DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Toptan ürün almanın eksi ve artıları

Toptan ürün almanın eksi ve artıları

Toptan ürün satın almak hem geleneksel perakende, hem de e-ticarette oldukça yaygın bir uygulama. Temel olarak yaptığınız şey seçtiğiniz ürünü bir tedarikçiden veya doğrudan üreticisinden yüksek adette ve doğal olarak daha ucuz bir maliyette satın almak. Bunun ardından yapmanız gereken üzerine karınızı koyarak satışa sunmak.

Ürünleri kendi üretmeniz seçeneği ile karşlaştırıldığında toptan alma, birkaç nedenden dolayı daha düşük riskler taşıyor. Öncelikle, pazarda zaten talebi olan ürünleri ve markaları tercih etme şansına sahipsiniz. Kendi ürününüzü geliştirmek istediğinizde ise bunun için zaman ve paranızı riske etmeniz gerekiyor.

IdeaSoft olarak, e-ticarette toptancılar ya da üreticiler aracılığıyla ürün tedarik etmenin artılarını ve eksilerini ele alarak; bu iş modelini sizin için masaya yatırdık.

Artıları

1. Talep edilen ürünler satma

Tüketiciye kendini ispatlamış, bilinen ve talep edilen ürünler satmanız envanter oluşturmanız konusundaki riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

2. Markaya aşinalık

Köklü ve itibarlı markaları satmayı tercih ederek, tanıtım maliyetlerinizi düşürebilir ve tanınmış marka ile birlikte kendi markanıza da güç katabilirsiniz.

Eksileri

1. Talep edilen ürünler satma

Kendini ispatlamış ürünler satmanız avantajınız olduğu kadar, dezavantajınız da olabilir. Çünkü müşteriler, aynı ürünleri farklı firmalardan satın alma gibi bir seçeneğe sahipler. Bu nedenle, rekabette kendinizi farklılaştırmanız ve potansiyel müşterilerilerinizin sizden satın almaları konusunda onları ikna etmeniz için, daha zorlu bir mücadeleye girmeniz gerekebilir.

2. Fiyat Kontrolü

Marka ürünler satıyorsanız, onların kurallarına büyük ölçüde uymak durumundasınız. Çoğu marka, bazı ürünlerinde indirim yapmanızı engellemek için sizi fiyat kontrollerine zorlayabilir. Bu da rekabet avantajınızı azaltabilir.

3. Envanter yönetimi

Ürün ve üreticiye göre değişse de, toptan ürün satın alırken her üründen minimum miktarda satın almanız, çok büyük miktarlarda sipariş vererek, ürün stoklamayı tercih ettiğinizde ise; envanterinizi iyi yönetmek durumundasınız. Çünkü hem talebi karşılayabilmek, hem de stok maliyetlerini düşük tutmak iyi bir envanter yönetimi gerektiriyor.

4. Tedarikçilerinizle başa çıkmak

Ürününlerinizi çeşitli ve çok sayıda tedarikçiden temin ediyorsanız bu süreci yönetmekte zorlanabilirsiniz. Çünkü her tedarikçinin farklı çalışma alışkanlıkları ve şartları olabilir.

Riskleri

Ürünleri toptan almanın, üretim yapmaya göre riskleri daha az olsa da, bu hiç riskini yok anlamına da gelmiyor. Her şeyden önce peşin ödeme ile toplu olarak aldığınız ürünlerin satılıp satılmayacağına dair bir garanti olmadığı için eğer stokları beklediğiniz sürede tüketmeyi başaramazsanız bu sizin toplam karlılığınızın düşmesine veya belki de o üründen zarar etmenize de neden olabilir.

Kâr marjı

Bu modelde, “dropshipping” ile kıyaslandığında kâr marjları genellikle daha iyi olsa da; üretimi kendiniz yaptığınız durum kadar da yüksek değil. Yani üretim ve “dropshipping” arasında ‘güvenli bir orta yol’ olarak düşünülebilir. Her örnek kendine özgü olsa da, toptan aldığınız ürünler üzerine, genellikle yüzde 10 ile 50 arasında bir kâr ekleyerek kendi satış fiyatınızı belirleyebilirsiniz.

Toptancılık piyasasında çok çeşitli ürünü bulma fırsatınız var. İşinizde hızlı ilerlemeyi; çok çeşitli ürün ve marka satmayı istiyorsanız, ürünlerinizi toptan satın almak sizin için iyi bir seçenek olabilir. IdeaSoft, e-ticarette her türlü satış modeline uygun, sunduğu entegrasyon seçenekleri fark yaratabileceğiniz; size en uygun altyapı ve çözümleri sunuyor. IdeaSoft’un benzersiz akıllı e-ticaret paketleriyle tanışmak için, hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, kârlı çıkın…

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: LojistikTedarik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!