DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Tedarik zinciri nedir? Tedarik yönetimi nasıl yapılmalıdır?

Tedarik zinciri nedir? Tedarik yönetimi nasıl yapılmalıdır?

E-ticaret sektöründe genel olarak iki farklı tip satış söz konusudur. Bunlar ürün ve hizmet olarak iki ana grupta incelenebilmektedir. Online mağaza üzerinden satılan, bir ürün ise bunun üretim ve tedariğinin planlanması gerekmektedir. Dolayısıyla bu noktada Tedarik Zinciri Yönetimi devreye girmektedir.

Tedarik zinciri yönetimi müşteriye doğru ürünün, doğru zamanda, doğru yerde, doğru fiyata ve tüm tedarik zinciri için mümkün olan en düşük maliyetle ulaşmasını sağlayan malzeme, bilgi ve para akışının entegre olduğu yönetim biçimidir. Zincir içinde yer alan temel iş süreçlerinin entegrasyonunun sağlanması, müşteri memnuniyetini artıracak stratejilerin ve modellerin oluşturulması da bu yönetim sistemi içinde yer almaktadır.

E-ticaretin bugünkü halini almasından çok önce, henüz 1990’lı yıllarda iken tedarik yönetimi, ürünün tedarik edilmesi, depolanması ve sevkiyatından oluşan bir süreç olarak nitelendirilmekteydi. Ancak gelişen bilişim teknolojisiyle birlikte bu yönetim biçimi de değişim gösterdi. Artık üretici olmayan firmalar da ürünleri doğrudan üretici, dağıtıcı ve toptancı kanallarını kullanarak sağlayabilmektedir. Hatta, bugün pek çok başarılı e-ticaret sitesinin yapmış olduğu gibi aynı ürünü birden fazla kanal üzerinden tedarik ederek, daha uygun fiyatlarla müşterilerine sunabilmektedir.

Tedarik zinciri nedir?

Tedarik zinciri, ürünlerin tedarikçiler, üreticiler, topancılar, dağıtımcılar, perakendiciler ve de son olarak tüketiciler arasındaki bağlantı ve hareket süreci bütünüdür. Malın üretilmesinden, tedarik ve tüketiciye ulaştırılmasına kadar uzanan geniş bir yelpazeden oluşmaktadır. Tedarik zinciri bunun dışında, satış süreci, üretim, stok yönetimi, malzeme temini, dağıtım, tedarik, satış tahmini ve müşteri hizmetleri gibi daha pek çok farklı alanı da barındırmaktadır. Dolayısıyla tüm bu sistematiğe genel olarak vakıf olabilmek için tedarik zinciri kavramını iyi irdelemek gerekmektedir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Tedarik zinciri yönetimi içerisinde;

Üretimin nerede yapılacağı ve en iyi kaynak bulma stratejisinin ne olacağı Tahmin yürütme, planlama ve temin süresi, mesai çizelgesi gibi kısa vadedeki süreçlerin oluşturuması Envanter dağıtımı, detaylı çizelgeleme ve bir herhangi bir aksaklık durumunda verilen siparişlerin nasıl temin edileceği gibi konular yer almaktadır.

Tedarik zinciri yönetimi süreci içerisinde bilişim yönetimi ve yöneylem araştırması matematiği kullanılarak, müşterilerin memnun olmasını sağlayacak şekilde iyi bir ürün hizmeti sunmak amaçlanmaktadır. Bu teknik mahiyette, gelişmiş yazılımlar, ilişkilsel veritabanları vb. teknik araçlar kullanılmaktadır.

Tedarik zincirinin temel fonksiyonları nelerdir?

Tedarik zinciri yönetiminde zincirin her bir halkası olarak kabul edilen fonksiyonlar bütünleşmiş olmak zorundadır. Ürünlerin, tedarikçiden tüketiciye kadar ulaşmasında bir dizi fonksiyon görevler, altı temel hedef doğrultusunda yerine getirilmektedir.

  • Talep ve sipariş yönetimi
  • Satın alma
  • Planlama
  • Üretim
  • Envanter (Stok) yönetimi
  • Depo yönetimi
  • Sevkiyat (Taşıma)

Tedarik zinciri sayesinde teslimat performansınızı iyileştirebilir, envanterinizin azaltılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında sipariş karşılama oranı yükselmiş olur. Tedarik zinciri, talep tahminlerinin doğrulunu artırır ve tedarik çevrim süresini kısaltır, lojistik masaraflarını azaltır. Bu sayede verimlilik ve kapasite artışı da sağlanmış olur.

Genel olarak baktığımızda ise hem müşteri memnuniyetinin arttığını hem de toplam maliyetin azaldığını görmek mümkün olmaktadır. Tüm bu verilere baktığımızda dahi tedarik zincirinin e-ticaret açısından ne kadar önemli olduğunu görmek mümkün olmaktadır.

Online satışın faydaları, bahsettiğimiz konular ve çok daha fazlası için size avantajlar sunuyor. Eğer siz de e-ticaretin sunduğu bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız, IdeaSoft ile akıllı e-ticaret paketleriyle online dünyaya adım atabilirsiniz. Hemen IdeaSoft’ta ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve kazanmaya bugünden başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıtedarik yönetimi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!