DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Artı ve eksi yönleriyle Dropshipping

Artı ve eksi yönleriyle Dropshipping

Ne tür ürünlerin satışını yapacağınıza karar vermeniz, e-ticaret işinizi kurmanız için gerekecek uzun ama heyecan verici yolun sadece başlangıcı. Eğer bu ürünleri kendiniz üretmeyecekseniz, bir ya da daha fazla tedarikçi ile çalışacaksınız demektir. Sıra ürünleri müşterinize ulaştırmaya geldiğinde ise işinizi kolaylaştıran yöntemlerin başında dropshopping yer alıyor.

Dropshipping kavramını kısaca, kendi üretmediğiniz ürünleri, işin stok ve kargolama bölümünü tedarikçinize bırakarak pazarlamak şeklinde özetlemek mümkün. Dropshopping online ürün siparişi almanız ile başlayan; üretici ya da tedarikçilerinize ilettiğiniz bu siparişlerinizin, onlar tarafından müşterinize ulaştırılmasıyla tamamlanan bir süreç.

Dropshipping’in kimlere uygun olup olmadığını; artılarını, eksilerini ve risklerini IdeaSoft sizin için araştırdı…

Artıları

1. Düşük başlangıç ​​maliyetleri

Dropshipping’in büyük avantajı başlangıç ​​maliyetlerinin düşük olması. Stok oluşturmadığınız için (ki genellikle yeni bir e-ticaret işi için en önemli maliyettir) stok maliyetiniz de yok.

2. Düşük risk

Satışınız gerçekleştikten sonra ürünü temin ettiğiniz için, tedarikçinizin elinde tükenen ürünleri doğru bir şekilde takip edebildiğiniz sürece aldığınız risk son derece düşük.

3. Verimlilik

Çözüm ortaklarınız ürünlerinizin tedarik, paketleme ve nakliyesini sizin için yapıyor. Yani, dropshipping’i seçmeniz size kolaylık, verimlilik sağlıyor. Ve böylece, dünyanın her yerinden işinizi yönetebiliyorsunuz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Eksileri

1. Yüksek rekabet

Dropshipping’e girmek konusunda fazla engel olmadığından, çok sayıda kişi dropshipping yapıyor. Yoğun rekabet koşulları ise kendinizi kalabalıktan ayırmanızı daha zor hale getiriyor.

2. Düşük Kâr

Dropshipping’in en büyük dezavantajlarından biri de düşük kâr marjına sahip olmasıdır. Bu durum, reklam konusunda rekabet edebilmenizi son derece zorlaştırır. Yani düşük kâr marjında iyi bir kâr elde edebilmek için çok sayıda ürün satmanız gerekir. Bu nedenle de içerik oluşturma, hizmette farklılaşma vb. yolları tercih etmek neredeyse bir gerekliliktir.

3. Stok yönetimi

Dropshipping’in diğer önemli dezavantajlarından birisi de ön sipariştir. Kendi stoğunuz olmadığı için, üreticiye nakliye siparişi verdiğiniz sırada ürün stoklarda tükenmiş olabilir. Bu da teslimat sürenizin uzaması ya da ücret iadesi yapmak durumunda kalmanız gibi sıkıntılara neden olabilir..

Dropshipping kimlere göredir?

Dropshipping doğası gereği, bir işe başlamak için en ucuz seçenek. Bu nedenle, mümkün olduğunca başlangıç ​​maliyetlerini düşük tutmak için tercih ediliyor. Dropshipping, kâr marjları konusunda daha az kaygı duyabilecek insanların tercih etmesi gereken bir iş modeli ve aynı zamanda stok oluşturmak ya da yönetmek istemeyen biri için mükemmel bir seçenek.

Dropshipping’de kâr marjları

Kârınız; müşteriye verdiğiniz fiyattan tedarik masraflarınızı çıkardığınızda size kalandır. Dropshipping kâr marjları ürün tipine göre değişmekle birlikte ortalama yüzde 5 ile 20 civarındadır.

“Dropshipping” yöntemiyle kendi e-ticaret işinizi kurmak için, teknik bilgi gerekmeksizin ihtiyacınız olan tüm akıllı çözümleri IdeaSoft’ta bulabilirsiniz. Ürünlerinizin internetten satışını kolaylaştıran mobil uyumlu web sitesi ve benzeri sayısız özelliğe shaip IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri tanışmak için siz de hemen demo hesabınızı oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Drop shippingE-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!