DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kadınlara satış yapabilmek için e-ticarette nelere dikkat etmelisiniz

Kadınlara satış yapabilmek için e-ticarette nelere dikkat etmelisiniz

Başarılı bir e-ticaret sitesi sahibi olmak için ilk olarak hedef kitlenizi iyi tanımlamış olmanız gerekiyor. Kime satış yapacağınızı bilirseniz, bu tanımlı hedef kitlenizin tercihleri ve alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak e-ticaret sitenizin başarısını daha üst seviyelere çıkartmanız mümkün olabilir.

 

Örneğin eğer hedef kitlenizin tamamını veya büyük bir kısmını kadın tüketiciler oluşturuyorsa, kadınların satın alma kararını etkileyen faktörleri biliyor olmak, onlar ile siteniz üzerinden daha doğru bir iletişim kurmanızı, diğer bir deyişle onların tercih ettikleri satın alma tecrübesini sunabilmenizi sağlar.

 

Söz konusu satın alma olduğunda kadınlar ve erkeklerin bu kararını etkileyen faktörler arasında önemli farklılıklar olduğunu dikkate almakta fayda var. Bu farklılıklar arasında öne çıkanlar şunlar olarak sayılabilir:

– İletişim kurma yöntemleri

– Karar verme süreçleri

– Estetik anlayışları

 

Bunların tümü zamanla inceleyeceğiz ama IdeaSoft olarak ilk olarak sizlere kadın tüketicileriniz ile siteniz üzerinden daha sağlıklı bir iletişim kurabilmek adına doğru estetik yaklaşımın ne olduğuna dair önemli ipuçlarını paylaşmak istiyoruz.

 

1) Görseller:

 

Kadınlara satış yapma şansınızı arttırmak için kullanacağınız görsellerde ürün resimleri yerine o ürünleri kullanan kişilerin mutlu resimlerini tercih edebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre özellikle resimlerde kendilerini özdeşleştirebilecekleri, ürününüzü kullanan, mutlu kadınlar görmek kadınların satın alma kararında etki sağlayabiliyor.

 

2) Metinler:

 

Genellikle kadınlar satın alma kararını vermeden önce zihinlerindeki tüm soruların tatmin olmasını isterler. Kadınlara satış yapmayı hedefliyorsanız ürün ile ilgili mümkün olduğu kadar çok bilgi vermek faydalı olabilir. Ayrıca hikayeleştirilmiş, samimi ve duygu oluşturan metinler kullanmak kadınların siteniz ile bağ kurmasına ve daimi müşteriniz olmasına katkı sağlayacaktır. Kadınlar paylaşmayı severler. Bu nedenle daimi bir müşteriniz haline gelen bir kadının sizin gönüllü olarak reklamınızı yapabileceğini de unutmamalısınız.

 

3) Kenarlar ve Genel Tasarım:

 

Araştırmalara göre kadınların beyni daha bütünsel algılamaya meyillidir. Estetik algıları da daha yumuşak ve yuvarlak hatlar üzerine kuruludur. Bu nedenle net ve sert sınırlarla ayrılmamış, yumuşak hatlarla bir bütünlük oluşturan tasarımlar, onları estetik olarak daha çok cezp edebilir. Eğer hedefiniz kadınlara satış yapmak ise, yuvarlatılmış çizgiler ile yapacağınız farklı tasarımlar faydalı olabilir.

 

4) Kullanım ve Yönlendirmeler:

 

IdeaSoft ürünlerinde her türlü hedef kitleye yönelik olarak kullanım kolaylığını ön planda tutuyoruz. Kullanımın kolay olması kadınlar için de en önemli konulardan biri. Eğer ana sayfada ilk birkaç tıklamada aradıklarına ulaşamıyorlarsa çok büyük ihtimalle siteden hemen ayrılacaklardır; hem de geri dönmemek üzere.

 

Kadınlara satış yapmak istiyorsanız, onların genellikle karar vermede yönlendirilmeyi tercih edeceğini de bilmelisiniz. “Hemen satın al” , “ Hemen al, kargo ücreti ödeme”, “Şimdi al, en şık sen ol” gibi yönlendirmelerle onlara satın alma kararı verirken yardımcı olabilirsiniz.

 

5) Dil ve Yazı Tipleri:

 

Hedef kitleniz kadınlarsa onlar ile bağ kurmayı önemsemek faydalı olacaktır. Bunun için metinlerinizde resmi olmayan bir dil kullanmayı tercih edebilirsiniz. Onlara samimi bir şekilde hitap edin ki size daha çok güven duysunlar.

 

Bu samimiyeti yansıtan konulardan bir tanesi de yazı fontları. Kadınlar tercihen el yazısına benzer, daha günlük dili yansıtan fontları tercih edeler. Kadınlara satış yapmayı planlıyorsanız klasik fontlardan, özellikle de sert ve keskin çizgili fontlardan uzak durmakta fayda olabilir.

 

6) Renkler:

 

Her ne kadar renk tercihi kişiden kişiye değişse de, araştırmalara göre kadınların genel olarak canlı renkler ilgisini çekiyor. Eğer kadınlara yönelik ürünler sunuyorsanız, e-ticaret sitenizi tasarlarken yumuşak renkli bir zemin üzerine canlı ve fosforlu renklerle yazılmış yazıları tercih edebilirsiniz.

 

Özellikle hedef kitleniz kadınlarsa bu ipuçlarının satışlarınızı artırmaya çok faydalı olacağına inanıyoruz. Bunları IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinde ne şekilde kullanabileceğinizi görmek için de ücretsiz demo hesabı oluşturup kendiniz test edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: KullanılabilirlikWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!