Online satışı artırmanın yolları: E-ticarette kampanya yönetimi

Günümüzde birçok e-ticaret sitesi, online satışı artırmanın yolları konusunda farklı yöntemler deniyor. Online satışlarını artırmayı ve işini büyütmeyi hedefleyen, bilinçli e-ticaret sitesi sahipleri dahi; sitelerini bir trafik kaynağı haline getirebilecek çeşitli önerilere ihtiyaç duyuyor.

Araştırmalara göre, başarılı kampanyalar e-ticaret sitelerinin kârlılıklarını yüzde 30’dan fazla bir oranda artırabiliyor. Doğru tasarlanmış kampanyalar potansiyel müşterilerinizin, hem mevcut veri tabanınıza girmelerini; hem de yüksek bir dönüşüm oranıyla e-ticaret sitenizden alışveriş yapmalarını kolaylaştırıyor. Bu nedenle online satışı artırmanın yolları konusunda çalışırken; e-ticarette kalıcı olabilmeyi de göz önünde bulundurarak, sadece fiyat bazlı değil değer bazında da müşterilerinizde nasıl sadakat geliştireceğinizi planlamanızda yarar var. Ardından da, potansiyel müşterilerinizle etkileşiminizi ve onları e-ticaret sitenizde tutma oranınızı artıracak kampanyalar tasarlayabilirsiniz.

Peki e-ticaret siteniz için tasarlayacağınız kampanyalarınızı nasıl trafik kaynağı haline getirebilirsiniz?

Etkili bir kampanya stratejisi belirleme

E-ticaret siteniz için online satışı artıracak etkili bir kampanya stratejisi belirlemeden önce, kampanyanız için ölçülebilir bir hedefinizin olması gerekiyor. Fakat kampanya stratejinizi belirlerken, öncelikle bu süreci sadece sosyal medyada paylaştığınız mesajlara veya derleyeceğiniz bir e-posta listesine indirgemekten kaçınmanızda büyük yarar var. Çünkü başarılı bir promosyon kampanyası, sitenize trafik sağlamaktan ürününüzün teslimatına kadar olan süreçte, her potansiyel müşteri için iyi düşünülmüş; yani onların dönüşümünü sağlayabilecek bir strateji belirlemekle başlıyor. Ayrıca, belirleyeceğiniz stratejinin, aynı zamanda sizi rakiplerinizden farklılaştırarak; onların arasından sıyrılmanızı sağlaması da çok önemli.

Hedef kitleyi bölümlere ayırma

Potansiyel müşterilerinizi en başından, düzgün bir biçimde hedefleyerek ve bölümlere ayırarak (segmentasyon); onların e-ticaret sitenizle ilgili farkındalıklarını artırmayı amaçlayabilirsiniz. Hedefleme ve segmentasyon, potansiyel müşterilerinizin yalnız e-ticaret sitenizin sadık müşterileri olmalarına değil; aynı zamanda, gelirinizi artırmanıza da uzun vadede yardımcı olabilir. Başarılı bir kampanya ise ancak doğru hedef kitle bölümlendirmesi, zamanlama, mükemmel fiyat ve teklif sunma gibi öğeler arasındaki hassas dengeyi kurmakla gerçekleştirilebilir.

Değerlendirme ve sorunları çözme

Değerlendirme ve sorunları çözme, birçok e-ticaret sitesi sahibinin gözden kaçırdığı ve fakat hayati öneme sahip olan bir adım. Çünkü başarılı bir tanıtım kampanyası gerçekleştirebilmek için; hedef kitle bölümlendirmesi, zamanlama, ürün yönetimi, fiyatlandırma gibi öğeleri doğru bir biçimde dengelemek gerekiyor. Ayrıca e-ticaret sitenizi farklı entegrasyon çözümleri ile sorunsuz hale getirmek kampanyalarınızın hiçbir noktada aksamamasına olanak sağlıyor.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak; siz de kampanyalarınızı trafik kaynağı haline getirebilir ve gelirinizi artırabilirsiniz. IdeaSoft; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de ücretsiz e-ticaret demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)