DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İnternetten tekstil ve giyim ürünleri satışında yapılan hatalar

İnternetten tekstil ve giyim ürünleri satışında yapılan hatalar

​İnternetten satış yapmak istediğinizde, e-ticarete yaklaşımınızı şekillendiren en önemli kriterlerden biri de ne satacağınız. Bu yüzden IdeaSoft’un e-ticaret bilgi bankasında sizlere zaman zaman faklı ürünlere göre yapacağınız satışlarla ilgili ipuçlarını da paylaşmaya çalışıyoruz.

Örneğin internetten sizler için daha önce internetten takı ve mücevher satmak, hediyelik eşya satmak ve internetten oyuncak satmak konusunda benzer sektörel makaleler hazırlamıştık.

Eğer e-ticaret alanında kendi niş pazarınızı bulduysanız ve bu da internet üzerinden tekstil ve giyim ürünleri satışıysa, şimdi sıra uyarılara ve dikkat edilmesi gerekenler konusuna geldi. Bu alanda yüksek satış oranlarına ulaşmanın mümkün olması ve nispeten yüksek kar marjı e-ticaret girişimcilerinin ilgisini çekiyor. Fakat bu da rekabetin artmasına neden oluyor. Peki nelere dikkat etmeli? Hangi hatalardan kaçınmalısınız?

Konsept bütünlüğünü bozmak

Niş e-ticaret sitenizde ister yazlık elbiseler, ister sadece erkek giyimi, isterseniz de yalnızca eşarp veya büyük beden satıyor olun, sitenin genelinde konseptinizi koruyabiliyor olmanız gerekiyor. Sanal mağazanız müşterilerin zihninde bu konsept ile birlikte yer edecek. O yüzden konseptiniz ne olursa olsun, mümkün olduğu oranda bu konsepte sadık kalın ve sadece bu konsept ile uyumlu olan ürünlere yer verin.

Örneklemek gerekirse, internetten sadece kol düğmesi satan site olmak, internetten sadece büyük beden ürün satan site olmak veya internetten sadece özel dikim kravat satışı yapan site olmak gibi.

Müşterinin karar vermesine yardımcı olmamak

Söz konusu giyim olduğunda müşterilerin büyük kısmı başka birinin görüşünü almak isterler. Eğer fiziksel bir mağaza işletiyor olsaydınız satış elemanlarınızın en önemli görevlerinden biri bu görüşü sağlamak ve satın alma sürecine destek olmak olacaktı.

Sanal mağazanızda da durum çok farklı değil, yine müşterinin karar vermesine yardımcı olmanız gerekiyor. Bunu blok içerikleriyle, ürün açıklamalarınızın zengin olmasıyla, ürün resimlerinin çok net ve anlaşılır olmasıyla sağlayabilirsiniz.

İçeriğe yeterince önem vermemek

“İçerik kraldır” sözü her internet işi geçerli ama e-ticarette önemi daha büyük. Büyük, kaliteli fotoğraflar, ürünle ilgili detaylı ve iyi hazırlanmış metinler olmadan müşterilerinizin sanal mağazanızda satışta olan tekstil ve giyim ürünlerini satın almayacaklarından emin olabilirsiniz. Bunun için hem metinler, hem de fotoğraflarla ilgili makaleleri de incelemenizde fayda olabilir.

Müşteri ile duygusal bağ kuramamak

Müşterilerin çok büyük bir kısmı için satın alma kararı mantıkla değil duygularla verilen bir karardır. Bu nedenle müşterileriniz ile aranızda duygusal bir kurabiliyor olmanız gerekli. Bunu sitenizdeki metinlerin yanı sıra sosyal medya ve e-posta pazarlaması ile de sağlayabilirsiniz.

En başta da söylediğimiz gibi tekstil, kıyafet ve giyim ürünleri satmak, e-ticarette en gözde niş pazarlarından birkaçı. Rekabetteki durumu lehinize çevirebilmek için bu ipuçlarının size yardımcı olacağınızı umuyoruz. Fakat bunun yanı sıra IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri de rekabette öne geçmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle özel pazarlama araçlarımızı ve paketlerimizi yakından inceleyin.

Dilerseniz şimdi 15 gün ücretsiz demo hesabınızı oluşturabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!