DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İnternetten elektronik ürün satmak için bilmeniz gerekenler

İnternetten elektronik ürün satmak için bilmeniz gerekenler

​E-ticaret hemen her türlü ürünün online satışını mümkün kılıyor. Fakat her ürün internet üzerinde hızda ve volümde satışa ulaşamıyor. Çoğu ürün ortalamanın üzerinde satış rakamlarına ulaşabiliyor olsa da pek çok farklı araştırma elektronik ürünlerin en hızlı ve en kolay satılan ürünler arasında ilk sıralarda yer aldığını gösteriyor.

Eğer siz de alışveriş sitenizde elektronik ürünleri satmayı düşünüyorsanız bu konuda rakiplerinize göre fark yaratabilmek için bilmeniz gereken pek çok detay var. İnternet üzerinden en hızlı satan ürün olan elektronik ürünlerin online satışında çok işinize yarayacak bazı ipuçlarını IdeaSoft olarak sizin için derledik.

Niş bir alan bulun

Elektronik ürün yelpazesi son derece geniş. Cep telefonlarından, mutfak veya banyo ürünlerine kadar pek çok farklı elektronik ürün satışı yapabilirsiniz. Fakat bunların hepsini birden satışa sunmak oldukça büyük rakiplerle rekabet etmeniz anlamına gelecektir. O yüzden satacağınız elektronik ürünleri mümkün olduğu kadar daraltmak ve kendi niş alanınızı bulmak sizin için çok faydalı olabilir.

Ürün detayları çok, çok önemli

Eğer daha önce internet üzerinden elektronik almış veya en azından aramışsanız mutlaka sizin de gözünüze her alışveriş sitesinde birbirinin bire bir aynısı olan ürün açıklamaları çarpmıştır. Eğer bu alandaki rakiplerinize göre fark yaratmak ve müşteriler için daha cazip bir alışveriş sitesi işletmek istiyorsanız bu alanda mümkün olduğu kadar detaylı ve ziyaretçilerin rakiplerinizin sitelerinde göremeyecekleri detaylarla yer vermek işinize yarayacaktır. Örneğin ürünlerin tedarikçiden gelen standart fotoğrafları yerine kendi çekeceğiniz fotoğraflar bile tek başına sitenizin cazibesini artırabilir.

Kar marjı genellikle çok yüksek değil

Eğer internetten elektronik ürün satmayı düşünüyorsanız bu alanda kar marjının genellikle oldukça düşük olduğunu en baştan bilmenizden fayda var. Eğer karlı bir niş alan bulursanız şanslısınız ama bulamazsanız sürümden kazanmak için çok sayıda satış yapmanız gerekebileceğini hesaba katın.

Teknik destek ve iade koşullarına dikkat

Eğer güvenilir ve güçlü bir tedarikçi ile çalışıyorsanız sorun yok fakat paralel ithalat yapan bir tedarikçi tercih edecekseniz ürünlerin garanti ve iade koşulları açısından kendinizi sağlama almaya dikkat edin. Müşteri ürünü sizden satın aldığı için bu konularda yaşayabileceği olası sorunlardan sizi sorumlu tutacaktır.

Ürünü kendiniz ithal ederseniz

Bu da bir seçenek. Fakat bu durumda da Türkiye genelinde teknik destek sağlamanız gerektiğini unutmayın. Bu konuda dersinizi iyi çalışın ve kar marjınızı yükseltmek adına sonrasında sizi zor durumda bırakabilecek bir durumdan uzak durmaya çalışın.

Arama motoru optimizasyonu çok önemli

Bu alanda pek çok rakip olması ve ürünlerin internet üzerinden genellikle marka ve model gibi son derece standart bir şekilde arandığını hatırlatalım. Bu da pek çok alışveriş sitesinin arama motoru optimizasyonunda aynı anahtar kelimelerde rekabet etmesi anlamına geliyor. Eğer elektronik eşya satışı yapacaksanız SEO konusunda ekstra bir çaba göstermeniz gerekecektir. E-ticarette arama motoru optimizasyonu konusunda daha önce paylaştığımız makaleyi de okumanızda fayda var.

Elektronik ürün satmak için yazılımlarımızı ücretsiz deneyin.

Bu konuda ayrıca blog’unuzla da fark yaratmanız mümkün. Ürün karşılaştırmaları, ürün incelemeleri gibi blog’unuzda yer verebileceğiniz içerikleriniz hem müşterilerin gözünde, hem de SEO açısından sizin adınıza fark yaratabilir. Tabi ki bu konuda en önemli detay SEO konusunda IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri gibi gelişmiş bir e-ticaret alt yapısını kullanıyor olmanız. Eğer henüz IdeaSoft’u denemediyseniz hemen ücretsiz bir demo hesabı için başvurun ve farkı kendiniz görün.


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!