DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Depo yönetiminde en sık karşılaşılan sorunlar

Depo yönetiminde en sık karşılaşılan sorunlar

Depo yönetimi ve lojistik, e-ticaret operasyonlarının başarıyla yürütülmesinde oldukça önemli olan aşamalar olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü lojistik sistemini iyi kurgulamayan e-ticaret firmaları, bir süre sonra müşteri şikayetlerinin artmaya başlaması, satışlarda azalma ve hatta işletmeyi kapatmak zorunda kalma gibi risklerle karşı karşıya kalabiliyor. Peki e-ticaret firmaları, depo yönetiminde en çok hangi sorunları yaşıyor ve bunları çözmek için neleri göz önünde bulunmaları gerekiyor?

1) İade veya değişim için geri gelen ürünlerin tedarikçiye iadesi

Bu konuda sorun yaşanmaması için e-ticaret firmalarının tedarikçilerle yapacakları iş sözleşmelerini dikkatle hazırlamalarında fayda var. Normal koşullarda tüketici hakları mevzuatı kapsamında müşteriden iade veya değişim için gelen ürünleri tedarikçi firmalar almak/değiştirmek zorundadır. Ancak bu noktada sözleşme kapsamında yer almayan maddeler, bu konuda birtakım sorunlar yaşanmasına yol açabiliyor.

2) Depoya kapasitenin üzerinde ürün sevkiyatı yapılmasına bağlı olarak iş yığılması

Eğer depo ve diğer depertmanlar arasında iyi koordinasyon sağlanmazsa çeşitli sorunlarla başa çıkmak zorunda kalınabilir. Planlama departmanının depo kapasitesinin üzerinde ürün sevkiyatı planlaması da yaşanması muhtemel sorunlardan sadece biri. Böyle bir durumda depoda fazla iş yükü olacağı için müşteriye ürün gönderiminde aksamalar yaşanabiliyor. Bu sorunun önüne geçmek için ise depodaki mal kabul, kalite kontrol, depo stok ve sevkiyat bölümlerinin kapasitelerinin ürün grubu bazında yapılması gerekiyor.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

3) Depoya gelen ürünlerin doküman ve bilgilerinde eksikler/yanlışlar olması

E-ticaret firmaları bu tür sıkıntıları en çok tedarikçi firmalarla yaşıyor. Bu sıkıntıların önüne geçebilmek adına tedarikçi firmalarla iş anlaşması yaparken “ürün gönderim bilgisi standartları” net olarak belirlenmeli. Tedarikçiler mutlaka koli üzerine yazacakları etiket bilgisini ve irsaliye detaylarını iyi bilmeli. Örneğin, irsaliye üzerinde marka, model, renk, ebat gibi bilgilerin olması, depoda mal kabul sırasında oluşabilecek sorunları engelleyen pratik bir önlem olabilir.

4) Depo mal kabul bölümünde bekleyen ürünlerin karışması/kaybolması

Bu tür sorunların üstesinden gelebilmek için depoda mal kabul alanlarının tanımlanması ve yer çizgileriyle ayrılması gibi çözümler üretilebilir. Stoklu ve konsinye ürünler için ayrı ayrı alanlar ayırmak, her parti ürünü ayrı paletler üzerine yerleştirmek de bu tür karışıklık sorunlarını engellemede başarılı olabiliyor. Ayrıca paletlerin üzerinde ürünü tanımlayan etiketlerin yer alması da işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Depodaki mal kabul işlemleri ve lojistik, e-ticaret iş süreçlerinde hayati önem taşıyor. Burada yapılacak en ufak hata sonucu müşteri kayıpları yaşanması bile olası. Bu nedenle operasyonel süreçleri kolaylaştıracak birtakım önlemler almanız faydanıza olabilir. Bunun yanı sıra e-ticaret mağazanızın müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilecek donanıma sahip olması da memnuniyet oranlarını artırmada büyük rol oynuyor. Eğer siz de beklentileri karşılayabilecek bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: depo sorunlarıDepo yönetimidepo yönetimi çözümlerie-ticaret firmasıe-ticaret mağazasıe-ticaret müşterileriLojistiklojistik sorunlarımüşteri memnuniyetionline mağazatedarikçiürün değişimiürün iadesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!