E-ticaret sitenizdeki satmayan ürünleri nasıl satabilirsiniz?

IS 010716 satmayan urunleri satmak 300 1

E-ticaret dünyasında başarılı bir e-ticaret sitesi olabilmek, markanın ve dolayısıyla ürünlerin beğeni toplamasını sağlamak her zaman o kadar da kolay olmayabiliyor. Özellikle e-ticaret sitelerinde yer alan bazı ürünlerin satışları, diğerlerine göre çok daha zor olabiliyor; hatta kimi zaman stoklarda kalabiliyor. Elbette bu durum e-ticaret işinizi derinden etkilemeyebilir. Ancak, ürünlerin stoklarınızda kalmasındansa onları alıcılarıyla buluşturabilmek ya da ilgiyi bu ürünler üzerine çekebilmek isteyebilirsiniz. Bazı ipuçları sayesinde bu amacınıza ulaşmanız aslında hiç de zor değil.

Peki, bu ürünlerin cazibesini nasıl artırabileceğinizi biliyor musunuz? Hem genel olarak tüm ürünler için zaman zaman uygulayabileceğiniz hem de satışlarını artıramadığınız ürünlere ilgiyi toplayabileceğiniz bu yöntemler neler olabilir? E-ticaret işinizi siz de şansa bırakmayın ve stratejilerinizi markanıza ve ürünlerinize göre uyarlayarak satış ve karlılığınızı hemen artırmaya başlayın. İşte satılmayan ürünlerin satışına yardımcı olacak bazı ipuçları…

Kampanyalar düzenleyin

Satışları artırmak ve daha fazla müşteri toplamak için ilk başvurulan yöntemlerden biri kuşkusuz ki e-ticaret sitesi üzerinden kampanyalar düzenlemek oluyor. İndirim kuponları, hediye çekleri ve benzeri promosyonlar, müşterilerin ilgisini çekiyor; böylece daha fazla alışveriş yapmak için onları teşvik etme imkanı tanıyor.

Satışları düşük olan ya da satılamayan ürünler için de aynı şekilde indirimler düzenleyebilir, bazı cazip tekliflerle bu ürünlere ilgiyi artırabilirsiniz. Ayrıca, söz konusu ürünlerin bulunduğu kategoriye de bir kampanya uygulayarak, bu kategoriden yapılan alışverişler için hediyeler verebilir ya da diğer kategorilerden seçilen ürünler üzerine indirimler uygulanacağını duyurabilirsiniz.

Bir başka alternatif ise e-ticaret markaları ve kampanyalar için mutlaka değerlendirmeniz gereken bir platform olan sosyal medya üzerinden yapabileceğiniz tanıtımlar olabilir. Sosyal medya kanallarınızda satışı yapılamayan ürünlere yönelik çekiliş ve indirimleri duyurabilirsiniz. Genel olarak markanızdan yapılacak olan alışverişlerde bir fiyat belirleyerek, bu fiyat ve üzeri alışverişlerde satışı yapılamayan ürünleri birer teşvik olarak da kullanabilirsiniz. Böylece ücretsiz elde edebilecekleri bu ürünleri cazip hale getirebilir, takipçilerinizi ürün hakkında daha fazla bilgi alabilmek adına ürün sayfalarına yönlendirebilirsiniz. Çekilişe katılmayı düşünmeyenler için ürün ilgi çekici bir hale gelebilir; potansiyel müşterilerinizi alışverişe yöneltebilir.

Satılmayan ürünler için ücretsiz hizmetler sunun

Ücretsiz verilen hizmetlerle sunulan ürünler, e-ticaret sitelerinde oldukça ilgi gören ürünler haline geliyor. Eğer satışı yapılmayan ürünleriniz varsa, bu ürünler için ücretsiz kargo, paketleme, montaj ve benzeri hizmetler verebilir, onları müşterilerinizin beğenisine sunabilirsiniz. Bu tür hizmetler ürünleri daha karlı ve dolayısıyla cazip hale getirebilir.

Video desteği verin

E-ticaret markalarının sosyal medyada mutlaka yer alması gereken kanallar arasında video paylaşım kanalları da yer alıyor. Ürünlere yönelik pratik bilgiler, ürünlerin kullanım alanları ve ipuçları gibi hedef kitlenin sosyal medyada da paylaşmak isteyeceği bu tür görsel içerikler, satışı yapılmayan ürünlerin de talep görmesine yardımcı olabilir. Satışı yapılmayan ürünlerinizle ilgili bu ürünlerin nerelerde kullanıldığı, ne tür faydalar sağladığı ya da alternatif olarak ne gibi alanlarda kullanılabildikleri gibi konularda videolarını hem e-ticaret sitenizde hem de sosyal medya kanallarınızda yayınlayabilirsiniz. Böylece hem ilgiyi ürüne yöneltebilir hem de yayılımını sağlayarak, markanızın da bilinirliğini artırma fırsatı bulabilirsiniz.

E-ticarete dair son trendler ve teknolojik çözümler için IdeaSoft ile iletişime geçebilirsiniz. IdeaSoft’un uzman görüşlerinden yararlanabilir, akıllı e-ticaret paketlerini inceleyerek markanızın ihtiyacı olan altyapı özelliklerine ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, öncelikle ücretsiz hesabınızı oluşturun; IdeaSoft özelliklerini deneyimlemeye bugünden başlayın.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)