DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Bir e-ticaret sitesi için mükemmel müşteri hizmetleri sunmanın yolları

Bir e-ticaret sitesi için mükemmel müşteri hizmetleri sunmanın yolları

​Uzun soluklu, sürdürülebilir bir iş sahibi olmak isteyen her e-ticaret sitesi için üst düzey bir müşteri hizmetleri sunabiliyor olması kaçınılmaz bir zorunluluk haline geldi. Müşterilerin ürünleri fiziksel mağazalarda olduğu gibi yakından inceleyemiyor ve anında teslim alamıyor olmalarının yol açtığı zorluklar e-ticaret siteleri tarafından ancak bu şekilde telafi edilebilir.

 

Bu konuda özellikle büyük e-ticaret firmaları ciddi yatırımlar yaparak, bir kez ulaştıkları müşteriyi kaybetmemek için büyük çaba sarf ediyorlar. Fakat iyi bir müşteri ilişkileri hizmeti her çaptan e-ticaret sitesinin büyük önem vermesi gereken bir konudur.

 

E-ticarette henüz çok büyük bir işletme değilseniz bile hedefiniz bu alanda öne çıkan firmaların ve fiziksel mağazalarla aynı olmalı. İşte Ideasoft’tan her çaptan elektronik ticaret sitesinin başarılı bir şekilde müşteri hizmetleri sunabilmesi için en temel ipuçları…

 

Ulaşılabilir olun

Bazı e-ticaret sitelerinde sorun yaşadığınızda müşteri hizmetlerine ulaşmak hiç de kolay bir iş değildir. Site üzerindeki görünen bir alanda ne bir telefon numarası, ne de bir iletişim formu görebilirsiniz. Bu çoğu müşteri için sitenin güvenilir olmadığının bir işareti olacaktır. O yüzden hem müşteri hizmetleri numaranızı, hem de iletişim formunuzu sitenizde kolay görülebilir ve ulaşılabilir bir bölüme yerleştirin.

 

Önceliği e-postaya verin

Özellikle henüz büyük çapta bir işletme değilseniz telefon ile destek vermek çok pratik bir işlem değildir. Maliyeti daha yüksek olan telefon veya çağrı merkezi yapısı yerine önceliğinizi e-posta ile destek sağlamaya vermeniz daha uygun olacaktır. Bunu sağlamak için iletişim formunuzu, telefon numaranızdan daha öne çıkartacak bir tasarım kullanabilirsiniz. Ayrıca e-postalara çok hızlı yanıt verebiliyor olmanız, müşterilerinizin sunduğunuz destekten tatmin olmayarak telefona sarılmasının da önüne geçecektir.

 

Ürün teslimat bilgisini kolay erişilebilir kılın

E-ticarette müşterilerin en sık ihtiyaç duydukları destek konusu çoğunlukla ürünlerine ne zaman kavuşacaklarına yöneliktir. Bu nedenle sipariş durumu bildirimleri ve müşteriler için kargo takibi seçenekleri sunabiliyor olmanız şarttır. Bunun IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde de gelişmiş seçenekler ile sunduğumuz bir özellik olduğunu hatırlatalım.

 

Detaylı ürün bilgileri ve sıkça sorulan sorular

Müşterilerin ürünle ilgili kafalarında soru işareti kalmaması için ürün bilgilerini mümkün olduğu kadar detaylı tutun ve ürün fotoğraflarına özel önem verin. Bu konuda daha önce paylaştığımız ürün fotoğrafları makalesine de göz atmak isteyebilirsiniz. Bununla beraber müşterilerin sık sordukları soruları site üzerinde ayrı bir bölümde toplamak da çok faydalı olacaktır.

 

Konunun önemini bildiğimiz için IdeaSoft’un tüm e-ticaret paketleri müşteri hizmetleri konusunda ihtiyacınız olan gelişmiş özellikler ile donatılmıştır. Ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak IdeaSoft’un size sunduğu pratik e-ticaret altyapısını kendiniz de yakından inceleyebilirsiniz…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriSatış Sonrası Müşteri İlişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!