B2B firmaları marka bilinirliklerini artırmak için neler yapabilirler?

Söz konusu marka bilinirliği olduğunda B2B firmalarının işi genellikle B2C firmalarına kıyasla daha zor olmakta. Doğrudan tüketicileri hedeflemiyor olmak ve şirketlerle çalışmak bu marka bilinirliğini artırmayı zorlaştırabiliyor; ancak bu konuda atacağınız bazı adımları, marka bilinirliğinizi artırma konusunda size yardımcı olacaktır.

Farklı dijital kanallar için stratejiler oluşturun

Marka bilinirliğinizi artırmak için farklı dijital kanallar üzerinde aktif olmanız gerekiyor. Bu sebeple de dijital pazarlamanın birçok alanında aktif bir stratejinizin olması gerekiyor. Tabii ki sizin için en etkili olacağını düşündüğünüz kanallar üzerinde yer almanız, vaktinizi ve emeğinizi daha iyi değerlendirmenizi sağlayacaktır. Marka bilinirliğinizi artırma konusunda size yardımcı olabilecek dijital pazarlama kanallarını şöyle sıralayabiliriz:

  • İçerik pazarlama çalışmaları (Blog)
  • Sosyal medya pazarlama
  • E-posta pazarlama
  • SEO çalışmaları
  • Dijital platformlardaki reklam çalışmaları

Bu çalışmaların herbiri marka bilinirliğini artırma konusunda oldukça önemlidir ve herbirinde aktif bir şekilde yer alınması gerekir; ancak kimi zaman iş gücü nedeniyle bazılarından vazgeçilebiliyor. Bu durumda size en iyi performansı sağlayacak alanları seçmeniz daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Yer alacağınız platformları seçtikten sonra bu platformlarda yapacağınız çalışmalar için bir strateji oluşturmanız gerekiyor. Bu stratejide herbir platformu nasıl kullanacağınızı ve ne kadarlık bir yatırım yapmayı planladığınızı belirlemeniz gerekiyor.

Kaliteli içerikler oluşturun

Marka bilinirliğinizi artırma konusunda ürettiğiniz içerikler önemli bir değere sahiptir. Bu içerikler ürün sayfalarınızdaki bilgiler olabileceği gibi, e-posta, sosyal medya ya da blog tarafındaki çalışmalarınız için ürettiğiniz metinler de olabilir.

Platform bağım olarak, ürettiğiniz tüm içeriklerin belli bir kalite ve standartta olması gerekiyor. Potansiyel müşterilerinizi etkilemek ve onların ilgisini çekmek için verdiğiniz bilgilerler onları tatmin etmelisiniz.

Ürettiğiniz içeriklerin kullanıcılara bir değer sunmasını sağlamalısınız. Örneğin ürün sayfalarınızda oluşturacağınız açıklamalarla kullanıcıların ürüne olan bakış açısını değiştirebilir ve ürüne bir değer katabilirsiniz. Ürünün belli bir değerinin olması, bu ürünleri satın alacak firmaların da üründe belli bir potansiyel görmesini sağlar.

Bunun yanı sıra örneğin blog içeriklerinizde sektörel bir konu hakkında detaylı ve önemli bilgiler veren içerikler oluşturmaya başladığınızda markanızın değerini de artırmaya başlayabilirsiniz. Bu da sektörde bilinen ve güvenilen bir marka olmanız konusunda size önemli bir katkı sağlayacaktır

Dijital pazarlama çalışmalarınız için bir içerik takvimi oluşturun

Dijital pazarlama çalışmalarından organik olarak sonuçlar alabilmek için, süreklilik oldukça önemlidir. Bunu sağlamak için de bir içerik takvimine ihtiyacınız olacaktır. Hangi kanal üzerinde çalışmalar yapıyorsanız bu kanala özel bir içerik takvimi oluşturmanız bir hayli önemli.

Örneğin içerik pazarlama çalışmaları yapmayı planlıyorsanız, hangi kategoriler üzerinde içerikler yazacağınızı, hangi konu başlıkları üzerinde duracağınızı, hangi sıklıkta içerik yazabileceğinizi planlamanız gerekir.

Sosyal medya üzerinde de belli bir takviminizin olması gerekir. Hangi günlerde ne tür içerikler paylaşacağınızı belirlemeniz hem içerik üretiminizi kolaylaştırır hem de sürekliliğinizi korumanızı sağlar.

Reklamlara yatırım yapın

Dijital platformlar üzerinde reklamlara da yatırım yapmanız marka bilinirliğinizi artırmanızı sağlar. Özellikle Adwords üzerinden reklam çalışmalarına yatırım yapmanız, markanızla ilgili ürün ve içeriklerin arama sorgularında şirketlerin karşısına daha fazla çıkmanızı sağlar. Sosyal mecralar çoğunlukla B2B firmaları için iyi performans göstermeyebilir bu sebeple de reklam bütçenizi doğru kanallara yönlendirmeniz alacağınız sonuçların da daha etkili olmasını sağlar.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)