DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaretle uğraşan herkesin bilmesi gereken temel fiyatlandırma stratejileri

E-ticaretle uğraşan herkesin bilmesi gereken temel fiyatlandırma stratejileri

Ticaret hayatında başarıyı getiren önemli faktörlerin başında kuşkusuz ki doğru fiyatlandırma geliyor. Ürünlerinizi ne kadar doğru fiyatlandırırsanız satışlarınız artması da doğal bir sonuç. Yanlış fiyatlandırma stratejisiyse sonradan önüne geçilemeyecek problemlere neden olabiliyor.

Ticaret hayatında çok çeşitli fiyatlandırma stratejileri mevcut. Ancak her firmaya ve ürüne uygun tek bir doğru formül yok elbette. Sizin için uygun olan fiyatlandırmayı nasıl yapacaksınız? Fiyatlandırma yaparken hangi kriterlerden faydalanmanız gerekiyor?

Bu soruları yanıtlarken işinizi kolaylaştırabilecek önemli stratejileri sizin için inceledik.

Talebin fiyat esnekliğini gözden kaçırmayın

Fiyatlandırmadan bahsederken, iktisat fakültelerinde okumuş olanların derslerinden hatırlayabileceği bu kavrama değinmeden geçmek doğru olmaz. Basitçe açıklamak gerekirse, diğer değişkenler sabitken fiyatı yükselen bir ürünün talebi düşer. Örneğin, birim maliyeti 20 lira, fiyatı 100 lira olan bir üründen ayda 100 adet satabiliyorsunuz, fiyatı 105 liraya çektiğinizde ise satış 95 adete düşüyor. Basit bir hesapla, fiyat 100 lira iken aylık kârın 8000 lira, fiyat 105 lira iken aylık kârın 8075 lira olduğunu görebiliyoruz bu durumda ürünün fiyatını 105 lira yapmak daha mantıklı olacaktır.

Maliyet artı fiyatlandırma stratejisi

Bu yöntemde fiyatlandırma yaparken, kâr marjı doğrudan ürününüzün ya da verdiğiniz hizmetin fiyatının içine yansıtılır. Temel olarak birim maliyeti belirlenen ürün ya da hizmetin maliyetinin üzerine, örneğin yüzde 10 gibi bir kâr payı konularak fiyatlandırılmasıdır.

Rekabetçi fiyatlandırma

Rekabetçi fiyatlandırmada, maliyet ya da tüketici davranışlarına bakılmaksızın piyasa fiyatları değerlendirilerek fiyatlandırma yapılır. Bu stratejiyi uygularken aynı ürün ya da hizmet için piyasa fiyatlarını araştırıp bir fiyat aralığı belirlendikten sonra bu aralık içerisinde kalan bir fiyatlandırma yapabilirsiniz.

Değer tabanlı fiyatlandırma

Bu fiyatlandırma yönteminde, miktara ya da maliyete odaklanmadan, kullanıcıların ödeyebileceği fiyat üzerinden fiyatlandırma yapılır. Bir ürün ya da hizmet için tüketicinin ne kadar ödemek istediği yapılan araştırma çalışmalarıyla öngörülmeye çalışılır. Doğru bir şekilde kullanıldığında yatırımcı için kârlı bir fiyatlandırma seçeneği olarak düşünülebilir.

Katmanlı fiyatlandırma

Katmanlı fiyatlandırma stratejisi tüketicilere, aynı ürün ya da hizmetin farklı seçenekleri arasında seçim yapma imkânı verir. Örneğin bir harici sabit diskin, farklı kapasitedeki modellerinin fiyatı, kapasitesi büyüdükçe artar. Bu fiyatlandırma, tüketiciler üzerinde pahalı olana yönelme etkisi yaratabilir.

Ticarette bunlar gibi pek çok fiyatlandırma stratejisi olsa da bu saydıklarımız e-ticarette kullanılabilecek en etkili yöntemler olarak karşımıza çıkıyor. Fiyatlandırma yaparken bu yöntemlerden sadece bir tanesini seçmek gerekmiyor elbette. Ürün ve hizmet türlerinize göre bir ya da daha fazla stratejiyi bir arada kullanabilirsiniz. E-ticaretle ilgili desteğe ihtiyacınız olan her konuda IdeaSoft yanınızda olmaya hazır. Hemen formu doldurarak demo hesabınızı oluşturun ve e-ticarette IdeaSoft ile başarıyı yakalayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Finansal SüreçlerMuhasebe
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!