DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kargo ücretlendirme stratejinizi belirlerken nelere dikkat etmelisiniz?

Kargo ücretlendirme stratejinizi belirlerken nelere dikkat etmelisiniz?

Online alışveriş, sağladığı birçok avantaj ile her geçen gün tüketiciler tarafından daha fazla tercih edilmeye başladı. Fiziksel mağazalardan alışveriş yapan tüketiciler bile satın alacakları ürün hakkında daha detaylı araştırmalar yapabilmek için internetten yararlanıyorlar. Ürünün özelliklerini inceleyebilmek, fiyat karşılaştırması yapabilmek ve karar verebilmek için tercih ettikleri bu yöntemle eğer uygun fiyata ve güvenilir bir sitede ürünü bulabilirlerse tercihlerini online alışverişten yana da kullanabiliyorlar.

Fakat ürüne sahip olmak için beklemek zorunda olmaları, kargo ücreti ödemek durumunda kalmaları da kararlarını etkileyebiliyor. Bu da online alışverişin dezavantajları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

E-ticaretin bu dezavantajlarını, avantaja dönüştürebilen e-ticaret siteleri de elbette var. Onlar, belirledikleri stratejilerle kararsız kalan tüketicileri satın almaya yönlendirebiliyor ve kazançlarını artırabiliyorlar. Eğer siz de bu avantajlı tarafta yer almak istiyorsanız, bu noktada özellikle kargo ücretleri konusunda cazip teklifler sunarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Peki, kargo ücretlendirme konusunda stratejinizi nasıl belirleyebilirsiniz? İşte bununla ilgili bazı ipuçları…

Kampanya ve indirimler sunabilirsiniz

Ücretsiz kargo fırsatı sunmanız, size tüketicileri alışverişe yönlendiren bir rekabet avantajı sağlayabilir. Eğer ücretsiz kargo seçeneği sunamıyorsanız, tüketicileri yine satın almaya yönlendirebilecek etkili pazarlama teknikleri kullanmayı da deneyebilirsiniz. Örneğin, “bir alana bir bedava” ya da ikinci ürüne indirim, para puan gibi cazip teklifler sunabilirsiniz. Bu şekilde tüketiciler kargo ücretine takılmaksızın alışverişlerine devam edebilirler.

IdeaSoft müşterilerimiz, pazarlama araçları paneli sayesinde müşterileri için çok farklı ve avantajlı kampanya tanımlamalarını kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar.

Sepet tutarı üzerinden ücretsiz kargo sunabilirsiniz

Belli bir fiyatın üzerindeki alışverişlere ücretsiz kargo avantajı sunmanız da müşterilerinizi satın almaya yönlendirerek satışlarınızı artırmanızda etkili olabilir. Bu yöntemle aynı zamanda ortalama sepet tutarınızda da artış sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz kargo yerine hızlı kargo seçeneği

Bazen tüketici aldığı ürüne bir an önce kavuşmak için, çok büyük bir fiyat farkı yoksa, bir miktar kargo ücretini rahatlıkla gözden çıkarabilir. Hatta bu şekilde aceleci müşterilerinizi memnun edebilir, dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz. Bunun için özellikle rakiplerinizin kargo stratejilerini göz önünde bulundurarak, müşterilerinize daha hızlı teslimat süresi sunabilirsiniz. Bu sayede, kargo ücretinin sorun olmasını da önleyebilir ve rekabet avantajı sağlayabilirsiniz.

Fiyatlara yansıtın

Müşterilerinizin ücretsiz kargo seçeneğini daha fazla önemsediğini ve ücretsiz kargonun satışlarınızı artırabileceğini düşünüyorsanız, kargo ücretini fiyatlara yansıtabilirsiniz. Bunu, ‘kargo dahil fiyat’ yerine ‘ücretsiz kargo fırsatı’ şeklinde sunmanız da stratejik açıdan size avantaj sağlayacaktır.

Kaliteye ve güvene önem verin

Kargo ücretleri ile ilgili stratejiniz nasıl olursa olsun, günümüzde tüketicilerin online alışverişlerini yaparken birçok farklı siteyi inceleyerek son kararlarını verdiğini unutmayın. Bu noktada kararlarını verirken, sitenin kalitesi ve güvenilirliği belirleyici olarak öne çıkıyor. Çok daha ucuz ürün satan ve ücretsiz kargo avantajı da sunan bir site eğer kaliteden ödün veriyorsa, ürün görselleri, açıklamaları yeterli değilse ve ödeme seçenekleri dahil diğer birçok açıdan güven sağlayamıyorsa tüketici bir miktar daha fazla ödeyerek güven duyduğu başka bir siteyi kolaylıkla tercih edebilir. Bu yüzden her şeyden önce e-ticaret sitenizin kaliteli ve güvenilir bir imaj çizdiğinden emin olmanızda fayda var.

IdeaSoft olarak e-ticaret girişimcilerine, daha kaliteli ve güvenilir bir siteye sahip olmaları için her türlü teknik desteği sunuyoruz. Siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak e-ticaret sektöründe başarıya ulaşmak adına önemli adımlar atmaya başlayabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: LojistikTeslimat
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!