yanı sıra sosyal medya hesaplarınız veya diğer pazarlama faaliyetlerinizde e-bülteninizden bahsetmeyi unutmayın. Böylece ana sayfada ürünlere odaklandığı için üyelik formunu gözden kaçırman kullanıcıların e-bülteninizden haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.

 

Sitenizin dışındaki bu duyurularda paylaştığınız bağlantıya tıkladığında kullanıcıların açacakları sayfa ana sayfanız olmamalı. Sitenizde e-bülten için özel bir sayfa hazırlayın ve site dışı tanımlardaki bağlantıları bu sayfalara yönlendirin.

 

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)