E-ticaret firmalarının paketleme ve gönderim ile imtihanı

Eğer en baştan doğru hazırlık yapılmamışsa e-ticaret işletmeleri için paketleme ve gönderim konusu, ciddi bir gündem yaratabiliyor. Satıcı firmaya ait sorumluluğun satışın gerçekleşmesiyle birlikte sonlanmadığı da bilinen bir gerçek. Çünkü geleneksel satış mecralarından farklı olarak, alışverişin sonlanması için satın alınan ürünün alıcının eline taahhüt edilmiş olan süre içerisinde sorunsuz bir biçimde ulaşmasının da sağlanması gerekiyor.

Gönderim sürecinde birçok farklı sorunla karşılaşılabiliyor. Örneğin, paketler kaybolabilyor, ambalaj içindeki ürün, satıcının müdahale edemeyeceği nedenlerle hasar görebiliyor ve gümrük vergileri, özel vergilerin yanı sıra hesaba katılmamış daha başka bir sürü gizli masraf ortaya çıkabiliyor. Neyse ki hem satıcı hem de alıcı için can sıkıcı olabilen gönderim sorunlarının hepsinin bir de çözümü var. İşte yaygın olarak yaşanan sorunların başı çekenlerini ve bu sorunların üstesinden gelme yöntemleri…

Uluslararası gönderim kabus değil

Uluslararası gönderim kurallarını ve koşullarını kavradıktan sonra sitenize bu seçeneği de ekleyerek hedef pazarınızı genişletmek isteyebilirsiniz. Henüz uluslararası pazarlara açılmamış bir e-ticaret sitesine sahip olsanız bile bu konuya dair bir gelecek planını varsa konuya eğilmenizde fayda var.

İlk bakışta biraz karmaşık gibi görünse de uluslararası gönderim prosedürünü kolayca kavramaya yardımcı olacak pek çok online çözüm bulunuyor. Uluslararası gönderim hizmeti; gönderim ücretleri, kargonun boyutu, ağırlığı, hangi ülkeden hangi ülkeye gittiği, sigorta yapılıp yapılmadığı gibi pek çok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilse de bu tür faktörlere kolayca hakim olmaya yardımcı olacak online araçlar bulunuyor.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, teslim sürelerine ve karşılaşabilinecek ek vergilere dair müşterilerinize önceden bilgi vermeyi ihmal etmemek. Son dakika sürprizleri sizin için olduğu gibi müşterileriniz ve iş ortaklarınız için de hoş sonuçlar doğurmayabilir.

Büyük paketler daha fazla dikkat ister

Web sitenizde sunduğunuz ürün, standart kargo paketleriyle, kolilerle gönderilemeyecek kadar büyük olabilir. Böyle durumlarda ürününüzü konteynerlerle göndermeniz gerekebilir. Ancak, konteynerla yapılan nakliyelerde kargonun, özel ve farklı standartlara göre paketlenmesi gerekiyor olabilir. Kargonuzun kaybolmaması ya da hasar görmemesi adına bu standartları öğrenmenizde fayda var.

Tabi ki çalıştığınız nakliye şirketinden daha detaylı bilgi alabilecek olmanızla birlikte büyük kargolarda sorun yaşamamak adına bazı noktalara dikkat ederseniz sonradan başınızın ağrımasını büyük ölçüde engelleyebilirsiniz. Kargonuzu mutlaka ürününüzün ağırlığını kaldırabilecek bir palet üstüne oturtmanız gerekir ki tıra ya da gemiye yüklenirken operasyon aşamasında sorun yaşanmasın. Kullanacağınız paletin de vinçle veya forkliftle kaldırılmaya, yerde itilmeye dayanabilecek tahta ya da sağlam plastik malzemeden üretilmiş olmasına da ayrıca dikkat etmelisiniz. Ayrıca, paketinizi, paletin üzerine tam ortalayacak şekilde sabitlemelisiniz. Bunun için gerekirse paketinizi palete oturtup sabitledikten sonra güçlü bantlarla paletle paketinizi sarmalayabilirsiniz.

Gönderi paketinizin, üzerine konabilecek diğer paketlerin ağırlığına dayanıklı olduğundan da emin olmalı ve paket deforme olsa bile içindeki ürünün hasar görmesini engellemek adına boşlukları köpük ya da paketleme balonuyla iyice doldurmalısınız.

Hasar ya da kayıp durumlarında endişeye gerek yok

Gönderim esnasında sizinle hiçbir ilgisi olmayan nedenlerden dolayı ürün hasar görebilir ya da kaybolabilir. Her ne kadar sizin durumu engellemek adına yapabilecek bir şeyiniz olmamışsa ve sorun sizin hatanızdan kaynaklanmıyorsa da müşteriniz, bu konuda da sizi sorumlu tutabilir.

Böyle durumlarda sizin ve müşterinizin mağdur olmaması adına alabileceğiniz en iyi önlem, ürününüzü/gönderinizi sigortalatmak olabilir. Böylelikle hem siz maddi kayıplar yaşamamış olursunuz hem de müşterinizin ürününü sağlam bir şekilde teslim edebileceğine dair güvenini kazanabilirsiniz. Üstelik, kargo aşamasında hasar gören ya da kaybolan ürünü yenisiyle değiştirmeniz, müşterinizin gözünde de itibar kazanmanızı sağlar.

Belki ek bir sigorta masrafı ödüyor olmak maliyetliymiş gibi görünebilir, ancak aksi durumları göz önünde bulundurduğunuzda sigorta işlemi sayesinde elde edeceğiniz zaman ve maddi kazancın kayıplarınızdan çok daha fazla olacağını düşünebilirsiniz. Ayrıca, sigorta ücretlerini ürün fiyatlarına yansıtma yoluna da gidebilirsiniz. Kullanıcılarınız benzer ürünü diğer sitelerde çok daha düşük fiyata bulsa bile sizin daha güvenilir olduğunuzu bilerek tercihini yine de sizden yana kullanabilir.

Maliyetleri düşürmek elinizde

Ticaret yaptığınıza göre önceliğiniz de kar etmek ve satış oranlarını artırmanın temel kurallarından biri de maliyeti düşürmek. Özellikle nakliye masrafları, maliyeti şişirip satıştan elde ettiğiniz kazancın büyük bir bölümüne mal olabilir.

Gönderim masraflarını kısmak için biraz araştırma yaparak en cazip teklifleri sunan kargo firmasıyla anlaşabilirsiniz. Bazı firmalar oluklu karton koli, paketleme köpüğü, baloncuklu naylon gibi paketleme malzemelerini de ücretsiz ya da ciddi indirimlerle sunabiliyor.

Sonuç olarak e-ticaret firmalarının paketleme ve gönderim konularında yaşadığı ortak sorunlar her ne kadar üstesinden gelinmesi imkansız gibi görünse de çözümlerini de içlerinde barındırıyor. Ufak tefek aksaklıklar her zaman yaşansa da biraz dikkat ve alınacak önlemlerle hepsini aşabilmek mümkün. Eğer siz de müşterilerinizi memnun edecek bir e-ticaret sitesine sahip olmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız zaman kaybetmeden IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)