Dünyada e-ticaretin yeni trendleri

Dünyada e-ticaretin yeni trendleri

E-ticaret dünyası her geçen gün daha heyecan verici yeniliklerin ortaya çıktığı bir platform olmaya devam ediyor. Rekabetin çok yüksek olduğu bu piyasada firmalar, rakiplerini geride bırakmak için her yolu denemek zorunda kalıyorlar.

Peki, e-ticaret alanındaki en son yenilikler nelerdir? Çevrimiçi iş dünyasında, bundan sonra devrim niteliğinde hangi gelişmeler yaşanacak? Henüz denenmemiş bir pazarlama stratejisi var mı? Bütün bu soruların cevapları bu yazımızda…

Süper hızlı teslimat seçenekleri

Teslimat için bir ya da daha fazla gün bekleme zorunluluğu hızla tarihe karışıyor. Artık çoğu çevrimiçi alışveriş firması, mümkün olan bölgelerde, aynı gün teslimat sistemini kullanır duruma geldi. Teslimatın geleceğinde bundan sonra, ürünün saatler içinde tüketiciye ulaştırılabilmesi ya da tüketicinin ürünü alabileceği teslimat ofisleri gibi yenilikler olabilir.

Yaratıcılıkta sosyal işbirliği

İnternetten satışta, özellikle tasarıma dayalı satış yapan firmaların birçoğu, yaratıcı süreçte kullanıcılarıyla işbirliği yapıyor. Pek çok t-shirt firmasının sayfasında, kullanıcıların kendi tasarımlarını hazırlayabileceği arayüzler bulunuyor. Bu sayede tüketici, tamamen kendine ait, özgün t-shirt tasarımlarını satın alabiliyor.

Mobil konuma göre satış

Şimdiden, perakende mağazalarının uygulama bildirimlerini harekete geçiren coğrafi hedefleme yöntemleri kullandıklarını görmeye başladık. Bu tarz pazarlama yöntemleri perakende sektörünü hızla ileriye taşıyacak gibi görünüyor. Coğrafi hedefleme (geotargetting) yapılarak uygulanan, kampanya, indirim ya da benzeri pazarlama araçları sayesinde hem çevrimiçi hem de fiziksel mağazaların satışları arttırılabiliyor.

Keyifli bir alışveriş için gerçek dünya ile bağlantılar sağlamak

E-ticaret dünyasının aşması gereken sorunların başında, fiziksel alışveriş ortamında alışveriş yapmanın hala kişiler için daha eğlenceli bir deneyim oluşu geliyor. Tüketiciler alışverişe çıkmayı, sadece eksik ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan bir aktivite olarak değil, aynı zamanda rahatlamak, vakit geçirmek ve arkadaşlarıyla sosyalleşmek için iyi bir yol olarak görüyor. İlerleyen günlerde, e-ticareti daha keyifli kılacak, insanlara alışveriş yaparken dış dünya ile bağlantı kurmalarına yardımcı olabilecek yenilikler görebiliriz.

Görsel pazarlama teknikleri

Ürün açıklamalarının, görsellerin ve tanıtım videolarının pazarlama sürecinde ne kadar etkili olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Fiziksel bir satış temsilcisinin olmadığı e-ticaret dünyasında, kullanıcılara güven veren video tanıtımların kullanımının yaygınlaşacağını hatta alışveriş yapan kişinin doğrudan etkileşime girebileceği, interaktif ürün videolarının e-ticaret sitelerinde daha yaygın olarak kullanılacağını öngörmek çok da zor değil.

E-ticaretin geleceğinde bizi ne gibi yeniliklerin beklediğini henüz tam olarak bilemesek de önümüzdeki yıl için dünyada trend olması beklenen yeniliklerle çevrimiçi alışveriş daha heyecanlı ve keyifli bir hale gelecek gibi görünüyor. Siz de bu kazançlı dünyada şimdiden yerinizi almak istiyorsanız, alanında lider altyapı kuruluşu IdeaSoft her konuda yanınızda olmaya hazır. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun IdeaSoft ile siz de kazanın.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)