DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kırılabilir ürünlerinizi kargolarken dikkat etmeniz gereken 6 teknik

Kırılabilir ürünlerinizi kargolarken dikkat etmeniz gereken 6 teknik

“Kırılabilir” ürünlerin kargolama sürecinde yaşanabilecek olası riskler göz önüne alındığında, sipariş yönetimi konusunda son derece özenli ve dikkatli olmak gerekiyor.

E-ticarette “kırılabilir” ürünlerin kargolanması hiç kolay olmasa da; doğru ve özenli bir hazırlık ile bu konuda çıkabilecek sorunları minimuma indirmek mümkün. Zamanında alınmayan basit tedbirler sonucu bazı kırılabilir, hassas ve değerli ürünler zarar görebilir ve bu da hatırı sayılır maddi kayıplara neden olabilir. Ayrıca, ambalajının açılması veya dağılması sonucu kırılarak diğer kargolara ve insanlara zarar verebilecek ürünlerin, “kanunen taşınması yasak kargolar” kapsamında yer aldığını vurgulamakta da yarar var.

İşte, “kırılabilir” ürünleriniz konusunda herhangi bir kargo sorunu yaşamamanız için önemli ipuçları…

1. Sert ama hafif bir kutu veya ambalaj seçin

E-ticaret sitenizin kargo maliyetlerini en aza indirebilmeniz için; seçtiğiniz kutunun veya ambalajın sert, sağlam ve güçlü olması son derece önemli. Ayrıca, gönderdiğiniz ürünün boyutlarından biraz daha büyük bir kutu veya ambalaj seçmenizde de yarar var. Yani, seçtiğiniz kutunun veya ambalajın; ürününüze yeterince koruma sağlayacak kadar büyük olması ve kırılabilir ürününüzü destekleyecek malzemelere de yeterli alanı sağlaması önemli.

2. Dolgu malzemesiyle destekleyin

Ürününüzün, kutunun içinde hareket ederek zarar görmesini engellemek için; yeterince dolgu malzemesiyle desteklemeniz son derece önemli. Bu konuda, örneğin; yeterince hava kabarcıklı ambalaj malzemesi kullanarak veya karton ya da ambalajları parçalayıp dikkatlice dolgu yaparak, kırılabilir ürününüzü kutusunun içerisinde destekleyebilirsiniz.

3. Ambalajınız üzerine “kırılabilir” yazın

Çalıştığınız kargo şirketi ve ürününüzü taşıyan görevlinin, gönderinizin “kırılabilir” olduğunu bilmesi gerekiyor. Bu amaçla; siyah bir keçeli kalemle, kutunun belirli yerlerine, belirgin bir biçimde “kırılabilir” yazabilir veya “kırılabilir” yazan bir sticker satın alarak ambalajınızın üzerine yapıştırabilirsiniz. Bunların yanısıra ürünleriniz için uygun ebatlarda, üzerinde “kırılabilir” yazan kutular da tercih edebilirsiniz.

4. Posta kodunun doğru olduğundan emin olun

Ürününüzü kargoya vermeden önce, müşterilerinizin posta kodlarını doğru almanız son derece önemli. Bunun için; şu adresten, göndereceğiniz yerin posta kodunu kolayca öğrenebilirsiniz. Çünkü doğru posta kodu ürününüzün; müşterinize teslim süresini hızlandırarak, amaçladığınız süre içerisinde alıcıya ulaşmasını sağlar. Bu da ürününüzün, herhangi bir gecikme karşısında zarar görme riskini azaltabilir.

5. Ürününüzü sigortalatın

Kargo şirketleri, kargonuzu güvenli bir biçimde teslim etme konusunda her ne kadar tüm çabalarını gösterseler de; herhangi bir şeyin yolunda gitmeme ihtimalini sizin de en başından düşünmenizde yarar var. Bu durumda; eğer değerli bir ürün gönderiyorsanız, ürününüzü uygun bir bedele sigortalatmanızı öneririz. Çünkü bu; kargonuz için bir telafi değeri belirlemeniz ve herhangi bir şeyin ters gitmesi durumunda size gereken korumayı sağlaması açısından son derece önemli.

6. İade adresinizi mutlaka yazın

E-ticarette cayma hakkı gereği; herhangi bir nedenle, müşteriniz ürününüzden memnun kalmadığında onu; 7 gün içerisinde, gerekçesiz olarak iade etme hakkına sahiptir. Bu nedenle, kargo ambalajınızın sol üst köşesine iade adresinizi; “iade adresi” başlığıyla, okunaklı ve doğru bir biçimde yazmanızda büyük yarar var. Bu aynı zamanda, herhangi bir adres karışıklığı durumunda ve ürünün kargo şirketi tarafından size iade edilmesi gerektiğinde de son derece etkili bir çözüm olabilir.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak, siz de “kırılabilir” ürünlerinizin kargosuna gereken özeni gösterebilir ve ürünlerinizi güvenli bir biçimde müşterilerinize ulaştırarak onları sadık müşterilerinize dönüştürebilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiLojistik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!