DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Çin’den ürün ithal ederken dikkat etmeniz gereken noktalar

Çin’den ürün ithal ederken dikkat etmeniz gereken noktalar

Çin ucuz maliyetli iş gücü ve gelişmiş üretim sektörü ile dünyanın en önemli ihracatçı ülkelerinin başında geliyor. Ülkemizde ilgi çekici, farklı veya daha uygun bir fiyata satışa sunabileceğiniz ürün ya da ürünleri değerlendirirken Çin size muazzam bir kaynak sağlayabilir.

Ticaret işinizde başarılı olmanızı sağlayacak, bütçenize uygun, karlılığınızı artıracak ürünleri belirleyip, Çin’den ithal etmek oldukça avantajlı olsa da dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar olduğunu unutmayın. Özellikle tüketicilerin alışverişlerini yaparken çok daha bilinçli hareket ettiği ve ucuz Çin mallarına karşı biraz daha ön yargılı yaklaştığı günümüzde bu konuda çok daha özenli olmanız büyük önem taşıyor.

Peki, Çin’den ürün ithal ederken, sorun yaşamamanız ve işinizde başarılı olmanız için nelere dikkat etmelisiniz?

Ön araştırmaya zaman ayırın

Öncelikle internet üzerinden detaylı bir araştırma yapmanız doğru ürünleri belirlemeniz ve genel bir maliyet hesabı çıkarabilmeniz için oldukça önemli bir adım olabilir. İnternetin sunduğu birçok avantaj ticaret sektöründe girişimcilere büyük kolaylıklar sağlıyor. Örneğin istediğiniz ürünleri getirtmek için birçok bağlantıya kolayca ulaşabilir, videolar ve gelişmiş fotoğraflama teknikleri ile ürünleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Bunun için B2B sitelerde Çin’deki üretici ve kontrolör firmaları bulabilir ve uygun gördüklerinizle hemen irtibata geçebilirsiniz.

Gidin, görün ve seçin

Bazı durumlarda internet üzerinden işin tüm süreçlerini etkili ve sorunsuz bir şekilde yürütebilseniz de bazen bu süreç biraz daha karmaşık bir hale gelebilir. Bu noktada, işinizin hacmine ve getireceğiniz ürünlerin niteliklerine göre, özellikle işinizin başlangıç aşamasında Çin’e giderek, ürünleri yerinde görmenizde ve iş yapacağınız firmaları tüm detaylarıyla en doğru şekilde değerlendirmenizde fayda var.

Anlaşmadan önce dikkat edin

Eğer Çin’den ürün getirmek için gidip seçimi ve anlaşmaları orada yapamıyorsanız, internet üzerinden yürüteceğiniz süreçte, ilk karşınıza çıkabilecek sorun dil sorunu olabilir. Bunu önlemek açısından Çin’deki firmaları incelerken kendilerine ait web sitelerinin olup olmadığına ve sitelerinde İngilizce başta olmak üzere farklı dil seçenekleri sunup sunmadıklarına dikkat edebilirsiniz.

Uygun firmaları belirleyip irtibata geçtiğinizde ise kendinizi doğru bir şekilde ifade edebilmek ve net olarak anlaşabilmek istiyorsanız temel ve sade bir İngilizce kullanmanızda fayda var. Yine de çalışacağınız firma ile anlaşmanızı netleştirmeden önce ürünle ilgili bir örnek görmeniz olabilecek birçok sorunun da önüne geçebilir. Ayrıca iş yapacağınız firmanın referanslarını da inceleyerek daha doğru bir tercih yapabilirsiniz.

Ticaret işiniz için Çin’den ürün getirmek istiyorsanız, konuyla ilgili olarak sitemizde daha önce yayınlanan aşağıdaki yazıları da incelemenizi tavsiye ederiz:

Çin’den ithalat için birinci kural: Çin iş kültürünü anlamak Çin’den ürün ithal etmek için ipuçları – 1 Çin’den ürün ithal etmek için ipuçları – 2 Çin’den ithalat yaparken kontrolör bir firma ile çalışmak

İster yurt dışından, isterseniz de Türkiye’den tedarik ürünleri internet üzerinden satmak için Türkiye’nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcı IdeaSoft her zaman yanınızda. Siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak, siz de e-ticarete başarılı bir giriş yapabilirsiniz.


İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Girişimciliğiticaret
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!