Ürün fiyatlandırmada göz önünde bulundurmanız gereken 6 önemli nokta

urun satis fiyati1

Müşterilerin satın alma kararında etkili rol oynayan faktörlerden biri de fiyatlandırma. Ürün fiyatlandırması, e-ticaret alanında üzerinde fazlaca durulan konularından biri. Ürün fiyatlandırması hem markanın müşterinin gözündeki imajını belirleyebiliyor hem de ürüne ve sunduklarına dair bir fikir vermeyi kolaylaştırıyor. Dolayısıyla rekabette de dinamikleri değiştirmeye yarayabilen ürün fiyatlandırma konusu, doğal olarak özenli bir çalışma yürütmeyi gerektiriyor. Peki fiyatlara karar verirken nasıl düşünmeli, hangi kararları almalısınız?

1) Ürün maliyeti

Maliyet, fiyat belirlerken göz önünde bulundurulması gereken son derece önemli bir konudur. Kar ya da zarar oranını yakından etkileyen maliyet kavramı, ürünün imal edilme aşamasında ne kadar maddi kaynak harcandığı hakkında bilgi verir.

Bu maliyetler sabit maliyetler ve değişken maliyetler olarak ikiye ayrılıyor. Üretim ve satış miktarına bağlı olarak değişiklik göstermeyen maliyetlere sabit maliyet adı veriliyor. Maaş, ısınma gideri, yakılan yakıt ya da sigorta gibi gider kalemleri de bu maliyet grubunda değerlendirilebilir. Değişken maliyetler ise ürünün cinsine bağlı olarak değişen üretim maliyetler. Lojistik, kullanılan malzeme, paketleme veya kullanılan boya gibi gider kalemleri bu gruba aittir.

Değişken ve sabit maliyetlerin bir araya gelmesiyle toplam maliyet ortaya çıkabiliyor. Bir e-ticaret firması olarak en azından ürünü satın aldığınız ya da ürettiğiniz maliyeti karşılayacak kadar bir fiyat belirlemeniz önemli. Rekabetin yüksek olduğu ürünlerde veya yeni girdiğiniz bir ürün piyasasında başlangıçta satış fiyatını maliyetin altında tutarak satmayı tercih edebilirsiniz. Ancak belli bir noktadan sonra satış fiyatını artırarak zararınızı karşılayabilirsiniz.

2) Arz ve talep

Bir işletmenin faaliyette bulunduğu pazarın yapısı, pazardaki hedef kitlenin özellikleri ve talep yapısı fiyat kararlarının alınmasında etkili olan dışsal faktörleri oluşturuyor. Ürünün bulunduğu kategoriye bağlı olarak fiyat kalemi ürünün az veya çok talep görmesinde genellikle büyük rol oynuyor. Ancak talep dengesi değişken ise fiyattaki küçük bir değişiklik bile talep sayısını değiştirebilir.

3) Rekabet durumu

E-ticaret sitenizde satışa sunacağınız ürünlerin fiyatlarını belirlerken rakiplerinizin de aynı ya da benzer ürünleri nasıl bir fiyat ile satışa sunduğunu yakından takip etmenizde fayda var. Böylece paralel stratejiler benimseyebilir ya da farklılaşmanızı sağlayacak yeni fiyatlandırmalar yapabilirsiniz.

Ticarette çok sayıda alıcı ve satıcının olduğu piyasalarda rekabet “eksik rekabet” olarak tanımlanıyor. E-ticarette de eksik rekabetten söz edilebilir. Bu anlamda satıcılar ürünlerini fiyat dışı faktörler yardımıyla farklılaştırarak farklı fiyatlara ürünlerini satabiliyor. Örneğin; ücretsiz kargo, kredi kartı kampanyaları, ödeme seçenekleri, hediye puan ve indirimler uygulayarak rekabette ön plana çıkılabilir.

4) Yasal zorunluluklar

E-ticarette ürün fiyatlandırması yapılırken göz önünde bulunması gereken bir diğer husus da devlet tarafından uygulanan yasal düzenlemeler. KDV, ÖTV, alım-satım vergisi ve gümrük vergisi en önemli örnekleri oluşturuyor.

5) Fiyatlandırma stratejileri

Bir e-ticaret sitesinin sattığı ürünün fiyatı kar elde etmeye imkan tanımayacak kadar düşük, veya ürüne olan talebi de engelleyecek kadar yüksek seviyede olmamalı. E-ticaret şirketinizde ürünlerinizin fiyatlarını belirlerken aşağıdaki yaygın yaklaşımları kullanabilirsiniz.

A) Maliyet odaklı fiyatlandırma:

Bu ürün fiyatlandırma yaklaşımının temelini maliyetler oluşturuyor. Maliyet artı (kar marjı) ve kar hedefli fiyatlandırma olarak iki şekilde ele alınabilir.

Maliyet artı (kar marjı) fiyatlandırma: En yaygın olarak kullanılan fiyatlandırma yöntemlerinden olan maliyet artı fiyatlandırma, ürünün maliyet fiyatı üzerine belirli bir kar marjı konularak ürün fiyatı elde etmek anlamına geliyor.

Kar hedefli fiyatlandırma: Bir satış hedefi belirlenen bu yöntemde e-ticaret şirketi belirli bir kar miktarına ulaşmayı hedeflediğinden dolayı tüm giderler karşılandıktan sonra firma söz konusu üründen kar etmeye başlayabiliyor.

B) Rekabet odaklı fiyatlandırma

E-ticaretin tüketicilere sunduğu en önemli kolaylıklardan bir tanesi de satın almayı düşündükleri ürünün farklı satıcılardaki fiyatlarını hemen karşılaştırabilmelerine olanak sağlaması. E-ticaret siteniz üzerinde satışa sunduğunuz ürünlerin fiyatlarını belirlerken rakiplerinizin fiyatlarına bakarak fiyat belirleme yolunu seçebilir yani cari usülde fiyatlandırma yapabilirsiniz.
Pazarlama giderleri

E-ticaret siteniz üzerinden satışını gerçekleştirdiğiniz her ürün için ayırdığınız pazarlama bütçesinin de tekil ürün fiyatlandırmasına dahil edilmesinde fayda var. Verdiğiniz AdWords reklamları, sosyal medya iletişim veya pazarlama harcamaları, paketleme ve diğer giderleri de detaylandırarak fiyatlandırmanızı yapabilirsiniz.

Ticarette aslında her ürünün kendi piyasasına göre fiyatlandırma stratejisi mevcut. E-ticaret şirketleri kendi dinamiklerine, ürünlerine uygun olarak, bahsi geçen noktaları göz önünde bulundurarak fiyatlandırmalarını yapabilir. Fiyatlandırmanın yanı sıra satışı etkileyen bir diğer önemli nokta ise e-ticaret mağazanızın müşteri beklentilerine uygun olup olmaması.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Senem Savcu
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)