DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online mağazalar için satılmayan stokları eritme yöntemleri

Online mağazalar için satılmayan stokları eritme yöntemleri

​Her e-ticaret sitesi için stoklu çalışabilmek pek çok farklı avantaja da sahip olmak anlamına gelir. Toptan aldığınız ürünlerin birim fiyatlarını düşürebilmekten tutun da, sipariş geldiğinde hızlı teslimat sağlamak gibi geniş bir yelpazede sayılabilecek bu faydalar, ancak başarılı stok yönetimi sayesinde gerçek anlamda avantaja dönüşebilir.

 

Eğer stoklarınızı sağlıklı bir şekilde yönetemiyorsanız bu kez de yeni mal kabul edemeyecek bir depo veya sürekli daha fazla depo alanı ve dolayısıyla maliyeti anlamına gelir. Özellikle küçük ve orta çaptaki e-ticaret işletmeleri için büyüyebilmek etkili stok ve depo yönetiminden geçer.

 

Eğer zaman içerisinde bir türlü eritemediğiniz ürünlerin doldurduğu bir deponuz varsa, IdeaSoft olarak aşağıdaki ipuçlarının çok işinize yarayacağını tahmin ediyoruz.

 

Deponuzdan boşaltmanız gereken ürünleri tespit edin

Deponuzda hali hazırda bulunan ürünlerin tamamını o anda elden çıkartmanız gerekmiyor olabilir. O yüzden envanterinizi kontrol ederek öncelikli olarak aşağıdaki özelliklere sahip ürünleri tespit edin:

 

  • Bozulabilecek ürünler
  • Son bir ay içerisinde tek bir satışı bile gerçekleşmemiş ürünler
  • Sadece belli bir sezonda (örneğin yılbaşı) satışı mümkün olan ürünler
  • Yeni modeli çıktığı için elinizdeki modelinin satışı durmuş veya azalmış modeller

 

Bu ürünlerin şu anda sadece deponuzda bulunmaları bile sizin için zarar anlamına gelmekteler. Eğer bunları elden çıkartmanın bir yolunu bulabilirseniz yerlerine daha hızlı satışı mümkün olan ürünler yerleştirebilir ve bu hızlı döngü sayesinde deponuzu çok daha etkili ve kar getirecek şekilde yönetebilirsiniz.

 

İndirimli satışlar

Bu ürünleri elden çıkartmanın en kolay yolu fiyatlarında indirime gitmektir. İlk indiriminizde fiyatı düşürün ama maliyetinizin altına da inmeyin. Bir süre ürünleri gözlemleyin ve bu hamlenin stokları eritip eritmediğine bakın. Eğer işe yaramıyorsa bu kez maliyetin altına inerek zarar etme pahasına hem nakit elde etme, hem de değerli depo alanınızı boşaltmayı düşünebilirsiniz.

 

Toplu satış yapın

Aynı ürünleri “2 adet fiyatına 3 adet” şeklinde satışa sunmanın psikolojik bir faydası olabilir. Aslında temel olarak yaptığınız şey bir indirimdir ama ürünleri bu şekilde bir arada paketleyip gönderdiğinizde özellikle bazı müşterileriniz için yüzde 33 indirimden daha cazip görülebilir.

 

Ürünleri birleştirin

Birbirleri ile ilgili ürünleri bir paket olarak birleştirerek daha toplam fiyatlarının altında bir tutara bir arada satmayı düşünebilirsiniz. Burada önemli olan stoğunu eritmek istediğiniz ürünleri, daha cazip ve daha hızlı satan ürünlerle birleştirebilmenizdir. Örneğin 10 TL değerindeki X marka deterjan çok iyi satıyorsa, yanına elden çıkartmanız istediğiniz 5 TL değerindeki Y marka yumuşatıcıyı ekleyerek, ikisini toplam 15 TL’ye değil, 13 TL’ye satışa sunabilirsiniz. Bu sırada her iki üründe tek olarak sitenizde normal fiyatlarında satışta oldukları için müşterilerinizin en azından bir kısmı fiyat avantajı sunduğunuz bu paketi tercih edeceklerdir.

 

Son çare: Hediye edin

Son çare olarak bu ürünleri çöpe atmak yerine bedelsiz olarak elden çıkartmayı düşünebilirsiniz. Bu yöntemle belki üründen doğrudan para kazanamayacaksınız ama ürünü bir pazarlama veya sadakat programının parçası olarak değerlendirmeniz mümkün olabilir. Örneğin her 100 TL’lik siparişin yanında normal fiyatı 10 TL olan ve stok eritmek istediğiniz ürünü hediye olarak verebilirsiniz. Veya bir ay boyunca her yeni müşterinin ilk siparişinde değeri 15 TL olan ve elden çıkartmaya çalıştığınız ürününüzü ücretsiz olarak hediye edebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde hem deponuzu boşaltmış, hem de daha etkili bir pazarlama ve sadakat programı yürütebilirsiniz.

 

Etkili bir stok yönetiminin yanı sıra uzun vadeli ve karlı bir e-ticaret işi sürdürebilmek için ihtiyacınız olan her konuda IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri size yardımcı olabilir. O yüzden daha fazla vakit kaybetmeyin ve siz de bir an önce ücretsiz demo hesabınız için şimdi başvurun

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: DepoLojistik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!