DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni kredi kartı yönetmeliğinde taksit sınırlamasının kapsamı nedir?

Yeni kredi kartı yönetmeliğinde taksit sınırlamasının kapsamı nedir?

​E-ticaret işletmeleri’nin ve tüketicilerin merakla beklediği, kapsamı’nın yanlış yorumlamalara sebep olduğu BDDK’nın kredi kartı taksit sınırlaması ile ilgili yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımladı.

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte; kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksitlendirme sayısı artık 9 ayı geçemeyecek, ayrıca telekomünikasyon, kuyumculuk, gıda ve akaryakıt ile ilgili alımlarda da taksit uygulanamayacak. Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik 1 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’de yapılan duyuruda, ‘Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanamaz.’ ifadeleri yer aldı.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Cep telefonu, elektronik cihaz veya ürün satışı için taksitlendirme geçerli mi?

Kredi kartıyla taksitli alışveriş sınırlaması, e ticaret işletmelerinde ve tüketicilerde bilgisayar, tablet gibi ürünlerin taksitle satılamayacağı şeklinde bir algı yarattı. Fakat yönetmelikte telekomünikasyon alanında taksitlendirme’nin yapılamayacağı alanlar aslında cep telefonu operatörleri, internet servis sağlayıcıları, uydu ve TV hizmeti sunan işletmeler için geçerli.

Düzeltme:
Cep telefonu, telekomünikasyon, akaryakıt, kurumculuk alanlarında taksitlendirme’nin kalkması anlamına geliyor.

Özetle yeni yönetmelik, telekomünikasyon sektöründe taksitlendirmeyi engellemiş, elektronik cihaz, beyaz eşya, mobilya vb. her türlü alanda kredi kartı alışverişlerinde 9 taksit sınırlaması getirmiştir.

Yeni yönetmelik e-ticaret sitelerini nasıl etkileyecek?

1 Şubat 2014 tarihi itibari ile artık 12 taksit ve üzeri taksitlendirme rafa kalkıyor. Tüm sektörlerde uygulanabilecek maksimum taksit miktarı 9 ile sınırlanıyor ve erteleme de olsa toplam 9 ayı geçemiyor. Genel bir uygulama olması sebebiyle e-ticaret sektörü üzerinde farklı bir etki yaratmayacağı aşikar. Çünkü yönetmelik ticaret, e-ticaret diye bir ayrım ortaya koymuyor.

IdeaSoft Akıllı E-ticaret paketleri yeni yönetmeliğe ve çıkan diğer kanunlara uygundur.Dilerseniz kategori bazlı veya ürün bazlı taksit opsiyonunu kullanıma açabiliyor veya kapatabiliyor. Hukuki olarak bazı prosedür ve süreçler ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız, e-ticaret paketlerimizi 15 gün boyunca ücretsiz deneyebilir ve hukuki konularda bizden ücretsiz bilgi alabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıHukuködeme sistemleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!