DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online satışı artırmanın yolları: E-ticarette kampanya yönetimi

Online satışı artırmanın yolları: E-ticarette kampanya yönetimi

Günümüzde birçok e-ticaret sitesi, online satışı artırmanın yolları konusunda farklı yöntemler deniyor. Online satışlarını artırmayı ve işini büyütmeyi hedefleyen, bilinçli e-ticaret sitesi sahipleri dahi; sitelerini bir trafik kaynağı haline getirebilecek çeşitli önerilere ihtiyaç duyuyor.

Araştırmalara göre, başarılı kampanyalar e-ticaret sitelerinin kârlılıklarını yüzde 30’dan fazla bir oranda artırabiliyor. Doğru tasarlanmış kampanyalar potansiyel müşterilerinizin, hem mevcut veri tabanınıza girmelerini; hem de yüksek bir dönüşüm oranıyla e-ticaret sitenizden alışveriş yapmalarını kolaylaştırıyor. Bu nedenle online satışı artırmanın yolları konusunda çalışırken; e-ticarette kalıcı olabilmeyi de göz önünde bulundurarak, sadece fiyat bazlı değil değer bazında da müşterilerinizde nasıl sadakat geliştireceğinizi planlamanızda yarar var. Ardından da, potansiyel müşterilerinizle etkileşiminizi ve onları e-ticaret sitenizde tutma oranınızı artıracak kampanyalar tasarlayabilirsiniz.

Peki e-ticaret siteniz için tasarlayacağınız kampanyalarınızı nasıl trafik kaynağı haline getirebilirsiniz?

Etkili bir kampanya stratejisi belirleme

E-ticaret siteniz için online satışı artıracak etkili bir kampanya stratejisi belirlemeden önce, kampanyanız için ölçülebilir bir hedefinizin olması gerekiyor. Fakat kampanya stratejinizi belirlerken, öncelikle bu süreci sadece sosyal medyada paylaştığınız mesajlara veya derleyeceğiniz bir e-posta listesine indirgemekten kaçınmanızda büyük yarar var. Çünkü başarılı bir promosyon kampanyası, sitenize trafik sağlamaktan ürününüzün teslimatına kadar olan süreçte, her potansiyel müşteri için iyi düşünülmüş; yani onların dönüşümünü sağlayabilecek bir strateji belirlemekle başlıyor. Ayrıca, belirleyeceğiniz stratejinin, aynı zamanda sizi rakiplerinizden farklılaştırarak; onların arasından sıyrılmanızı sağlaması da çok önemli.

Hedef kitleyi bölümlere ayırma

Potansiyel müşterilerinizi en başından, düzgün bir biçimde hedefleyerek ve bölümlere ayırarak (segmentasyon); onların e-ticaret sitenizle ilgili farkındalıklarını artırmayı amaçlayabilirsiniz. Hedefleme ve segmentasyon, potansiyel müşterilerinizin yalnız e-ticaret sitenizin sadık müşterileri olmalarına değil; aynı zamanda, gelirinizi artırmanıza da uzun vadede yardımcı olabilir. Başarılı bir kampanya ise ancak doğru hedef kitle bölümlendirmesi, zamanlama, mükemmel fiyat ve teklif sunma gibi öğeler arasındaki hassas dengeyi kurmakla gerçekleştirilebilir.

Değerlendirme ve sorunları çözme

Değerlendirme ve sorunları çözme, birçok e-ticaret sitesi sahibinin gözden kaçırdığı ve fakat hayati öneme sahip olan bir adım. Çünkü başarılı bir tanıtım kampanyası gerçekleştirebilmek için; hedef kitle bölümlendirmesi, zamanlama, ürün yönetimi, fiyatlandırma gibi öğeleri doğru bir biçimde dengelemek gerekiyor. Ayrıca e-ticaret sitenizi farklı entegrasyon çözümleri ile sorunsuz hale getirmek kampanyalarınızın hiçbir noktada aksamamasına olanak sağlıyor.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak; siz de kampanyalarınızı trafik kaynağı haline getirebilir ve gelirinizi artırabilirsiniz. IdeaSoft; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!