DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Geçmişten günümüze ticaretin gelişimi

Geçmişten günümüze ticaretin gelişimi

Bir anlığına, e-ticaret, kredi kartı, vadeli satış gibi kavramların olmadığını ve çok değerli ineğinizi küçük bir toprak parçası için takas ettiğinizi hayal edin. İşte ticaretin hikâyesi, bundan binlerce yıl önce böyle başladı.

İnsanlık tarihi kadar eski olan ticaret bugünlere gelene kadar hangi aşamalardan geçti? Günümüzde artık, satıcı ve müşterinin yüz yüze görüşmek zorunda olmadan gerçekleştirdiği e-ticaret çağındayız, ancak bütün bu süreç nasıl başladı, takas usulü alışverişten bugünlere nasıl gelindi, bu yazımızda sizin için özetledik.

Ticaret nasıl başladı?

İnsanların, ihtiyaçlarını karşılama arzusu sonucu ortaya çıkan ticaret, ilkel toplumlardan bu yana varlığını gelişerek sürdürdü. İlk defa 15. yüzyılda kavram olarak konuşulmaya başlasa da günümüzde kullandığımız anlamda ilk defa 18. yüzyılda tanımlandı ve kullanılmaya başlandı. 20. yüzyılda, sanayi ve teknolojide yaşanan gelişmeler ticaret hayatını da olumlu yönde değiştirdi.

Para ne zaman kullanılmaya başlandı?

İlk ticaretin, kişilerin fazla ürettikleri malları, ihtiyaç duyduklarıyla değiştirmeye başlamasıyla ortaya çıktığı düşünülüyor. Daha sonra insanlar, ödemede kolaylık sağlayan, deniz kabukları, küçük semboller, madalyonlar gibi değişim araçları kullanmaya başladılar. Bu gelişmeler kısa sürede para kullanımını beraberinde getirdi ve bugün anladığımız anlamda ticaret şekillenmeye başladı. Kâğıt para kullanımı ilk defa M.S. 806 yılında ortaya çıktı, bundan önce deri üzerine basılmış paralar kullanılıyordu.

Kredi kartı kullanımı

Kredi kartı tabiri ilk olarak 1887 yılında, Henry Bellamy’nin “Looking Backward” adlı ütopik romanında kullanılmıştır. Ancak gerçek hayatta kullanılması, bundan yaklaşık 65 yıl sonra Ralph Schneider ve Frank McNamara’nın, o dönem sadece restoranlarda kullanılabilecek “The Diner’s Club” adında bir kart sistemini hayata geçirmesi olarak kabul ediliyor. Kredi kartları, alışveriş kavramını belki de en çok etkileyen yenilik olarak bugün de e-ticaretin en önemli araçlarının biri olmaya devam ediyor.

İlk e-ticaret ne zaman yapıldı?

Tarihte yapılan ilk e-ticaret neydi? Uzmanlar bu konuda tek bir fikir sunmasa da birçoğu ilk e-ticaretin uyuşturucu alışverişi olduğu konusunda hemfikir. The Guardian gaezetesine göre 1970’lerde Stanfordlu öğrenciler, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde okuyan diğer öğrencilere, Arpanet hesapları ve okulun yapay zekâ laboratuvarını kullanarak bir çanta dolusu uyuşturucu madde sattılar. Teknik olarak bir ağ kullanılarak yapılan ilk alışveriş bu olsa da 1994 yılında bir kişiye internet üzerinden pizza satan Pizza Hut, ilk e-ticareti gerçekleştiren şirket olma onurunu elinde taşıyor.

İhtiyaçları çeşitlendiğinden beri ticaretle iç içe yaşayan insanoğlu, bu yeni çağda dünyanın her yerinden alışveriş yapabiliyor. Fırsatlarla dolu e-ticaret dünyasında siz de yerinizi bir an önce almak istiyorsanız IdeaSoft e-ticaret altyapı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun; e-ticarette siz de kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüticaret
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!