DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Android işletim sistemli cihazlara POP3 e-posta kurulumu

Android işletim sistemli cihazlara POP3 e-posta kurulumu

Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla beraber e-posta kontrolünü de bu cihazlardan yapıyoruz. Android işletim sistemli cihazlar üzerinde POP3 e-postaları kurmak için de bir takım işlemler yapılması gerekiyor.

Bu yazıda Android tabanlı akıllı telefon ya da tablet kullananlar için POP3 e-posta kurulumlarının nasıl yapılacağını ele alacağız.

1. Adım

Öncelikle Android cihazınız üzerindeki “E-posta” uygulamasına giriş yapmanız gerekiyor. Bazı Android sürümlerinde bu uygulama “Posta” olarak da geçebiliyor.

2. Adım

Açılan sayfada “E-posta Kur” seçeneği karşınıza çıkacak. Burada aktif etmek istediğiniz e-posta adresini tam olarak giriniz.

Örnek: [email protected] olarak adresinizi girdikten sonra bir diğer satıra da e-postanızın şifresini girin.

3. Adım

E-posta ve şifrenizi girdikten sonra “Manuel” (El ile) seçeneğini seçin ve açılan sayfada hangi hesap türü ile giriş yapacağınızı seçin.

Burada IMAP, POP3 ve Microsoft Exchange ActiveSync olarak 3 farklı seçenek çıkacak karşınıza. POP3 bağlantıyı seçmeniz gerekiyor.

4. Adım

Açılan ekranda,

  • Kullanıcı adı bölümüne e-posta adresinizi,
  • Şifre kısmına hesabınıza erişmek için kullandığınız şifrenizi
  • POP3 Sunucu kısmına, e-posta sunucunuzun adresini, (Bu bazı durumlarda mail.siteadi.com olabiliyor.)
  • Güvenlik Türü kısmına yine sunucu sağlayacağınızdan alacağınız güvenlik türü numarasını,
  • Bağlantı noktası numarası bölümüne ise yine sağlayıcınızın verdiği numarayı girmeniz gerekiyor.

NOT: Bu kısımdaki bilgiler farklı e-posta sunucularına göre değişiklik gösteriyor. Bu bilgileri bilmiyorsanız e-posta sunucu sağlayıcınızdan bu bilgileri temin etmeniz gerekiyor.

5. Adım

Bir sonraki ekran ise giden e-posta sunucu ayarları penceresi açılacak. Bu ekranda ise Android telefonunuzdan o e-posta hesabı ile gönderi yapabilmek için bazı ayarlar yapmanız gerekiyor.

  • SMTP sunucusu kısmına yine sağlayıcınızdan aldığınız bilgilere göre giriş yapmanız gerekecek. Bazı durumlarda buraya smtp.siteadi.com ya da mail.siteadi.com şeklinde giriş yapmak gerekiyor.
  • Güvenlik tipi bir önceki ekranda girdiğiniz güvenlik tipi ile aynı olacaktır.
  • Bağlantı noktası seçeneği kimi zamanlarda “587” olarak belirtiliyor ancak bu bilgileri de e-posta sağlayıcınızdan temin etmeniz gerekiyor.
  • Kullanıcı adı kısmına mail adresinizi,
  • Şifre kısmına yine belirlediğiniz şifreyi yazın ve ileriye tıklayın

NOT: Bu kısımdaki bilgiler farklı e-posta sunucularına göre değişiklik gösteriyor. Bu bilgileri bilmiyorsanız e-posta sunucu sağlayıcınızdan bu bilgileri temin etmeniz gerekiyor.

6. Adım

Önceki işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra “Hesap Seçenekleri” isimli bir sayfaya yönleneceksiniz. Burada e-posta ayarlarınızla ilgili birkaç seçenek çıkacak.

Bu ayarlarda e-postalarınızın hangi sıklıkta kontrol edilmesini istediğinizi seçmeniz gerekiyor. Aldığınız e-posta yoğunluğuna göre bir zaman dilimi seçebilirsiniz.

7. Adım

Bu ekrandaki ayaları yaptıktan sonra “Kaydet” diyerek tüm ayarlarınızı kaydetmiş ve e-posta hesabınızı aktifleştirmiş olursunuz.

Ayarlar yapıldıktan sonra sistemin aktifleşmesi için en az 10 ile 15 dakika arasında süre geçmesi gerekiyor. Bu nedenle test amaçlı gönderdiğiniz ya da o süreç içinde gelen e-postalar hemen telefonunuzda görünmeyebilir. Bir süre bekleyin ve eğer konu ile sorun yaşarsanız e-posta sunucu sağlayıcınızla görüşün.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıteknoloji
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!