Depo yönetiminde en sık karşılaşılan sorunlar

Depo yönetimi ve lojistik, e-ticaret operasyonlarının başarıyla yürütülmesinde oldukça önemli olan aşamalar olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü lojistik sistemini iyi kurgulamayan e-ticaret firmaları, bir süre sonra müşteri şikayetlerinin artmaya başlaması, satışlarda azalma ve hatta işletmeyi kapatmak zorunda kalma gibi risklerle karşı karşıya kalabiliyor. Peki e-ticaret firmaları, depo yönetiminde en çok hangi sorunları yaşıyor ve bunları çözmek için neleri göz önünde bulunmaları gerekiyor?

1) İade veya değişim için geri gelen ürünlerin tedarikçiye iadesi

Bu konuda sorun yaşanmaması için e-ticaret firmalarının tedarikçilerle yapacakları iş sözleşmelerini dikkatle hazırlamalarında fayda var. Normal koşullarda tüketici hakları mevzuatı kapsamında müşteriden iade veya değişim için gelen ürünleri tedarikçi firmalar almak/değiştirmek zorundadır. Ancak bu noktada sözleşme kapsamında yer almayan maddeler, bu konuda birtakım sorunlar yaşanmasına yol açabiliyor.

2) Depoya kapasitenin üzerinde ürün sevkiyatı yapılmasına bağlı olarak iş yığılması

Eğer depo ve diğer depertmanlar arasında iyi koordinasyon sağlanmazsa çeşitli sorunlarla başa çıkmak zorunda kalınabilir. Planlama departmanının depo kapasitesinin üzerinde ürün sevkiyatı planlaması da yaşanması muhtemel sorunlardan sadece biri. Böyle bir durumda depoda fazla iş yükü olacağı için müşteriye ürün gönderiminde aksamalar yaşanabiliyor. Bu sorunun önüne geçmek için ise depodaki mal kabul, kalite kontrol, depo stok ve sevkiyat bölümlerinin kapasitelerinin ürün grubu bazında yapılması gerekiyor.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

3) Depoya gelen ürünlerin doküman ve bilgilerinde eksikler/yanlışlar olması

E-ticaret firmaları bu tür sıkıntıları en çok tedarikçi firmalarla yaşıyor. Bu sıkıntıların önüne geçebilmek adına tedarikçi firmalarla iş anlaşması yaparken “ürün gönderim bilgisi standartları” net olarak belirlenmeli. Tedarikçiler mutlaka koli üzerine yazacakları etiket bilgisini ve irsaliye detaylarını iyi bilmeli. Örneğin, irsaliye üzerinde marka, model, renk, ebat gibi bilgilerin olması, depoda mal kabul sırasında oluşabilecek sorunları engelleyen pratik bir önlem olabilir.

4) Depo mal kabul bölümünde bekleyen ürünlerin karışması/kaybolması

Bu tür sorunların üstesinden gelebilmek için depoda mal kabul alanlarının tanımlanması ve yer çizgileriyle ayrılması gibi çözümler üretilebilir. Stoklu ve konsinye ürünler için ayrı ayrı alanlar ayırmak, her parti ürünü ayrı paletler üzerine yerleştirmek de bu tür karışıklık sorunlarını engellemede başarılı olabiliyor. Ayrıca paletlerin üzerinde ürünü tanımlayan etiketlerin yer alması da işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Depodaki mal kabul işlemleri ve lojistik, e-ticaret iş süreçlerinde hayati önem taşıyor. Burada yapılacak en ufak hata sonucu müşteri kayıpları yaşanması bile olası. Bu nedenle operasyonel süreçleri kolaylaştıracak birtakım önlemler almanız faydanıza olabilir. Bunun yanı sıra e-ticaret mağazanızın müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilecek donanıma sahip olması da memnuniyet oranlarını artırmada büyük rol oynuyor. Eğer siz de beklentileri karşılayabilecek bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)