DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitenizdeki satmayan ürünleri nasıl satabilirsiniz?

E-ticaret sitenizdeki satmayan ürünleri nasıl satabilirsiniz?

E-ticaret dünyasında başarılı bir e-ticaret sitesi olabilmek, markanın ve dolayısıyla ürünlerin beğeni toplamasını sağlamak her zaman o kadar da kolay olmayabiliyor. Özellikle e-ticaret sitelerinde yer alan bazı ürünlerin satışları, diğerlerine göre çok daha zor olabiliyor; hatta kimi zaman stoklarda kalabiliyor. Elbette bu durum e-ticaret işinizi derinden etkilemeyebilir. Ancak, ürünlerin stoklarınızda kalmasındansa onları alıcılarıyla buluşturabilmek ya da ilgiyi bu ürünler üzerine çekebilmek isteyebilirsiniz. Bazı ipuçları sayesinde bu amacınıza ulaşmanız aslında hiç de zor değil.

Peki, bu ürünlerin cazibesini nasıl artırabileceğinizi biliyor musunuz? Hem genel olarak tüm ürünler için zaman zaman uygulayabileceğiniz hem de satışlarını artıramadığınız ürünlere ilgiyi toplayabileceğiniz bu yöntemler neler olabilir? E-ticaret işinizi siz de şansa bırakmayın ve stratejilerinizi markanıza ve ürünlerinize göre uyarlayarak satış ve karlılığınızı hemen artırmaya başlayın. İşte satılmayan ürünlerin satışına yardımcı olacak bazı ipuçları…

Kampanyalar düzenleyin

Satışları artırmak ve daha fazla müşteri toplamak için ilk başvurulan yöntemlerden biri kuşkusuz ki e-ticaret sitesi üzerinden kampanyalar düzenlemek oluyor. İndirim kuponları, hediye çekleri ve benzeri promosyonlar, müşterilerin ilgisini çekiyor; böylece daha fazla alışveriş yapmak için onları teşvik etme imkanı tanıyor.

Satışları düşük olan ya da satılamayan ürünler için de aynı şekilde indirimler düzenleyebilir, bazı cazip tekliflerle bu ürünlere ilgiyi artırabilirsiniz. Ayrıca, söz konusu ürünlerin bulunduğu kategoriye de bir kampanya uygulayarak, bu kategoriden yapılan alışverişler için hediyeler verebilir ya da diğer kategorilerden seçilen ürünler üzerine indirimler uygulanacağını duyurabilirsiniz.

Bir başka alternatif ise e-ticaret markaları ve kampanyalar için mutlaka değerlendirmeniz gereken bir platform olan sosyal medya üzerinden yapabileceğiniz tanıtımlar olabilir. Sosyal medya kanallarınızda satışı yapılamayan ürünlere yönelik çekiliş ve indirimleri duyurabilirsiniz. Genel olarak markanızdan yapılacak olan alışverişlerde bir fiyat belirleyerek, bu fiyat ve üzeri alışverişlerde satışı yapılamayan ürünleri birer teşvik olarak da kullanabilirsiniz. Böylece ücretsiz elde edebilecekleri bu ürünleri cazip hale getirebilir, takipçilerinizi ürün hakkında daha fazla bilgi alabilmek adına ürün sayfalarına yönlendirebilirsiniz. Çekilişe katılmayı düşünmeyenler için ürün ilgi çekici bir hale gelebilir; potansiyel müşterilerinizi alışverişe yöneltebilir.

Satılmayan ürünler için ücretsiz hizmetler sunun

Ücretsiz verilen hizmetlerle sunulan ürünler, e-ticaret sitelerinde oldukça ilgi gören ürünler haline geliyor. Eğer satışı yapılmayan ürünleriniz varsa, bu ürünler için ücretsiz kargo, paketleme, montaj ve benzeri hizmetler verebilir, onları müşterilerinizin beğenisine sunabilirsiniz. Bu tür hizmetler ürünleri daha karlı ve dolayısıyla cazip hale getirebilir.

Video desteği verin

E-ticaret markalarının sosyal medyada mutlaka yer alması gereken kanallar arasında video paylaşım kanalları da yer alıyor. Ürünlere yönelik pratik bilgiler, ürünlerin kullanım alanları ve ipuçları gibi hedef kitlenin sosyal medyada da paylaşmak isteyeceği bu tür görsel içerikler, satışı yapılmayan ürünlerin de talep görmesine yardımcı olabilir. Satışı yapılmayan ürünlerinizle ilgili bu ürünlerin nerelerde kullanıldığı, ne tür faydalar sağladığı ya da alternatif olarak ne gibi alanlarda kullanılabildikleri gibi konularda videolarını hem e-ticaret sitenizde hem de sosyal medya kanallarınızda yayınlayabilirsiniz. Böylece hem ilgiyi ürüne yöneltebilir hem de yayılımını sağlayarak, markanızın da bilinirliğini artırma fırsatı bulabilirsiniz.

E-ticarete dair son trendler ve teknolojik çözümler için IdeaSoft ile iletişime geçebilirsiniz. IdeaSoft’un uzman görüşlerinden yararlanabilir, akıllı e-ticaret paketlerini inceleyerek markanızın ihtiyacı olan altyapı özelliklerine ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, öncelikle ücretsiz hesabınızı oluşturun; IdeaSoft özelliklerini deneyimlemeye bugünden başlayın.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamae-ticarete-ticaret paketie-ticaret paketlerie-ticaret pazarlamae-ticaret satışe-ticaret stratejileripazarlama stratejilerisatılmayan ürünlerürün yönetimi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!