DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Ortalama sepet tutarını artırmak için 4 basit ipucu

Ortalama sepet tutarını artırmak için 4 basit ipucu

​E-ticaret sitenizdeki ziyaretçi trafiği ve ortalama sepet tutarı, cironuzu artırmanız için en önemli iki etmen arasında sayılabilir. Ortalama sepet tutarını artırmanın önemi çoğu zaman site trafiğini ve dönüşüm oranından sonra akıllara gelse de, amaç ciroyu artırmak olduğunda her bir alışverişteki sepet tutarının önemi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür.

 

Bu yüzden gelin önce, ortalama sepet tutarını neden artırmamız gerektiğine bakalım; ardından da ortalama sepet tutarı artırmak için neler yapabileceğinizi inceleyelim…

 

Ortalama sepet tutarını artırmak neden önemli?

  • Site trafiğiniz artıran kaynaklarınız herhangi bir nedenle ortadan kaybolduğunda; öncesinde ortalama sepet tutarınızı artırdıysanız, daha iyi bir konumda olursunuz.

  • E-ticaret sitenizde trafik elde etmek, “maliyeti yüksek” çabaları gerektirir. Ortalama sepet tutarını artırmak ise, hem nispeten kolay, hem de maliyeti oldukça düşüktür.

  • Ortalama sepet tutarını artırmak, nakit akışını artırmanın en pratik ve kolay yoludur. Sağlıklı bir nakit akışı, sağlıklı yürüyen bir işinizin olduğunun işaretidir.

 

Ortalama sepet tutarını artırmanın yolları

 

1- Paket ürünler

Tüketicinin seçtiği bir ürünle, ihtiyaç duyabileceği başka ürünleri “paket” halinde ve indirimli bir fiyat ile tüketiciye sunmaktır. Tüketicilerin ihtiyaçlarına uygun, değişik kombinasyonları içeren özel ürün paketleri oluşturursanız, ufak bir indirim bedeli karşılığında tek bir alışverişte daha fazla sayıda ürün satabilirsiniz.

 

2- Ücretsiz Kargo

E-ticaret siteleri için “ücretsiz kargo”, mali açıdan zorlayıcı olabilir fakat amaç ortalama sepet tutarını artırmak olduğunda bu göze alınabilecek bir masraftır. Bunun için önce müşterilerinizin e-ticaret sitenizden en çok hangi fiyat civarında alış veriş yaptıklarına bakın. Örneğin müşterileriniz çoğunlukla 40 TL. harcıyorsa ve 6 lira kargo bedeli ödüyorsa; onlara, 50 lira ve üstü alış verişlerinde “ücretsiz kargo” olanağı sunun. Bu sayede müşterinizi sitenizde daha fazla harcama yapmak için ufak bir fark ile motive edebilir ve ortalama sepet tutarınızı artırabilirsiniz.

 

3- Bağışlar

Gelirinizin bir kısmını hayır kurumlarına ya da yardım derneklerine bağışlayacağınızı duyurmak, son derece etkili bir taktik olabilir. Alışveriş sepeti sayfanızda, gelirinizin ne kadarının sizde kalacağını; ne kadarının hayır kurumlarına bağışlayacağını detaylarıyla müşterilerinize duyurun. Alacağı üründen elde edilecek gelirin bir kısmının, örneğin Çocuk Esirgeme Kurumu’na gideceğini bilen müşteriniz satın alma yaparken bunun sadece kendilerine değil, bir hayır kurumuna da faydası olacağı için farklı yerlerden satın alabilecekleri ürünleri de sizin sitenizden almayı tercih edebilirler. Eğer gündemde olan bir hayır kurumunu seçer ve bunu etkili bir PR kampanyası ile desteklerseniz hem bir sosyal sorumluluk projesine imza atarak topluma fayda sağlamış olur, hem de aynı anda satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

4- Çapraz satış

Müşteriye, bir ürünün yanında o ürünle ilgili başka bir ürünü de (örneğin yorgan ile birlikte nevresim takımı gibi) satmaya verilen isimdir. Çapraz satış tekniği, ortalama sepet tutarı ve ciroyu artırmanın harika bir yoludur. Bir ürünün yanına, özel bir hediye çantası seçeneği koyarsanız, tüketicinin ayrıca hediye paketi aramak ve satın almak için zaman harcamasına engel olursunuz. Bu teknik, yılbaşı gibi özel günlerde daha da etkili olabilir.

 

E-ticaret sitenizin satışlarını artırmak için ihtiyaç duyacağınız tüm özelliklere sahip olan IdeaSoft’un bu konuda sizlere neler sunabileceğini görmek için ücretsiz bir demo hesabı oluşturabilirsiniz…


İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: ürün sayfalarıWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!