Depo yönetiminde en sık karşılaşılan sorunlar

IS 141016 depo yonetimi 700

Depo yönetimi ve lojistik, e-ticaret operasyonlarının başarıyla yürütülmesinde oldukça önemli olan aşamalar olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü lojistik sistemini iyi kurgulamayan e-ticaret firmaları, bir süre sonra müşteri şikayetlerinin artmaya başlaması, satışlarda azalma ve hatta işletmeyi kapatmak zorunda kalma gibi risklerle karşı karşıya kalabiliyor. Peki e-ticaret firmaları, depo yönetiminde en çok hangi sorunları yaşıyor ve bunları çözmek için neleri göz önünde bulunmaları gerekiyor?

1) İade veya değişim için geri gelen ürünlerin tedarikçiye iadesi

Bu konuda sorun yaşanmaması için e-ticaret firmalarının tedarikçilerle yapacakları iş sözleşmelerini dikkatle hazırlamalarında fayda var. Normal koşullarda tüketici hakları mevzuatı kapsamında müşteriden iade veya değişim için gelen ürünleri tedarikçi firmalar almak/değiştirmek zorundadır. Ancak bu noktada sözleşme kapsamında yer almayan maddeler, bu konuda birtakım sorunlar yaşanmasına yol açabiliyor.

2) Depoya kapasitenin üzerinde ürün sevkiyatı yapılmasına bağlı olarak iş yığılması

Eğer depo ve diğer depertmanlar arasında iyi koordinasyon sağlanmazsa çeşitli sorunlarla başa çıkmak zorunda kalınabilir. Planlama departmanının depo kapasitesinin üzerinde ürün sevkiyatı planlaması da yaşanması muhtemel sorunlardan sadece biri. Böyle bir durumda depoda fazla iş yükü olacağı için müşteriye ürün gönderiminde aksamalar yaşanabiliyor. Bu sorunun önüne geçmek için ise depodaki mal kabul, kalite kontrol, depo stok ve sevkiyat bölümlerinin kapasitelerinin ürün grubu bazında yapılması gerekiyor.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

3) Depoya gelen ürünlerin doküman ve bilgilerinde eksikler/yanlışlar olması

E-ticaret firmaları bu tür sıkıntıları en çok tedarikçi firmalarla yaşıyor. Bu sıkıntıların önüne geçebilmek adına tedarikçi firmalarla iş anlaşması yaparken “ürün gönderim bilgisi standartları” net olarak belirlenmeli. Tedarikçiler mutlaka koli üzerine yazacakları etiket bilgisini ve irsaliye detaylarını iyi bilmeli. Örneğin, irsaliye üzerinde marka, model, renk, ebat gibi bilgilerin olması, depoda mal kabul sırasında oluşabilecek sorunları engelleyen pratik bir önlem olabilir.

4) Depo mal kabul bölümünde bekleyen ürünlerin karışması/kaybolması

Bu tür sorunların üstesinden gelebilmek için depoda mal kabul alanlarının tanımlanması ve yer çizgileriyle ayrılması gibi çözümler üretilebilir. Stoklu ve konsinye ürünler için ayrı ayrı alanlar ayırmak, her parti ürünü ayrı paletler üzerine yerleştirmek de bu tür karışıklık sorunlarını engellemede başarılı olabiliyor. Ayrıca paletlerin üzerinde ürünü tanımlayan etiketlerin yer alması da işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Depodaki mal kabul işlemleri ve lojistik, e-ticaret iş süreçlerinde hayati önem taşıyor. Burada yapılacak en ufak hata sonucu müşteri kayıpları yaşanması bile olası. Bu nedenle operasyonel süreçleri kolaylaştıracak birtakım önlemler almanız faydanıza olabilir. Bunun yanı sıra e-ticaret mağazanızın müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilecek donanıma sahip olması da memnuniyet oranlarını artırmada büyük rol oynuyor. Eğer siz de beklentileri karşılayabilecek bir online mağazaya sahip olmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)