Tedarik zinciri nedir? Tedarik yönetimi nasıl yapılmalıdır?

Tedarik zinciri nedir? Tedarik yönetimi nasıl yapılmalıdır?

E-ticaret sektöründe genel olarak iki farklı tip satış söz konusudur. Bunlar ürün ve hizmet olarak iki ana grupta incelenebilmektedir. Online mağaza üzerinden satılan, bir ürün ise bunun üretim ve tedariğinin planlanması gerekmektedir. Dolayısıyla bu noktada Tedarik Zinciri Yönetimi devreye girmektedir.

Tedarik zinciri yönetimi müşteriye doğru ürünün, doğru zamanda, doğru yerde, doğru fiyata ve tüm tedarik zinciri için mümkün olan en düşük maliyetle ulaşmasını sağlayan malzeme, bilgi ve para akışının entegre olduğu yönetim biçimidir. Zincir içinde yer alan temel iş süreçlerinin entegrasyonunun sağlanması, müşteri memnuniyetini artıracak stratejilerin ve modellerin oluşturulması da bu yönetim sistemi içinde yer almaktadır.

E-ticaretin bugünkü halini almasından çok önce, henüz 1990’lı yıllarda iken tedarik yönetimi, ürünün tedarik edilmesi, depolanması ve sevkiyatından oluşan bir süreç olarak nitelendirilmekteydi. Ancak gelişen bilişim teknolojisiyle birlikte bu yönetim biçimi de değişim gösterdi. Artık üretici olmayan firmalar da ürünleri doğrudan üretici, dağıtıcı ve toptancı kanallarını kullanarak sağlayabilmektedir. Hatta, bugün pek çok başarılı e-ticaret sitesinin yapmış olduğu gibi aynı ürünü birden fazla kanal üzerinden tedarik ederek, daha uygun fiyatlarla müşterilerine sunabilmektedir.

Tedarik zinciri nedir?

Tedarik zinciri, ürünlerin tedarikçiler, üreticiler, topancılar, dağıtımcılar, perakendiciler ve de son olarak tüketiciler arasındaki bağlantı ve hareket süreci bütünüdür. Malın üretilmesinden, tedarik ve tüketiciye ulaştırılmasına kadar uzanan geniş bir yelpazeden oluşmaktadır. Tedarik zinciri bunun dışında, satış süreci, üretim, stok yönetimi, malzeme temini, dağıtım, tedarik, satış tahmini ve müşteri hizmetleri gibi daha pek çok farklı alanı da barındırmaktadır. Dolayısıyla tüm bu sistematiğe genel olarak vakıf olabilmek için tedarik zinciri kavramını iyi irdelemek gerekmektedir.

Tedarik zinciri yönetimi içerisinde;

Üretimin nerede yapılacağı ve en iyi kaynak bulma stratejisinin ne olacağı
Tahmin yürütme, planlama ve temin süresi, mesai çizelgesi gibi kısa vadedeki süreçlerin oluşturuması
Envanter dağıtımı, detaylı çizelgeleme ve bir herhangi bir aksaklık durumunda verilen siparişlerin nasıl temin edileceği gibi konular yer almaktadır.

Tedarik zinciri yönetimi süreci içerisinde bilişim yönetimi ve yöneylem araştırması matematiği kullanılarak, müşterilerin memnun olmasını sağlayacak şekilde iyi bir ürün hizmeti sunmak amaçlanmaktadır. Bu teknik mahiyette, gelişmiş yazılımlar, ilişkilsel veritabanları vb. teknik araçlar kullanılmaktadır.

Tedarik zincirinin temel fonksiyonları nelerdir?

Tedarik zinciri yönetiminde zincirin her bir halkası olarak kabul edilen fonksiyonlar bütünleşmiş olmak zorundadır. Ürünlerin, tedarikçiden tüketiciye kadar ulaşmasında bir dizi fonksiyon görevler, altı temel hedef doğrultusunda yerine getirilmektedir.

  • Talep ve sipariş yönetimi
  • Satın alma
  • Planlama
  • Üretim
  • Envanter (Stok) yönetimi
  • Depo yönetimi
  • Sevkiyat (Taşıma)

Tedarik zinciri sayesinde teslimat performansınızı iyileştirebilir, envanterinizin azaltılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında sipariş karşılama oranı yükselmiş olur. Tedarik zinciri, talep tahminlerinin doğrulunu artırır ve tedarik çevrim süresini kısaltır, lojistik masaraflarını azaltır. Bu sayede verimlilik ve kapasite artışı da sağlanmış olur.

Genel olarak baktığımızda ise hem müşteri memnuniyetinin arttığını hem de toplam maliyetin azaldığını görmek mümkün olmaktadır. Tüm bu verilere baktığımızda dahi tedarik zincirinin e-ticaret açısından ne kadar önemli olduğunu görmek mümkün olmaktadır.

Online satışın faydaları, bahsettiğimiz konular ve çok daha fazlası için size avantajlar sunuyor. Eğer siz de e-ticaretin sunduğu bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız, IdeaSoft ile akıllı e-ticaret paketleriyle online dünyaya adım atabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)