Çalışma şekillerine göre e-ticaret iş modelleri

Dünya’da ve Türkiye’de e-ticaretin gelişme süreci ve pazar büyüklüğü hakkında bilgi edindikten sonra, e-ticaretin çalışma şekline göre iş modelleri olduğunu, bu iş modellerinden hangisinin size en uygun olduğunu belirlemeniz faydalı olacaktır. E-ticaretin, sadece internetten alışveriş yapmak olmadığı, farklı iş modellerinin olduğunu öğrenmek, bu sektörde iyi bir pazar payı elde etmek açısından önem teşkil ediyor.

Aşağıda okuyacağınız iş modelleri, her ne kadar günümüzde standart türler olarak öne çıkıyor olsa da e-ticaretin kapsamının net olarak belirlenmiş olduğunu söylemek mümkün değil. Sürekli olarak gelişmekte olan e-ticaret piyasasına, yeni iş modelleri eklenebilir, dolayısıyla da farklı pazarlama ve satış türleri ortaya çıkabilir. Ancak hali hazırdaki iş modellerinin neler olduğunu görmek, bunlardan hangisinin şirketiniz için en uygun yöntem olduğunu bilmek, özellikle e-ticarete yeni atılmak isteyenler için oldukça faydalı olacaktır.

B2C (Business to Consumer / Firmadan Tüketiciye)

Dünyada en yaygın e-ticaret çalışma şekli olarak karşımıza çıkan bu modelde, firmalar ürün ve hizmetlerin satışlarını doğrudan tüketiciye yapmaktadır. B2C e-ticarette, oldukça geniş bir müşteri kitlesine ulaşma imkanı bulunmaktadır. Ürünler ve fiyatları açık bir şekilde tüketiciye sunulur ve tüketicinin garanti hakları, teslimat süresi, kargo masrafları gibi bilgiler de müşteriye bildirilir. Bu iş modelinde, birden fazla müşteri bulunacağından, farklı zevk ve ihtiyaçlara göre ürün sunmak faydalı olacaktır. Bu çalışlma şekliyle hizmet veren online mağazalar arasında Amazon.com, Hepsiburada.com, Hizlial.com, ebebek.com vb. yer almaktadır.

B2B (Business to Business / Firmadan Firmaya)

Üretici firma ile toptancı arasındaki e-ticaret ya da toptancı ile perakendeci arasındaki e-ticaret olarak nitelendirebileceğimiz bu e-ticaret türünde, çoğunlukla tercih edilen, B2B sitelerin sağladığı XML bilgileri ile kendi müşterilerine ürün ve stok gösterip, sipariş geldikçe B2B kanalı üzerinden tedarik sağlanmaktadır.

Bu sayede firmalar, gereksiz stok maliyetlerinden kurtulduğu gibi, ara malların toplu satışları da rahat bir şekilde gerçekleşmektedir. B2B, özellikle KOBİ’lerin internet üzerinden mal alımı yapabilmesi, diğer KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri satabilmesi açısından oldukça faydalı bir e-ticaret modelidir. B2B şekline sahip firmalar arasında Ingram Micro, Sirketce.com ve Index Grup örnek olarak gösterilebilir.

C2C (Consumer to Consumer / Tüketiciden Tüketiciye)

Tüketicilerin birbirleriyle alışveriş yapmasına imkan tanıyan C2C aynı zamanda B2C ile de paralel bir çalışma şekline sahiptir. Bu sistem sayesinde tüketiciler, düzenli ticari yükümlülüklere girmeksizin, ürün ve hizmet alım-satımı yapabilmektedir. Genellikle açık arttırma ve ikinci el eşya satan siteler C2C çalışma şeklindeki e-ticaret siteleridir. Dünyaca ünlü eBay ile gittigidiyor.com ve sahibinden.com bu çalışma şeklinin başarılı örnekleridir.

C2B (Consumer to Business / Tüketiciden Firmaya)

Türketicilerin mallarını şirketlere sattığı bu iş modeli, geleneksel olan şirketten tüketiciye ürün satmasından farklı bir yapıya sahip. Genellikle kişisel blog ve internet forumlarında rastlanan bu model, bir ya da birden fazla tüketicinin geliştirmiş oldukları ürün ve hizmetler, firmalara satılmaktadır.

Buraya kadar anlattıklarımız, genellikle karşınıza çıkacak olan çalışma şekillerine göre e-ticaret modelleridir. Yukarıda yer alan modeller dışındaki diğer iş modelleri ise şunlardır:

  • B2E (Business to Employee): Firmadan Çalışana
  • G2G (Government to Government): Devletten Devlete
  • G2B (Government to Business): Devletten Firmaya
  • B2G (Busines to Government): Firmadan Devlete
  • G2C (Government to Consumer/Citizen): Devletten Tüketiciye/Vatandaşa
  • C2G (Consumer/Citizen to Government): Tüketiciden/Vatandaştan Devlete

Ne tür bir çalışma şekliyle e-ticarete atılacağınıza karar verdiyseniz, IdeaSoft’un Akıllı E-ticaret Paketleri’ni deneyebilirsiniz. Gelin, siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, internet üzerinden kolaylıkla satış yapmaya ve kazanç elde etmeye başlayın…

[snippet slug=”en-cok-okunan-yazilar” /]
[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Senem Savcu
2 Mart 2023

Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların kullanışsız olduğunu düşünür. Ancak gerçekte ücretsiz sunulan bu imkanların avantajları ya da dezavantajları seçilen firmalara göre değişkenlik gösterir. Eğer doğru bir platform seçerseniz, ücretsiz sistemler de sorunsuz bir…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç yapmanız sağlanır. Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları göz önünde bulundurulduğunda süreç oldukça kolaydır. İlgili Rehber: E-ticaret Sitesi…(Continue Reading)

Senem Savcu
16 Şubat 2023

Online alışveriş tüketicilere fiziksel bir mağazaya kadar ürünleri görme ve satın alma imkanı sunar. Kişiler nerede olursa olsun, bu sistemlerden yararlanması mümkündür. Aynı zamanda bu dünyaya adım atmak istiyorsanız en iyi ücretsiz e-ticaret sitesi açmak mümkündür. Bu kapsamda mevcut olan çok sayıda firma vardır. Hem yerli hem de yabancı seçenekler oldukça fazladır. Ancak bir e-ticaret…(Continue Reading)

Senem Savcu
11 Şubat 2023

E ticaret sitesi nasıl kurulur? Sorusu, markasını dijitale taşımak isteyenler tarafından merak edilmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapma her geçen gün artan bir trenddir. Zira insanlar acil olmayan ihtiyaçlarını internetten sipariş vermeyi her zaman pratik ve rahat bulur. Bu bakımdan bu sektörde mevcut olan çok sayıda firma vardır. E-ticarete başlamak başlangıçta zor gibi dursa da takip…(Continue Reading)

Senem Savcu
9 Şubat 2023

E-ticaret dünyası her geçen gün gelişen bir dünyadır. Çünkü insanlar internetten alışveriş yapıp, ürünün adresine kadar gelmesini her zaman avantajlı olarak görür. Eğer bir şeye acil gereksinim duyulmuyorsa, çoğu kişi internetten bakmayı tercih eder. Bu dünya oldukça canlı olduğu için pek çok girişimci veya küçük ve orta boyutlu işletme buraya adım atmak ister. Dijitalleşme sürecini…(Continue Reading)