DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizde ücretsiz kargo’nun avantajları ve dezavantajları

E-ticaret sitenizde ücretsiz kargo’nun avantajları ve dezavantajları

​Yapılan araştırmalara göre müşterilerin satın alma kararından son anda vazgeçmelerin altında yatan en önemli nedenlerden biri kargo maliyetleri. Özellikle bedeli düşük ürünler için, neredeyse ürün maliyeti kadar bir de kargo ücreti ödemek müşterilerin alışverişten vazgeçmelerine neden olabiliyor. Diğer yandan kargo maliyeti yüksek olan büyük hacme veya ağırlığa sahip ürünlerde çıkan ek maliyet yine müşteriler açısından itici noktalardan biri.

Dolayısıyla ücretsiz kargo müşterileri memnun etmek ve satışları artırmak için oldukça iyi bir yöntem. Üstelik her geçen gün daha fazla firma ücretsiz kargo seçeneği sunuyor. Bununla beraber ücretsiz kargo seçeneğinin size net maliyetini ön görebilmek ve hesaplayabilmek her zaman için çok kolay olmayabileceğinden dolayı IdeaSoft olarak özellikle yeni işletmecilerin temkinli yaklaşması gereken bir konu olduğuna inanıyoruz.

Bu kararı verebilmenizi kolaylaştırmak için de e-ticaret sitenizde ücretsiz kargo seçeneği sunuyor olmanın bazı avantaj ve dezavantajlarını bir araya getirdik…

Temel olarak ücretsiz kargo sunmanın e-ticaret siteniz için 4 belli başlı avantajı olduğundan bahsedebiliriz:

1- Yüksek sipariş adedi

Ücretsiz kargo seçeneği doğal olarak müşteriler için sitenizi daha cazip hale getirecek ve sipariş adetlerinizi artıracaktır.

2- Sipariş başına gelir oranı

Müşteriler kargo ücretini dert etmek zorunda kalmadan alışveriş yapacakları için sepet ortalamalarının artması son derece muhtemeldir. Bu sayede de her bir siparişten elde ettiğiniz gelir daha üst seviyeye çıkabilir.

3- Sipariş başına maliyetler

Özellikle ücretsiz kargo seçeneğini belli bir sipariş tutarının üzerinde sunuyorsanız, sipariş başına ürün adedi artacağından bu ürünleri göndermek için ayrı efor harcamak yerine, tüm işlemleri bir kerede gerçekleştirmek her bir sipariş başına maliyetinizi düşürebilir.

4- Tekrar eden sipariş oranı

Müşteriler her bir ürünü hangi e-ticaret sitesinden aldıklarını her zaman anımsayamayabilirler ama ücretsiz kargo seçeneği sunduğunuzu hatırlama ihtimalleri daha yüksek olacaktır. Bu da aynı müşteriler yeni bir sipariş vermek istediklerinde sitenize geri dönem ihtimallerini artırır.

Fakat ücretsiz kargonun bazı dezavantajları olacağını da unutmamalısınız. İşte bunlardan öne çıkanlar:

1- Ürün başı yüksek kargo maliyeti

Ücretsiz kargo seçeneği sunmak, kargo maliyetini sizin üstlenmeniz anlamına gelecektir ama her ürün için bunun size etkisi farklı olacaktır. Özellikle kar marjının düşük olduğu ürünlerde kargo maliyeti o satıştan çok düşük kar hatta bazı durumlarda zarar etmenize yol açabilir.

2- Ön görülemeyen sayıda ücretsiz kargo

Bir önceki maddedeki sorun az sayıda ürün için gerçekleştiğinde bir sorun olmayabilir. Ücretsiz kargo seçeği yüzünden artacak olan toplam geliriniz, bazı satışlardan zarar etmenizi göz almanızı sağlayabilir. Fakat zarar edeceğiniz satışların adedini baştan bilemiyor olmak sizin için altından kalkılması kolay olmayan bir yük anlamına gelebilir.

3- Ürün başı maliyetleri

Üstte bahsettiğimiz zararına satışları karşılamak için ilk akla gelen yöntem, ücretsiz kargo maliyetini karşılamayan ürünlerin fiyatını artırmak olabilir fakat eğer bu ve benzeri ürünler rakipleriniz tarafından da satılıyorsa, müşterileriniz fiyat karşılaştırması yaparak sizin yerinize rakiplerinizi tercih edebilirler.

Tüm bu bilgiler çerçevesinde IdeaSoft olarak en sağlıklı olanın e-ticaret sitenizde sunduğunuz ürünleri ve kar marjlarınızı yakından incelemek ve ücretsiz kargo kararını ondan sonra vermek olduğuna inanıyoruz.

Kargo konusunda müşterilerinize başka ne gibi seçenekler sunabilirsiniz? Bunları daha yakından görmek için IdeaSoft eticaret paketlerini incelemenizi ve bu konuda size sunduğumuz geniş seçeneklere göz atmanızı öneririz. Eğer eticaret’e henüz başlamadıysanız, yazılımımızı da 15 gün süre boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: LojistikTeslimat
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!