E-ticaret sitenizdeki satmayan ürünleri nasıl satabilirsiniz?

E-ticaret dünyasında başarılı bir e-ticaret sitesi olabilmek, markanın ve dolayısıyla ürünlerin beğeni toplamasını sağlamak her zaman o kadar da kolay olmayabiliyor. Özellikle e-ticaret sitelerinde yer alan bazı ürünlerin satışları, diğerlerine göre çok daha zor olabiliyor; hatta kimi zaman stoklarda kalabiliyor. Elbette bu durum e-ticaret işinizi derinden etkilemeyebilir. Ancak, ürünlerin stoklarınızda kalmasındansa onları alıcılarıyla buluşturabilmek ya da ilgiyi bu ürünler üzerine çekebilmek isteyebilirsiniz. Bazı ipuçları sayesinde bu amacınıza ulaşmanız aslında hiç de zor değil.

Peki, bu ürünlerin cazibesini nasıl artırabileceğinizi biliyor musunuz? Hem genel olarak tüm ürünler için zaman zaman uygulayabileceğiniz hem de satışlarını artıramadığınız ürünlere ilgiyi toplayabileceğiniz bu yöntemler neler olabilir? E-ticaret işinizi siz de şansa bırakmayın ve stratejilerinizi markanıza ve ürünlerinize göre uyarlayarak satış ve karlılığınızı hemen artırmaya başlayın. İşte satılmayan ürünlerin satışına yardımcı olacak bazı ipuçları…

Kampanyalar düzenleyin

Satışları artırmak ve daha fazla müşteri toplamak için ilk başvurulan yöntemlerden biri kuşkusuz ki e-ticaret sitesi üzerinden kampanyalar düzenlemek oluyor. İndirim kuponları, hediye çekleri ve benzeri promosyonlar, müşterilerin ilgisini çekiyor; böylece daha fazla alışveriş yapmak için onları teşvik etme imkanı tanıyor.

Satışları düşük olan ya da satılamayan ürünler için de aynı şekilde indirimler düzenleyebilir, bazı cazip tekliflerle bu ürünlere ilgiyi artırabilirsiniz. Ayrıca, söz konusu ürünlerin bulunduğu kategoriye de bir kampanya uygulayarak, bu kategoriden yapılan alışverişler için hediyeler verebilir ya da diğer kategorilerden seçilen ürünler üzerine indirimler uygulanacağını duyurabilirsiniz.

Bir başka alternatif ise e-ticaret markaları ve kampanyalar için mutlaka değerlendirmeniz gereken bir platform olan sosyal medya üzerinden yapabileceğiniz tanıtımlar olabilir. Sosyal medya kanallarınızda satışı yapılamayan ürünlere yönelik çekiliş ve indirimleri duyurabilirsiniz. Genel olarak markanızdan yapılacak olan alışverişlerde bir fiyat belirleyerek, bu fiyat ve üzeri alışverişlerde satışı yapılamayan ürünleri birer teşvik olarak da kullanabilirsiniz. Böylece ücretsiz elde edebilecekleri bu ürünleri cazip hale getirebilir, takipçilerinizi ürün hakkında daha fazla bilgi alabilmek adına ürün sayfalarına yönlendirebilirsiniz. Çekilişe katılmayı düşünmeyenler için ürün ilgi çekici bir hale gelebilir; potansiyel müşterilerinizi alışverişe yöneltebilir.

Satılmayan ürünler için ücretsiz hizmetler sunun

Ücretsiz verilen hizmetlerle sunulan ürünler, e-ticaret sitelerinde oldukça ilgi gören ürünler haline geliyor. Eğer satışı yapılmayan ürünleriniz varsa, bu ürünler için ücretsiz kargo, paketleme, montaj ve benzeri hizmetler verebilir, onları müşterilerinizin beğenisine sunabilirsiniz. Bu tür hizmetler ürünleri daha karlı ve dolayısıyla cazip hale getirebilir.

Video desteği verin

E-ticaret markalarının sosyal medyada mutlaka yer alması gereken kanallar arasında video paylaşım kanalları da yer alıyor. Ürünlere yönelik pratik bilgiler, ürünlerin kullanım alanları ve ipuçları gibi hedef kitlenin sosyal medyada da paylaşmak isteyeceği bu tür görsel içerikler, satışı yapılmayan ürünlerin de talep görmesine yardımcı olabilir. Satışı yapılmayan ürünlerinizle ilgili bu ürünlerin nerelerde kullanıldığı, ne tür faydalar sağladığı ya da alternatif olarak ne gibi alanlarda kullanılabildikleri gibi konularda videolarını hem e-ticaret sitenizde hem de sosyal medya kanallarınızda yayınlayabilirsiniz. Böylece hem ilgiyi ürüne yöneltebilir hem de yayılımını sağlayarak, markanızın da bilinirliğini artırma fırsatı bulabilirsiniz.

E-ticarete dair son trendler ve teknolojik çözümler için IdeaSoft ile iletişime geçebilirsiniz. IdeaSoft’un uzman görüşlerinden yararlanabilir, akıllı e-ticaret paketlerini inceleyerek markanızın ihtiyacı olan altyapı özelliklerine ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, öncelikle ücretsiz hesabınızı oluşturun; IdeaSoft özelliklerini deneyimlemeye bugünden başlayın.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)