Yurtdışına satış yapmadan önce yapmanız ve bilmeniz gerekenler

İnternet siteniz üzerinden dış ticaret yapmak istiyorsanız bazı unsurları bilmeniz gerekiyor. Ülke içinde satış yapmaktan oldukça farklı bir alan olan dış ticaret, gelecek vadeden pazarlara açılmak ve yurtdışına ürün satışı yapmak için oldukça yararlı olabilir.

Doğrudan bir ülkeye yönelmek ya da uluslararası satış yapmak da mümkün ve doğrudan bu bölgelerde bir şirket açmaktansa internet üzerinden de satışlarınızı yurtdışına yapabilirsiniz.

Tabii ki internetten yurtdışına satış yapmak pek de kolay bir süreç değil ve bunun için, satışlara başlamadan önce yapmanız gereken bir takım işlemler bulunuyor. Bu adımları atmak, yabancı pazarlarda istediğiniz verimi almanızı sağlayabilir.

Yurtdışına satış için hedef pazarlarınızı seçin

Ülke içindeki hedef kitlelerinizi belirlediğiniz gibi, yurtdışında ürün satışı yapmak istediğiniz pazarları da seçmeniz gerekiyor. Hangi ülkelere gönderim yapabileceğiniz ve hangi ülkelerde sizin ürünlerinize talep olacağını araştırmanız ilk önceliğiniz olmalı.

Hedef kitlenizin yanı sıra, seçeceğiniz ülkenin ekonomik ve politik durumunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu ülkelerdeki yasal prosedürler ve tüketicilerin ekonomik durumları da satış yapacağınız pazarları seçerken oldukça önemli bir rol oynuyor.

Detaylı bir pazar araştırması yapın

Hedef pazarlarınızı seçtikten sonra, detaylı bir pazar araştırması yapmanız da oldukça önemli. Bu ülkelerdeki rakip firmaları, benzer ürün satışlarını, tüketicilerin bu ürünlere olan ilgilerini, pazardaki fiyat durumunu ve pazarın gelecek vadedip etmediğini araştırmanız oldukça önemli.

Bu pazardaki rakiplerinizin verdikleri fiyatlarla rekabet edip edemeyeceğini ya da geleceği olan bir pazar olup olmadığı bu açıdan oldukça önemli. Uzun vadede size geri dönüş sağlamayacak pazarlara yatırım yapmak sadece zaman ve para kaybına neden olacaktır.

İnternet satış sitenizi kurun ve yerelleştirin

Öncelikle kendi internetten satış sitenizi kurun ve ürünlerinizi ekleyin. Eğer henüz bir satış siteniz yok ise, IdeaSoft E-ticaret paketleri içinden size uygun olan bir paketi seçebilir ve 15 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. Çoklu dil seçeneği sunduğumuz çözümlerimiz ile, site içeriğini doğrudan karşı dile çevirebilir ve o bölgenin kültürüne göre sitenizi yerelleştirmek çok daha etkili olabilir.

İçeriklerinizde kullandığınız metinleri, o kültüre yönelik hazırlamanız oldukça önemli. Yurtdışına satış yapıyor olsanız bile, yine tüketicilerle olan iletişiminizi en üst seviyede tutmanız gerekiyor. Bu nedenle de sitenizin yerelleştirilmesi çok önemli.

Kültürel ve dil farklılıklarına önem verin

Dil farklılıkları önemli olsa da, en önemli unsurlardan biri de kültürel farklardır. E-ihracat yapmayı planladığınızda, alışkın olduğunuz kültürün dışına çıkmanız gerekecektir.

Kültür farkları da doğal olarak alışverişle ilgili tüm süreçleri değiştirebilir. Tüketicilerin satın alma alışkanlıkları, ürünlere gösterdikleri ilgi, markalardan beklentileri, markalarla olan iletişimleri gibi faktörler değişiklik göstereceği için yurtdışındaki hedef pazarlarınıza yönelik farklı stratejilerinizin olması gerekiyor.

Birden fazla yabancı pazarı hedefliyorsanız, tek bir strateji belirlemek yerine her ülkeye yönelik bir pazarlama ve satış politikası oluşturmanız gerekiyor.

Global pazaryerleri üzerinden de yurtdışına satış yapabilirsiniz

eBay, Alibaba, Aliexpress Rakuten gibi farklı global pazaryerlerinde sanal mağazalar açarak, ilk etapta yurtdışına satış siteleri üzerinden üzerinden yapabilirsiniz. Bu platformları kullanmanın birçok avantajı vardır. Bu avantajlardan en önemlisi, bu pazaryerlerinin zaten belli bir kullanıcısı vardır ve bu kullanıcılar sizin ürünlerinize bu siteler üzerinden ulaşabilirler.

Pazarlama çalışmalarınızı minimuma indirmiş olacağınız gibi, global sitelerde yer alarak markanızı duyurabilir ve yurtdışına bu e-ticaret platformları üzerinden satışlar yapabilirsiniz.

Yurtdışındaki depolarda stok tutabilirsiniz

Yurtdışına yapılan gönderilerde, teslimat süresinin uzaması markaların alehine oluyor. Tüketiciler ürünleri kısa zamanda teslim almak istedikleri için, yurtdışındaki internet sitelerinden çok fazla sipariş vermek istemiyorlar.

Teslimat sürenizi kısalatmak ve yurtdışındaki bağlantılarınızı kuvvetlendirmek için, yabancı bir firma ile ortak olma çalışma yoluna gidebilirsiniz.

Uluslararası para birimlerini ve ödeme yöntemlerini kullanın

Kendi siteniz üzerinden yurtdışına mal veya ürün satışı yapmayı planlıyorsanız, uluslararası ödeme yöntemlerini de kabul etmeniz gerekiyor. Bu nedenle hedef pazarınızı seçtikten sonra, bu bölgelerden gelecek olan ödemeleri nasıl alabileceğinizi öğrenmeniz ve site üzerinde bu ödeme şekillerini aktif etmeniz gerekiyor.

Ödeme yöntemlerinizi bu şekilde optimize ettikten sonra, yabancı para birimlerini de kabul etmeniz gerekiyor. Site üzerinde, günlük kurlara göre bu para birimlerini ele alabilir ve ürün fiyatlarınızı bu şekilde belirleyebilirsiniz. Tabii ki ürün fiyatlarınızı da bu para birimleri üzerinde göstermek, yurtdışındaki kullancılar için daha kullanışlı olacaktır; çünkü kendilerine ait olmayan para birimlerini kendi paralarına çevirmek kafa karıştırıcı olabilir.

Dropshipping yönteminden yararlanın

Hedef pazarlarınızı belirledikten sonra, sattığınız ürünleri elinde bulunduran tedarikçilerle iletişime geçerek, dropshipping yöntemi ile yurtdışına satışlar yapabilirsiniz.

Bu yöntem hem stok tutmadan satış yapmanızı sağlayacağı gibi hem de ürünlerin teslimat sürelerini kısalatacaktır. Hedef pazarınızdaki tüketiciler, ürünleri tüketicilere çok daha hızlı bir şekilde ulaştırabilirler. Düşük maliyetlerle yurtdışına satış yapmak isteyen firmalar için bu yöntem oldukça uygun.

IdeaSoft’un global e-ihracat yazılımları ile satış sitenizi oluşturun.

IdeaSoft tarafından geliştirilen ve sadece e-ihracat, yurtdışına satış yapmak isteyen firmalar için geliştirilmiş Shopio ürünü hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Her ülkeye özel, kargo yapısı, KDV ve vergi ile ilgili modüller mevcuttur. Tamamen yurtdışına satış yapmak istiyorum diyen firmalar için geliştirilmiştir.

Dilerseniz, 15 gün boyunca ücretsiz deneyebilir ve yurtdışı satış siteniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]
[snippet slug=”en-cok-okunan-yazilar” /]

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)