DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret siteniz için ürün bulmanızı sağlayacak 3 temel strateji

E-ticaret siteniz için ürün bulmanızı sağlayacak 3 temel strateji

E-ticarete başlamadan önce oluşturduğunuz iş planı doğrultusunda, üzerinde çalışmanız gereken birçok konu var. Sitenizde satacağınız ürünleri belirlemek de bu önemli konulardan biri. Bu anlamda ürün belirleme sürecini doğru yönetmeniz, sektörde yer alan başarılı ve kalıcı şirketlerden biri olmanızı sağlayabilir.

Bildiğiniz gibi, e-ticarete başlamadan, ürünlerinizi kendiniz üretip üretemeyeceğinize; hangi üretici veya toptancıyla çalışacağınıza ya da kaç farklı tedarikçiden destek alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Bu kararı vermeden önce yapacağınız stratejik seçimin size sunacağı artıları, eksileri, avantajları ve riskleri; tüm ayrıntılarıyla değerlendirmeniz önem taşıyor. Peki e-ticaret sitenize ürün sağlamak için hangi yolları tercih edebilirsiniz?

1. Kendi ürününüzü üretme

Kendi ürünlerinizi üretmeniz; ürününüz/ markanız üzerinde tam bir kontrole sahip olabilmeniz ve başlangıç maliyetlerinizin genellikle düşük olması açısından son derece avantajlı bir strateji. Fakat bu stratejiyi tercih ettiğinizde, zamanla ürün yelpazenizi genişletme konusunda bir planınızın olmasına da özen göstermenizde yarar var.

Kendi ürününüzü üretmek için öncelikle; size gerekli olan malzemeleri nereden elde edebileceğinizi (yapı mağazaları, yerel pazarlar vb. gibi), üretim maliyetinizi, ürünlerinizin stok ve kargolama konusunu da önceden netleştirmenizi öneririz. Çünkü toplam maliyetlerinizi aşağı çekme konusunda stok ve kargo maliyetlerinizin rolü çok önemli. Ayrıca, üretim için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu; varsa işçilik maliyetinizi belirlemenizde ve kendinize ait bir mekanınız olsa veya sipariş üzerine çalışacak olsanız da, önceden bir envanter planı yapmanızda da yarar var.

Müşterilerinizle iletişiminiz konusunda ise; sitenizde bir mesajlaşma ağı kurabilir, onların değerlendirme ve yorumlarından yola çıkarak ürününüzü geliştirebilir veya yeni ürünler üretebilirsiniz. Ürün açıklaması, kargo vb. konularda her zaman dürüst, açık ve net olmanız; dönüşüm oranınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

2. Dropshipping

Dropshipping, kendi üretmediğiniz ürünlerin online siparişini almanızla başlayan; stok ve kargolama işlemlerini üretici veya tedarikçileriniz üzerinden gerçekleştirdiğiniz ve siparişlerinizin tedarikçileriniz tarafından müşterinize ulaştırılmasıyla tamamlanan bir süreç.

Başlangıç maliyetlerinin düşük olması ve stok maliyetinizin olmaması nedeniyle Dropshipping, yalnızca e-ticarete başlamanız için değil; ürün kataloğunuzu genişletmeniz için de çok uygun bir yöntem. Çünkü dropshipping yönteminde envanter, paketleme ve kargo gibi ayrıntılarla uğraşmanız gerekmez.

3. Bir üretici veya toptancıyla çalışma

E-ticarette sıkça tercih edilen ürün tedarik stratejilerinden biri de; seçilen ürünü bir tedarikçiden veya doğrudan üreticisinden, çok sayıda ve daha ucuz bir maliyetle satın alınması ve üzerine kâr marjı eklenerek, satışa sunulması.

Kendi ürünlerinizi üretmeniz ile karşılaştırıldığında, bu stratejinin; envanter oluşturma konusunda riskinin daha az olduğu söylenebilir. Ayrıca, itibarlı markaları satmayı tercih ettiğiniz için; tanıtım maliyetlerinizin düşük olması ve tanınmış markalar yoluyla kendi markanıza da güç katmanız mümkün olabilir.

Fakat müşteriler, aynı ürünleri farklı firmalardan daha düşük fiyata satın alma gibi bir seçeneğe sahip oldukları için; itibarlı markalar satmanız sizin için bir dezavantaja da dönüşebilir. Bunun için, rekabette kendinizi farklılaştırmanız ve potansiyel müşterilerinizin ürünlerini sizden satın almaları konusunda zorlu bir rekabete girmeniz gerekebilir.

Talebi karşılayabilmek ve stok maliyetlerini düşük tutabilmek için; toptan ürün satın alırken her üründen minimum miktarda satın almanız, çok büyük miktarlarda sipariş vererek ürün stoklamayı tercih ettiğinizde ise envanterinizi iyi yönetmeniz gerekebilir. Ayrıca; ürünlerinizi çeşitli ve çok sayıda tedarikçiden temin etmeniz, her tedarikçinin farklı çalışma biçimi nedeniyle de zorlanmanıza neden olabilir.

Paylaştığımız bu stratejiler konusunda sunduğumuz ipuçlarıyla, e-ticaret siteniz için ürün tedariki konusunda en doğru yolu seçebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft; e-ticarette sizi kârlı çıkaracak her konuda, size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiürün yönetimi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!