Ücretsiz e-ticaret sistemlerinin dezavantajları nelerdir?

E-ticaret sektörüne atılmak isteyenlerin ilk başvurduğu kaynaklardan biri de kuşkusuz ki ücretsiz e-ticaret sistemleri. Açık kaynak dünyasının sunduğu bu yazılımlar sayesinde, sadece alan adı ve barındırma gibi ek hizmetlere ücret ödeyerek e-ticaret sitesi kurmak mümkün. Ancak işin aslı tam da göründüğü gibi değil. Bu sistemler, ilk başta bütçesel anlamda cazip görünüyor olsa da genellikle üçüncü parti eklentilere sahip olabilmek için belli bir ücret ödenmesi gerekiyor.

Sitenizin daha dinamik, daha güçlü, daha fonksiyonel bir yapıya sahip olması için de bu modüllerden bolca satın almak isteyebilirsiniz. Hal böyle olunca da tabiri caizse durum tam da astarı yüzünden pahalıya geldi dedirtiyor. İşin maddi boyutu bir kenara, ücretsiz e-ticaret sistemlerinin beş önemli dezavantajı daha bulunuyor:

1. Güvenlik sorunu

Ücretsiz olarak sunulan e-ticaret sistemlerinin genellikle açık kaynak platformlar altında kullanıma sunulduğunu daha önce belirtmiştik. Dolayısıyla da kodlar tamamen herkese açık olduğu için, kötü niyetli kişilerin açık bulmaları ve sisteme sızmaları olasılığı da artmaktadır. Bu durum, özellikle teknik konularda bilgi eksikliği bulunan, sitesinin güvenliği kendisinden sorumlu olan yöneticiler tarafından tehlike teşkil edebilmektedir.

2. Teknik destek eksikliği

Ücretsiz e-ticaret sistemleri, profesyonel destek sunmamaktadır. Ancak bunun yerine genellikle topluluk olarak adlandırılan, forum sitelerinde aktif olarak insanlara yardımcı olmaya çalışan diğer kullanıcılar ve az sayıda da olsa uygulama geliştiricileri bulunmaktadır. Bu forumlardaki kişiler, ellerinden geldiğince, iyi niyetleri ve bilgileri dahilinde sorularınızı yanıtlamalarına rağmen, tüm bu yanıtların fiiliyata geçirilmesi noktasında tamamen tek başınıza kalmaktasınız. Öte yandan kimi zaman soracağınız sorular ile alacağınız yanıtlar bağdaşmayabilir, mevcut probleminiz iyice işin içinden çıkılamaz bir hal alabilir.

3. Ek teknik maliyetler

Açık kaynak e-ticaret sistemleri, tamamen ücretsiz olmalarına karşın, teknik noktalara gelindiğinde ek maliyetler karşınıza çıkabilmektedir. Yazılımın barındırılması için iyi bir sunucunun seçilmesi, aylık ya da yıllık olarak ek ödenek çıkarılması ve dahası yazılımın kimi zaman bu sunucularda optimize bir şekilde çalışabilmesi için kişiselleştirilmesi, tahmin edilenin dışında maliyetlere sebep olmaktadır.

Ayrıca ücretsiz yazılımların güncellemelerinin elle yapılması gerekmektedir. Bu durumda, yukarıda olduğu gibi eğer teknik hususlarda eksik iseniz, güncellemeleri yaptırmak için üçüncü kişilere ek bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Oysaki IdeaSoft Akıllı E-ticaret Paketleri vb. ücretli sistemleri satın aldığınızda, yazılımı geliştiren firma tüm güncellemeleri otomatik olarak paket fiyatına dahil etmektedir.

4. Güncelleme sorunu

Ücretsiz e-ticaret sistemlerinde güvenlik güncellemeleri satın aldığınız paketlere oranla daha sık yapılmaktadır. Dünyanın pek çok yerinde bulunan programcılar, açık kaynak uygulamaları sürekli olarak geliştirmekte, bunun neticesinde de kullanıcılara yeni güncellemeler sunmaktadır. Bu güncellemeler e-posta aracılığıyla ya da yazılımın resmi sitesi üzerinden duyurulmaktadır. Duyuruyla birlikte güncelleme paketi ve güncellemenin nasıl yapılacağı da belirtilmektedir. Anlaşılacağı üzere, güncellemeleri elle, kendi başınıza yapmanız gerekmektedir. Ancak ücretli çözümler, güncellemeleri otomatik olarak yapmakta, yapılan güncellemeyi size bildirmektedir.

5. Esneklik ve kişiselleştirme zayıflığı

Ücretsiz olarak sunulan e-ticaret yazılımları, kodlar açık olduğu için esnekmiş gibi düşünülebilir. Ancak bu kodlar belli bir sistematik içerisinde yazıldığı ve bu sistematiğin dışına çıkılmak istenmediği için, kullanıcıların dilediğince kişiselleştirme yapmalarına imkan tanımamaktadır. Öte yandan, bu imkanı sağlayan yazılımlar bulunmaktadır. Fakat bu uygulamalar arasında da genellikle versiyon farklılığı, uyumsuzluk gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kişiselleştirme yapılabilmesi için ileri seviyede teknik bilgiye ihtiyaç bulunmaktadır. Bu süreç, kimi zaman oldukça uzun ve bir o kadar da zor olabilmektedir.

Yukarıda saydığımız beş madde de aslında ücretsiz olarak sunulan e-ticaret yazılımlarının, ilk bakışta oldukça cazip gelmesine karşın, satış süreci boyunca pek çok zorluk çıkaracağını gözler önüne sermektedir. Sadece satışa odaklanmak, teknik mevzulardan uzaklaşmak istiyorsanız, IdeaSoft’un Akıllı E-ticaret Paketleri’ni kullanabilir, internet üzerinden yüksek satış rakamları elde edebilirsiniz. Hemen IdeaSoft’ta ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve kazanmaya bugünden başlayın…

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)