DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette ilk 10 satışınızı nasıl yapabilirsiniz?

E-ticarette ilk 10 satışınızı nasıl yapabilirsiniz?

Online satış yapmak için e-ticaret sitesi kuranlar, e-ticaret altyapılarını ve online ödeme işlemlerini kurduktan sonra satış yapmaya başlayabilirler. Ancak ilk satışları yapabilmek biraz zordur. Markanın yeni oluşmuş olması ve reklam çalışmalarına yeni başlanmış ya da henüz hiç reklam yapılmamış olması da ilk satışların gerçekleşmemesine neden olabilir.

Girişimcilerin ve internetten satış yapmak isteyenlerin, ilk satışlarını nasıl yapabileceklerini öğrenmeleri gerekiyor. İlk satışların yapılmasıyla beraber, belli bir satış politikası da geliştirilmeye başlanır ancak ilk satışları yapmak biraz zor olabiliyor. Bu nedenle de ilk 10 satışınızı yapabileceğiniz birkaç taktiği sizinle paylaşacağız.

Yakın arkadaşlarınıza ve ailenize satış yapın

Kendi işinizi kurduğunuzda arkadaşlarınızın ve ailenizin desteğinden yararlanabilirsiniz. Maddi ve manevi olarak destek vermelerinin yanında ilk satışlarınız konusunda da size yardımcı olabilirler. Onların ilgisini çeken ya da ihtiyaç duydukları bir ürüne sahipseniz, size destek olmanın yanı sıra kendileri için de bir ürün satın alacakları için iki taraf da kazançlı olacaktır.

Bir yarışma düzenleyin ya da hediye verin

Marka bilinirliğinizi duyurmak için bir yarışma düzenleyebilir ya da hediyeler verebilirsiniz. Sosyal mecralarda bu yarışmaları duyurabilir ve yarışma gereği, takipçilerin bu hediyeleri kazanabilmeleri için kendi arkadaşlarıyla, sizin hesaplarınızı paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Böylelikle sizi takip edenlerin de çevresindeki kişilere markanızı duyurmuş olursunuz.

Pazaryeri modellerinde ürünlerinizi satışa çıkartın

Ürünlerinizin satışını yapabilmek için pazaryeri modeli e-ticaret sitelerinden de yararlanabilirsiniz. Buralarda ürünlerinizi tanıtmak ve alıcılara sunmak ilk satışlarınızı yapmak için iyi bir başlangıç olabilir. Bu modellerin kendi hedef kitleleri ve takipçileri vardır ve siz burada bir mağaza açtığınızda, bu şirketlerin takipçilerinde de yararlanmış olursunuz.

Pazaryerleri olarak N11, Hepsiburada ve Gittigidiyor ilk akla gelen ülkemizdeki en büyük pazaryerleridir. IdeaSoft Akıllı e-ticaret paketleri bu 3 büyük pazaryeri ile de entegre çalışmaktadır. N11 Entegrasyonu hakkında ve diğerleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sosyal medya reklamlarından yararlanın

Sosyal medya reklamlarından yararlanmak da ilk satışlarınız için yararlı olabilir. Facebook ve Instagram üzerinden reklamlar hazırlayabilir ve kendi hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz. Hangi sosyal mecranın size daha yararlı olacağını düşünüyorsanız, o mecrayı kullanabilir ve reklam bütçenizi daha etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden reklam vermek, marka bilinirliğinizi artıracağı gibi yeni takipçiler kazanmanızı da sağlayacaktır. Yeni takipçilerinizin olması da tabii ki yeni müşterilere ulaşma imkanı sağlayacaktır.

Google Adwords kampanyaları oluşturun

Sosyal medya reklamlarının yanı sıra Google Adwords reklamlarında da yararlanabilirsiniz. Google üzerinden gelen arama sonuçlarında markanızın internet kullanıcılarına gösterilmesi, yeni hedef kitlelere ulaşarak, satış yapabilmenizi sağlar.

Yeni kurulan bir e-ticaret girişimi olsanız dahi, işe başlamadan önce reklam ve pazarlama bütçelerinizi stratejik olarak belirlemeniz gerekmektedir. Bu nedenle de sosyal medya ve Adwords reklamlarınız için belli bir bütçe ayırmanız, ilk etapta markanızın tanıtımını yapmanız için oldukça önemli olacaktır.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!