DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret müşterilerinin ihtiyaçları, istekleri ve beklentileri

E-ticaret müşterilerinin ihtiyaçları, istekleri ve beklentileri

​Alışveriş insanların ihtiyaç duydukları ürünleri elde etmek için yüz yıllardır varlığını sürdüren bir kavram. Alışveriş çok uzun süre fiziksel mağazalarda gerçekleşirken, son yıllarda büyük bir hızla elektronik ortamlara taşınmaya başladı. Henüz yükselişine yeni başlayan ve bu ivmeyi daha çok uzun süre sürdürecek olan e-ticarette alışveriş kavramının geleneksel formuna benzerlikleri olduğu kadar farklılaştığı noktalar da bulunuyor.

 

Fakat ister elektronik, ister geleneksel olsun alışveriş kavramı aslında en temel hali ile müşterilerin ihtiyaçları, istekleri ve beklentileri çerçevesinde şekilleniyor. Müşterinin temel istek, ihtiyaç ve beklentilerini doğru anlayabildiğimiz taktirde bunları sunabilmek, veya diğer bir deyişle karlı bir iş sahibi olmak o kadar da zor değil.

 

Üstelik güzel bir haber; müşterilerin bu isteklerini karşılamak konusunda e-ticaretin geleneksel ticarete göre bazı önemli avantajları da var…

 

Hayatı kolaylaştırmak

İnsanların en temel istekleri olan beslenme, barınma gibi motivasyonlar bugün gelişmiş toplumlarda büyük oranda çözülmüş konular. Fakat bununla beraber hızlı yaşam temposu ve artan sorumluluklar insanların artık her gün farklı uğraşlar için daha fazla çaba sarf etmelerine neden oluyor. Bu nedenle hayatı kolaylaştıracak ürünler artık insanların temel ihtiyaçları arasında yer almaya başladı.

 

Bu nedenle e-ticaret sitenizde yer alan ürünlerin insanların yaşamlarını nasıl kolaylaştırdığını vurgulayabilmek müşterilerinizin de satın alma kararını vermesini kolaylaştıracaktır.

 

Yeni ve sıra dışı

Günümüzde insanların en çok istek duydukları şeylerden biri de gündelik rutinleri dışarısında tecrübeler yaşayabilmek. Özellikle büyük şehirlerde günün büyük kısmı ev ve iş arasında geçen insanlar için yeni ve farklı olan çoğu şey ilgi çekici olabiliyor. E-ticaret sitenizde kullanıcıların yaşamlarına renk katabilecek, sıra dışı ürünler sunabilmek bu açıdan önemli. Ama daha önemlisi potansiyel müşterilerinize bu ürünlerin yaşamlarına katacakları yenilikleri ve farkları ürün açıklamaları ve görselleri yardımı ile anlatabilmek.

 

Önemsenmek

E-ticaret işi ile uğraşan profesyonellerin bir kısmında müşterileri sadece birer kullanıcı hesabından ibaret olarak görme hatası ne yazık ki sık görülüyor. Fakat sizin veri tabanınızdaki diğer bir hesabı olarak görünmesine rağmen, bilgisayarının başında sitenizden bir ürün sipariş etmek üzere olan kullanıcı sizin tarafınızdan bundan daha fazlası olduğunun bilinmesini yani önemsenmeyi istiyor.

 

Müşterilerin gönderdikleri e-postalara yanıt vermek, sosyal ağlarda etkileşime geçmek, çağrı merkezinde kullanıcılarınıza isimleri ile hitap etmek ufak ama onları önemsediğinizi göstermek açısından faydalı olacaktır. Bunun dışında doğum ve diğer özel günlerini hatırlayarak, onlara ufak sürprizler yapmak e-ticaret sitenizi onlar tarafından çok daha özel ve önemli olarak kabul edilmesini sağlayacaktır.

 

E-ticaret işletmenizin başarısında aynı müşteriye tekrarlayan satışların etkisi büyüktür. Çünkü IdeaSoft olarak daha önce de bahsettiğimiz gibi yeni bir müşteriyi elde etmek, var olan bir müşteriye ikinci kez satış yapmaktan hem daha zahmetli, hem de daha maliyetlidir.

 

Bu yukarıdaki ipuçlarının özellikle ziyaretçilerinizi sadık birer müşteriye dönüştürmek ve yeni bir ihtiyaçları olduğu zaman yeniden sizin sitenizi tercih etmelerini sağlamak açısından çok işinize yarayacağını düşünüyoruz.

 

Bu şekilde yürüteceğiniz uzun vadeli ve karlı işletmenizin bunun dışındaki en önemli ihtiyacı ise güvenilir bir çözüm ortağı. Sadece bir e-ticaret alt yapısı sunmanın çok ötesinde, müşterilerini aynı zamanda bilgilendiren ve destek olan IdeaSoft ailesine katılmak içinse tek yapmanız gereken şu adresi ziyaret ederek ücretsiz demo hesabı için başvurunuzu gerçekleştirmek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriSatış öncesi müşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!