Depo yönetiminde en sık karşılaşılan sorunlar

Depo yönetimi ve lojistik, e-ticaret operasyonlarının başarıyla yürütülmesinde oldukça önemli olan aşamalar olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü lojistik sistemini iyi kurgulamayan e-ticaret firmaları, bir süre sonra müşteri şikayetlerinin artmaya başlaması, satışlarda azalma ve hatta işletmeyi kapatmak zorunda kalma gibi risklerle karşı karşıya kalabiliyor. Peki e-ticaret firmaları, depo yönetiminde en çok hangi sorunları yaşıyor ve bunları çözmek için neleri göz önünde bulunmaları gerekiyor?

1) İade veya değişim için geri gelen ürünlerin tedarikçiye iadesi

Bu konuda sorun yaşanmaması için e-ticaret firmalarının tedarikçilerle yapacakları iş sözleşmelerini dikkatle hazırlamalarında fayda var. Normal koşullarda tüketici hakları mevzuatı kapsamında müşteriden iade veya değişim için gelen ürünleri tedarikçi firmalar almak/değiştirmek zorundadır. Ancak bu noktada sözleşme kapsamında yer almayan maddeler, bu konuda birtakım sorunlar yaşanmasına yol açabiliyor.

2) Depoya kapasitenin üzerinde ürün sevkiyatı yapılmasına bağlı olarak iş yığılması

Eğer depo ve diğer depertmanlar arasında iyi koordinasyon sağlanmazsa çeşitli sorunlarla başa çıkmak zorunda kalınabilir. Planlama departmanının depo kapasitesinin üzerinde ürün sevkiyatı planlaması da yaşanması muhtemel sorunlardan sadece biri. Böyle bir durumda depoda fazla iş yükü olacağı için müşteriye ürün gönderiminde aksamalar yaşanabiliyor. Bu sorunun önüne geçmek için ise depodaki mal kabul, kalite kontrol, depo stok ve sevkiyat bölümlerinin kapasitelerinin ürün grubu bazında yapılması gerekiyor.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

3) Depoya gelen ürünlerin doküman ve bilgilerinde eksikler/yanlışlar olması

E-ticaret firmaları bu tür sıkıntıları en çok tedarikçi firmalarla yaşıyor. Bu sıkıntıların önüne geçebilmek adına tedarikçi firmalarla iş anlaşması yaparken “ürün gönderim bilgisi standartları” net olarak belirlenmeli. Tedarikçiler mutlaka koli üzerine yazacakları etiket bilgisini ve irsaliye detaylarını iyi bilmeli. Örneğin, irsaliye üzerinde marka, model, renk, ebat gibi bilgilerin olması, depoda mal kabul sırasında oluşabilecek sorunları engelleyen pratik bir önlem olabilir.

4) Depo mal kabul bölümünde bekleyen ürünlerin karışması/kaybolması

Bu tür sorunların üstesinden gelebilmek için depoda mal kabul alanlarının tanımlanması ve yer çizgileriyle ayrılması gibi çözümler üretilebilir. Stoklu ve konsinye ürünler için ayrı ayrı alanlar ayırmak, her parti ürünü ayrı paletler üzerine yerleştirmek de bu tür karışıklık sorunlarını engellemede başarılı olabiliyor. Ayrıca paletlerin üzerinde ürünü tanımlayan etiketlerin yer alması da işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Depodaki mal kabul işlemleri ve lojistik, e-ticaret iş süreçlerinde hayati önem taşıyor. Burada yapılacak en ufak hata sonucu müşteri kayıpları yaşanması bile olası. Bu nedenle operasyonel süreçleri kolaylaştıracak birtakım önlemler almanız faydanıza olabilir. Bunun yanı sıra e-ticaret mağazanızın müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilecek donanıma sahip olması da memnuniyet oranlarını artırmada büyük rol oynuyor. Eğer siz de beklentileri karşılayabilecek bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)