DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Ürün fotoğraflarında dikkat edilmesi gereken 6 önemli nokta

Ürün fotoğraflarında dikkat edilmesi gereken 6 önemli nokta

Sitenizde kullandığınız ürün fotoğraflarının potansiyel müşterilerinize karar verme kolaylığı sağlıyor. Bir e-ticaret sitesini ziyaret eden kullanıcıların büyük bir çoğunluğu öncelikle ürün fotoğraflarını inceliyor. Bu yüzden üretici firmanın çektiği fotoğraflar kullanmak potansiyel müşterileriniz için yeterli olmayabilir.

Çünkü yeterince kaliteli olmayan ürün fotoğraflarının potansiyel müşterilerin satın alma kararını olumsuz bir şekilde etkileyebiliyor. Çözüm ise mümkün olan durumlarda kendi ürün fotoğraflarını çekerek, kullanmanız. Peki bu konuda nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İşte ürün e-ticarette fotoğrafları konusunda çok işinize yarayabilecek ipuçları…

1. Işıklandırma tarzınız sabit olsun

Bir ürün için çektiğiniz her fotoğrafta ışığın aynı yönde ve aynı şiddette olması önemli. Farklı ışık kaynaklarında ürünlerin renkleri farklı yansıyabilir.

2. Tripod kullanın

Birden fazla fotoğraf çekerken kamera konumunu ve açısını korumak sıkıntılı olabilir. Bunun için kameraları sabit tutmaya yarayan “tripod” adlı araçlar kullanılır. Bütün kameralarda standart tripod yuvaları vardır. Bu sayede fotoğraf çekimi çok kolaylaşacak ve kaliteyi artıracaktır.

3. Tek renkli bir arka plan kullanın

Çoğu ürün fotoğrafında arka plan rengi olarak beyaz ya da grinin tonları kullanılır. Bu sayede ürün detayları daha belirgin hale getirmek mümkün olabilir. Malzeme satan birçok mağaza ve web sitesinde arkaplan için kullanılan bu mazlemeleri bulabilirsiniz.

4. Yansıyan yüzeylere dikkat edin

Eğer fotoğrafladığınız ürünün yansıma yapan yüzeyleri varsa bunlara dikkat etmelisiniz. Bu yüzeylerin kamerayı sizi veya çekim yaptığınız odadaki herhangi birşeyi yansıtmadığından emin olun.

5. Flaş kullanmaktan kaçının

Mümkün olduğu kadar flaş kullanmanızı önermiyoruz. Bunun yerine doğal ışık ya da stüdyolarda kullanılan yapay ışıkları kullanmanız daha sağlıklı sonuç verecektir. Öğleden sonraları doğal ışığı kullanmak için iyi bir zaman…

6. Farklı sitelerden ilham alın

Araştırıp ilham almaktan çekinmeyin. Diğer e-ticaret sitelerinden iyi ürün fotoğrafı örneklerini bulup inceleyin. İyi özelliklerini, neyi doğru yaptıklarını görmeye çalışın. Bu konuda tavsiye veren site ve forumlardan görüşler almak da iyi bir fikir olabilir.

Sanal mağazanızda kullandığınız ürün fotoğrafları potansiyel müşterileriniz için bir vitrin işlevi görüyor. Vitrininizi özenli ve çekici bir şekilde hazırlamanız fiziksel mağazalarda olduğu kadar sanal mağazalarda da önemli. Bunu başardığınız taktirde e-ticaret sitenize olan güvenin ve ilginin arttığını göreceksiniz. Tabi bunları sağlamak için gerekli olan çok önemli bir şey daha var: iyi bir e-ticaret site altyapısı. Sağlam bir e-ticaret altyapısına sahip olmak ise IdeaSoft ile çok kolay. IdeaSoft sayesinde sunucu bakım masraflarına ve lisanslı sunucu yazılımlarına ödemeniz gereken masraftan çok daha azıyla kaliteli bir e-ticaret sitesi sahibi olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız IdeaSoft demo hesabınızı oluşturmak ve akıllı e-ticaret paketlerini 15 gün boyunca ücretsiz olarak kullanmak…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: ürün sayfalarıWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!