Geçmişten günümüze ticaretin gelişimi

ST 73661618 Converted 01

Bir anlığına, e-ticaret, kredi kartı, vadeli satış gibi kavramların olmadığını ve çok değerli ineğinizi küçük bir toprak parçası için takas ettiğinizi hayal edin. İşte ticaretin hikâyesi, bundan binlerce yıl önce böyle başladı.

İnsanlık tarihi kadar eski olan ticaret bugünlere gelene kadar hangi aşamalardan geçti? Günümüzde artık, satıcı ve müşterinin yüz yüze görüşmek zorunda olmadan gerçekleştirdiği e-ticaret çağındayız, ancak bütün bu süreç nasıl başladı, takas usulü alışverişten bugünlere nasıl gelindi, bu yazımızda sizin için özetledik.

Ticaret nasıl başladı?

İnsanların, ihtiyaçlarını karşılama arzusu sonucu ortaya çıkan ticaret, ilkel toplumlardan bu yana varlığını gelişerek sürdürdü. İlk defa 15. yüzyılda kavram olarak konuşulmaya başlasa da günümüzde kullandığımız anlamda ilk defa 18. yüzyılda tanımlandı ve kullanılmaya başlandı. 20. yüzyılda, sanayi ve teknolojide yaşanan gelişmeler ticaret hayatını da olumlu yönde değiştirdi.

Para ne zaman kullanılmaya başlandı?

İlk ticaretin, kişilerin fazla ürettikleri malları, ihtiyaç duyduklarıyla değiştirmeye başlamasıyla ortaya çıktığı düşünülüyor. Daha sonra insanlar, ödemede kolaylık sağlayan, deniz kabukları, küçük semboller, madalyonlar gibi değişim araçları kullanmaya başladılar. Bu gelişmeler kısa sürede para kullanımını beraberinde getirdi ve bugün anladığımız anlamda ticaret şekillenmeye başladı. Kâğıt para kullanımı ilk defa M.S. 806 yılında ortaya çıktı, bundan önce deri üzerine basılmış paralar kullanılıyordu.

Kredi kartı kullanımı

Kredi kartı tabiri ilk olarak 1887 yılında, Henry Bellamy’nin “Looking Backward” adlı ütopik romanında kullanılmıştır. Ancak gerçek hayatta kullanılması, bundan yaklaşık 65 yıl sonra Ralph Schneider ve Frank McNamara’nın, o dönem sadece restoranlarda kullanılabilecek “The Diner’s Club” adında bir kart sistemini hayata geçirmesi olarak kabul ediliyor. Kredi kartları, alışveriş kavramını belki de en çok etkileyen yenilik olarak bugün de e-ticaretin en önemli araçlarının biri olmaya devam ediyor.

İlk e-ticaret ne zaman yapıldı?

Tarihte yapılan ilk e-ticaret neydi? Uzmanlar bu konuda tek bir fikir sunmasa da birçoğu ilk e-ticaretin uyuşturucu alışverişi olduğu konusunda hemfikir. The Guardian gaezetesine göre 1970’lerde Stanfordlu öğrenciler, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde okuyan diğer öğrencilere, Arpanet hesapları ve okulun yapay zekâ laboratuvarını kullanarak bir çanta dolusu uyuşturucu madde sattılar. Teknik olarak bir ağ kullanılarak yapılan ilk alışveriş bu olsa da 1994 yılında bir kişiye internet üzerinden pizza satan Pizza Hut, ilk e-ticareti gerçekleştiren şirket olma onurunu elinde taşıyor.

İhtiyaçları çeşitlendiğinden beri ticaretle iç içe yaşayan insanoğlu, bu yeni çağda dünyanın her yerinden alışveriş yapabiliyor. Fırsatlarla dolu e-ticaret dünyasında siz de yerinizi bir an önce almak istiyorsanız IdeaSoft e-ticaret altyapı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Senem Savcu
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)