DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İnternet üzerinden gıda satışı için ipuçları

İnternet üzerinden gıda satışı için ipuçları

Gıda sektörünün hangi alanında olursanız olun bir web sitesine sahip olmanız artık bir zorunluluk haline geldi. Dünyada ve ülkemizde gıda sektöründe faaliyet gösteren birçok şirket web siteleri üzerinden sadece tanıtımlarını yapmakla kalmıyor, oldukça başarılı bir şekilde e-ticaret faaliyetleri de yürütüyorlar. Organik gıda ürünleri, kuru gıda ürünleri vb. birçok gıda ürünü satışı yapmak mümkün.

Ürünlerinizi tanıtmak ve internet üzerinden satışını yaparak bu büyük pazarda yer alabilmek için öncelikle ürünlerinizi ve ürünlerinizin rakiplere göre avantajlarını netleştirmenizde fayda var. Rekabetin daha çetin şartlarda gerçekleştiği internet ortamında avantaj ve dezavatajlarınızı belirledikten sonra işinizi e-ticaret ile büyütmek aslında büyük oranda kolaylaşıyor.

Gelin gıda sektöründeki firmaların e-ticarette nelere dikkat etmesi gerektiğine ve önerilere birlikte göz atalım…

Hangi ürünleri terich etmelisiniz?

Nakliye ve teslimat sırasında bozulmaması, bu alanda en dikkat etmeniz gereken konuların başında gelmektedir. Soğuk zincir gerektiren ürünler ve soğuk zincir gerektirmeyen ürünler olarak ikiye ayırmak önemli.

Soğuk Zincir gerektiren ürünler
Mevsimlik meyve ve sebze ürünleri, et, süt, yumurta, peynir, kahvaltılıklar vb. ürünler soğuk zincir ile dağıtım gerektirir. Tazeliğini koruması, bozulmaması birinci öncelikli gıda ürünleridir.
Soğuk Zincir gerektirmeyen ürünler
Zeytinyağları, kuru gıda ürünleri, reçeller, soslar, tarhana vb. aklınıza gelebilecek birçok ürünün dağıtımı için soğuk zincir ile dağıtım gerekmez. Bu ve benzeri ürünleri kargo yönetimi ile gönderimini gerçekleştirebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Site Tasarımı

Bir yiyeceğin lezzeti ve kokusu dışında insanları çeken diğer bir önemli faktör de görüntüsüdür. Bu yüzden sitenizin tasarımında profesyonel olarak çekilmiş kaliteli fotoğraflar kullanmanız önemli. Bu fotoğrafları kaliteli yazı tipleriyle uyumlu bir şekilde kullanmanızda fayda var.

Genel olarak sade bir tasarım temiz ve steril bir algı oluşturduğu için online gıda satışında daha çok tercih ediliyor. Son olarak tasarımda kullanacağınız renkler ziyaretçileri çekecek nitelikte olmalı. Satışını yaptığınız yiyecek ve içeceklerin hakim bir rengi varsa, tasarımda kullanılacak renklerin ürünlerle uyumlu olması da büyük önem taşıyor.

Site ve Ürün İçeriği

Tasarım ile ilgili çalışmaları tamamladıysanız artık sıra içerik oluşturmaya gelmiş demektir. Burada en önemli püf noktası kendi hedef kitlenize daha uygun olabilecek şekilde içeriklerinizi oluşturmak. Burada da sizin ürünlerinizi daha iyi tanımlayan anahtar kelimelere ağırlık vermek SEO açısından faydalı. Örneğin sadece çikolata satıyorsanız, çikolata çeşitlerini vurgulayan anahtar kelimelerin yer aldığı içerikler arama sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlayabilir.

Ayrıca içeriğinizi düzenli olarak güncelleyerek arama motorlarının sitenize verdiği değeri artırmak da önemli. Bunun için ürünlerin yanı sıra örneğin çikolatanın tarihçesi veya imalat süreçleriyle ilgili, kısa ama insanların ilgisini çekebilecekleri ve sosyal ağlarda paylaşabilecekleri yazılar çok işinize yarayabilir.

Lojistik Çözümler

Eğer fiziksel mağazanızda hali hazırda satışınız varsa ve işinizi internette büyütmek istiyrosanız dikkat etmeniz gereken en önemli konuların başında lojistik geliyor. Çünkü sizin de çok iyi bildiğiniz gibi gıda ürünleri en hassas ürünler arasında yer alıyor. Ulaştırma sırasında farklı ısı seviyelerine marzu kalmaları bozulmalarına neden olabilecek gıdaların taşınması ile ilgili detayları en baştan hesaplamakta fayda var.

Ayrıca kolilerin dayanıklı malzemelerden seçilmesi, ürünlerin zarar görmelerini engelleyebilecek şekilde hazırlanmış olması da önemli. Eğer bir restoransanız ve siparişi kendiniz teslim edeceksiniz bu konuda işiniz daha kolay. Ama eğer işin ulaştırma kısmı ile başka bir firma ilgilenecekse bu konuda yeterince tecrübeli olduklarından emin olmanızda fayda var.

Nereden ve Nasıl başlamalıyım?

Her geçen gün internet üzerinden yiyecek ve çeşitli gıda ürünlerini sipariş eden müşterlerin sayısı artıyor. İster restoranınızın tüm menüsünü internet üzerinden kullanıcılara açıp yemek siparişi vermelerini sağlayabilecek bir web sitesi, isterseniz de şekerleme tarzı hediyelik ürünlerinizi satışa sunacağınız bir e-ticaret sitesi olsun, her halükarda güvenilir bir altyapıya ihtiyacınız var.

Yılların deneyimi ile IdeaSoft, e-ticaretin her aşamasında yanınızda. Gelin siz de ücretsiz demo hesabınız için başvurun ve 15 gün boyunca akıllı e-ticaret paketlerini ücretsiz olarak kullanma şansınızı kaçırmayın…

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörüinternetten satış
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!