DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret firmaları için SaaS modelinin avantaj ve dezavantajları

E-ticaret firmaları için SaaS modelinin avantaj ve dezavantajları

Son yıllarda kullanımı hızla artan ve özellikle e-ticarette büyük gelişme gösteren SaaS (Software as a Service) modelinde girişimciler, e-ticaret altyapılarını kurarken yazılım hizmeti veren firmalarla çalışarak kolayca e-ticaret sitelerini kurabiliyor.

Peki, tam olarak nedir bu SaaS modeli? Yazılım hizmeti veren firmalar ile oluşturulan e-ticaret altyapılarının girişimcilere sağladığı kolaylıkların yanında ne gibi avantaj ve dezavantajları bulunuyor?

Saas modelinin avantajları

Hızlı kurulum

Sıfırdan kurulacak bir e-ticaret sitesine kıyasla, kullanılacak bir e-ticaret altyapı paketi ile çok daha kısa sürelerde profesyonel e-ticaret sitenize sahip olabilirsiniz. Ayrıca kurulum sürecinde ortaya çıkabilecek bir çok tasarım ve yazılım maliyetinden de kurtulmuş olursunuz.

Hosting hizmetleri için ayrıca ücret ödemezsiniz

Standart lisanslı e-ticaret modellerinde, yazılım için ödenen lisans ücretleri içerisinde hosting hizmetlerini de barındırdığı için, ayrıca bir hosting firmasıyla anlaşma zorunluluğunuz ortadan kalkıyor. Yani tek bir SaaS hizmeti ile hosting, e-posta, database alanı gibi pek çok hizmeti tek bir yerden yönetebilirsiniz. Bu sayede oluşabilecek karışıklıkların da önüne geçmeniz daha kolay olabilir.

Web sitesi güvenliği yazılım hizmeti veren firma tarafından sağlanır

E-ticaret sitelerinin vazgeçilmez özelliklerinin başında kredi kartı ve diğer ödeme seçeneklerinin kullanılabilir olması geliyor. Yani kullanıcı verilerinin güvenliğinin sağlanması, e-ticarette büyük önem taşıyor. İşin içine ödeme araçları girdiği için e-ticaret sitelerinin güvenliği de üst düzey olmak durumunda. SaaS modelinde yazılım hizmeti veren firmalar güvenlikle ilgili gereklilikleri de yerine getirdikleri için tehdit oluşturan durumların önlemini de otomatik olarak almış oluyorsunuz.

Yeni özellikler otomatik olarak güncellenir

E-ticaret altyapısı için aldığınız hizmetin türüne göre, hizmet sağlayıcının geliştirdiği her türlü güncelleme ve yenilikte sizin de e-ticaret siteniz otomatik olarak yenilenir ve günün şartlarına göre güncellenmiş olur.

Saas modelinin dezavantajları

B2B altyapı sorunları

SaaS modeli ile çalışan firmalar, birtakım B2B özelliklerini göz ardı edebiliyor. Standart B2B web sitelerinin en önemli özelliklerinin başında çevrimiçi siparişlerin yanında kaliteli bir müşteri deneyimi de geliyor. Bu deneyimi doğrudan etkileyen, çoklu abonelik, hızlı sipariş gibi bazı özellikler SaaS modeli ile çalışan firmalar tarafından sağlanmıyor. Ancak bu dezavantajın üstesinden gelebilmek için IdeaSoft size destek olabilir.

Eklentiler sıkıntı yaratabilir

SaaS modeli ile birlikte yüklenen üçüncü parti eklentiler zaman içinde e-ticaret sitesi kullanımını sıkıntıya sokabilir. Bu eklentiler zamanla, kullanıcı ara biriminin tutarlılığını bozabilir ya da yavaşlatabilir. IdeaSoft Ar-Ge ekibi, bu güncellemeleri önceden test ederek, sıkıntıları baştan engellemekte ve e-ticaret sitenizi sorunsuzca güncellemekte.

SaaS modelinde web sitenin sahibi olmazsınız

Bu modeli kullanan e-ticaret siteleri aylık ya da yıllık olarak ödeme yapmak durumundadır. Bu tarz web sitelerinin yedeklemesini yapmak da mümkün olmayabiliyor. Aylık maliyetler göz önünde bulundurulduğunda SaaS platformundan faydalanmanın çok daha uygun hale geldiği anlaşılabilir. Dolayısıyla bu madde çok da dezavantaj sayılmayabilir.

Özellikle sektöre yeni girmek isteyen e-ticaret girişimcileri için büyük kolaylıklar sunan SaaS teknolojisi, başlangıçta karşılaşılabilecek birçok zorluğun kolayca üstesinden gelmenize yadımcı oluyor. Bir SaaS platformu olan IdeaSoft ile siz de kendi e-ticaret sitenize sahip olabilirsiniz. Eğer siz de bir an önce sektöre adım atmak istiyorsanız hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: altyapıB2B ticarete-ticarete-ticaret desteğie-ticaret mağazasıe-ticaret paketie-ticaret paketlerie-ticaret sitesiödeme seçenekleriSaaS modelisite altyapısısoftware as a serviceWeb sitesiyazılımyazılım hizmetiyazılım kiralama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!