DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online mobilya satışını kolaylaştıran 4 ipucu

Online mobilya satışını kolaylaştıran 4 ipucu

Bilindiği gibi mobilya; üretimi kolay olmayan, yüksek maliyetli bir ürün. Buna rağmen yeni tasarımların ve üretim modellerinin geliştirilmesiyle birlikte artan talebi karşılamak adına mobilya sektöründe yaşanan rekabet de her geçen gün artıyor. Rekabetin artışını online satışlardaki yükselişi de körüklüyor. Sektörün tüm bu özellikleri mobilyayı, online satılan diğer ürün gruplarıyla kıyaslandığında daha riskli kılıyor.

Diğer taraftan; eğer fiziksel mağaza, “showroom” gibi maliyetleriniz yoksa, online mobilya satarak daha yüksek kâr marjına ulaşmanız mümkün. Aslında fiziksel bir mağazaya sahip olsanız da online mobilya satışı yaparak gelirlerinizi artırabilirsiniz. Fakat bunun için; internette mobilya satmaya başlamadan önce, çok kapsamlı bir hazırlık yapmanız gerekiyor. Çünkü her ne kadar bu işe başlamak için ihtiyacınız olanlar; orijinal bir fikir, marangozluk tecrübesi veya iç dekorasyon konusunda tutku ve cesaret gibi görünse de, çevrimiçi mağazanızı açmadan önce dikkat etmeniz gereken birçok önemli detay var.

İşte internette mobilya satmanızı kolaylaştıracak ipuçları…

1. Toptancılarla ilişki kurma

Bu işe başlamadan önce, öncelikle cevaplamanız gereken soru: Ürünlerinizi nereden alacaksınız? Müşterilerinize doğrudan mobilya satmayı planlıyorsanız, kâr elde etmeniz için ürünleri toptan satın almanız gerekiyor. Toptancılar büyük stoklama olanaklarına sahip oldukları için size, yüksek miktarlarda ürünü daha ucuza satın alma fırsatı sunar. Bu anlamda; öncelikle mobilya toptancıları, toptan mobilya koleksiyoncuları vb. gibi, toptan fiyatlarla büyük miktarlarda mobilya satın alabileceğiniz yerleri araştırmanızda ve onlarla iyi ilişkiler kurmanızda yarar var.

2. Nakliye firmalarıyla anlaşma

Mobilya gibi büyük ebatlardaki ürünlerin nakliyesi ve kurulumu ilk bakışta biraz ürkütücü gelebilir. Bu yüzden, online mağazanızdan satış yapmadan önce; lojistik giderlerinizi netleştirerek, çalışacağınız firmalarla sözleşme yapmanız faydalı olabilir.

Taşınacak ürünler ne kadar büyük olursa, nakliye sırasında hasar görme olasılığı da o kadar yüksek olabildiği için, doğru nakliye firmalarıyla çalışmak ve ambalajlama konusunda daha özenli olmak gerekiyor. Ayrıca, gönderim sırasında ambalajda veya ürünün kendisinde oluşabilecek hasarlarla ilgili olarak da; ürünün iadesi ve onarımıyla ilgili şartlarınız konusunda müşterilerinizi açık ve net bir biçimde bilgilendirmeniz çok önemli.

Bildiğiniz gibi, internet üzerinden alışverişlerde müşterilerin hiçbir neden göstermeksizin 7 gün içerisinde ürünü iade etme hakkı buluyor. Böyle bir durumda, ek nakliye ücretini de maliyet hesaplarınıza eklemenizi öneririz.

3. Uygun bir alışveriş sepeti çözümü seçme

Mobilya gibi kapsamlı ve çok çeşitli kalemin yer aldığı bir e-ticaret sitesinde, kullanıcıları etkilemek için onlara farklı özellikler ve tasarımlar sunmak gerekiyor. Ayrıca, kendi online mağazanızı yönetmek için bir teknoloji uzmanı olmanız da gerekmiyor. Çünkü alışveriş sepeti yazılım çözümleri sayesinde, pazarda tanıtım ve satışınız için; çok sayıda araç önceden e-ticaret sitenize eklenmiş oluyor. Müşterilerin belirli ürünlerde kendi renklerini seçmelerine izin veren, fotoğraflarını yakınlaştırma, onları hızlı ve etkin bir biçimde kontrol etme gibi belirli noktalar; e-ticaret sitenizde yer alması gereken en önemli özellikler arasında yer alıyor.

4. Dijital pazarlama araçlarını etkin kullanma

İnternette mobilya satan yeni bir şirket olarak, adınızı hedef kitlenize duyurmanız gerekiyor. Online mobilya satmanın en doğru yollarından biri de; başarılı markaların tanıtım ve promosyon kampanyalarını incelemek. Ayrıca, hedef kitlenize ulaşmanın en etkin yolunun; sosyal medya gibi, dijital pazarlama kanallarını etkili biçimde kullanmaktan geçtiğini unutmamakta fayda var.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak; siz de internette mobilya satarak, daha fazla kâr elde edebilirsiniz. IdeaSoft; e-ticarette satışlarınızı artıracak her alanda ve konuda size özel, akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret İşletmeciliğiİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!