DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

B2B firmaları marka bilinirliklerini artırmak için neler yapabilirler?

B2B firmaları marka bilinirliklerini artırmak için neler yapabilirler?

Söz konusu marka bilinirliği olduğunda B2B firmalarının işi genellikle B2C firmalarına kıyasla daha zor olmakta. Doğrudan tüketicileri hedeflemiyor olmak ve şirketlerle çalışmak bu marka bilinirliğini artırmayı zorlaştırabiliyor; ancak bu konuda atacağınız bazı adımları, marka bilinirliğinizi artırma konusunda size yardımcı olacaktır.

Farklı dijital kanallar için stratejiler oluşturun

Marka bilinirliğinizi artırmak için farklı dijital kanallar üzerinde aktif olmanız gerekiyor. Bu sebeple de dijital pazarlamanın birçok alanında aktif bir stratejinizin olması gerekiyor. Tabii ki sizin için en etkili olacağını düşündüğünüz kanallar üzerinde yer almanız, vaktinizi ve emeğinizi daha iyi değerlendirmenizi sağlayacaktır. Marka bilinirliğinizi artırma konusunda size yardımcı olabilecek dijital pazarlama kanallarını şöyle sıralayabiliriz:

  • İçerik pazarlama çalışmaları (Blog)
  • Sosyal medya pazarlama
  • E-posta pazarlama
  • SEO çalışmaları
  • Dijital platformlardaki reklam çalışmaları

Bu çalışmaların herbiri marka bilinirliğini artırma konusunda oldukça önemlidir ve herbirinde aktif bir şekilde yer alınması gerekir; ancak kimi zaman iş gücü nedeniyle bazılarından vazgeçilebiliyor. Bu durumda size en iyi performansı sağlayacak alanları seçmeniz daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Yer alacağınız platformları seçtikten sonra bu platformlarda yapacağınız çalışmalar için bir strateji oluşturmanız gerekiyor. Bu stratejide herbir platformu nasıl kullanacağınızı ve ne kadarlık bir yatırım yapmayı planladığınızı belirlemeniz gerekiyor.

Kaliteli içerikler oluşturun

Marka bilinirliğinizi artırma konusunda ürettiğiniz içerikler önemli bir değere sahiptir. Bu içerikler ürün sayfalarınızdaki bilgiler olabileceği gibi, e-posta, sosyal medya ya da blog tarafındaki çalışmalarınız için ürettiğiniz metinler de olabilir.

Platform bağım olarak, ürettiğiniz tüm içeriklerin belli bir kalite ve standartta olması gerekiyor. Potansiyel müşterilerinizi etkilemek ve onların ilgisini çekmek için verdiğiniz bilgilerler onları tatmin etmelisiniz.

Ürettiğiniz içeriklerin kullanıcılara bir değer sunmasını sağlamalısınız. Örneğin ürün sayfalarınızda oluşturacağınız açıklamalarla kullanıcıların ürüne olan bakış açısını değiştirebilir ve ürüne bir değer katabilirsiniz. Ürünün belli bir değerinin olması, bu ürünleri satın alacak firmaların da üründe belli bir potansiyel görmesini sağlar.

Bunun yanı sıra örneğin blog içeriklerinizde sektörel bir konu hakkında detaylı ve önemli bilgiler veren içerikler oluşturmaya başladığınızda markanızın değerini de artırmaya başlayabilirsiniz. Bu da sektörde bilinen ve güvenilen bir marka olmanız konusunda size önemli bir katkı sağlayacaktır

Dijital pazarlama çalışmalarınız için bir içerik takvimi oluşturun

Dijital pazarlama çalışmalarından organik olarak sonuçlar alabilmek için, süreklilik oldukça önemlidir. Bunu sağlamak için de bir içerik takvimine ihtiyacınız olacaktır. Hangi kanal üzerinde çalışmalar yapıyorsanız bu kanala özel bir içerik takvimi oluşturmanız bir hayli önemli.

Örneğin içerik pazarlama çalışmaları yapmayı planlıyorsanız, hangi kategoriler üzerinde içerikler yazacağınızı, hangi konu başlıkları üzerinde duracağınızı, hangi sıklıkta içerik yazabileceğinizi planlamanız gerekir.

Sosyal medya üzerinde de belli bir takviminizin olması gerekir. Hangi günlerde ne tür içerikler paylaşacağınızı belirlemeniz hem içerik üretiminizi kolaylaştırır hem de sürekliliğinizi korumanızı sağlar.

Reklamlara yatırım yapın

Dijital platformlar üzerinde reklamlara da yatırım yapmanız marka bilinirliğinizi artırmanızı sağlar. Özellikle Adwords üzerinden reklam çalışmalarına yatırım yapmanız, markanızla ilgili ürün ve içeriklerin arama sorgularında şirketlerin karşısına daha fazla çıkmanızı sağlar. Sosyal mecralar çoğunlukla B2B firmaları için iyi performans göstermeyebilir bu sebeple de reklam bütçenizi doğru kanallara yönlendirmeniz alacağınız sonuçların da daha etkili olmasını sağlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!